nlc.hu
Életmód
Szerszám és érzékszerv: a kéz

Szerszám és érzékszerv: a kéz

A kéz talán a legemberibb testrészünk: végrehajtja, amit agyunk eltervez. Képes erõsen megragadni a tárgyakat, és felcsippenteni egy tollpihét. A kézügyesség megszerzése évekig tartó tanulás eredménye. Amikor õsünk két lábra állt, a fölegyenesedett testtartás tette lehetõvé a kéz további specializálódását.




A csuklótól az ujjakig mintegy kétszáz olyan képlet, csont, ízület és lágy rész található, amely torzulhat, sérülhet. A speciális tudást és nagy türelmet igénylő műtéteket erre a területre szakosodott kézsebész végzi.

– A baleseti sebészeten megfordulók negyven-negyvenöt, az ambulancián ellátott betegek ötven-hatvan százaléka kézsérült – sorolja dr. Zimmermann István kandidátus, az Országos Baleseti és Sürgősségi Intézet kézsebészetének osztályvezető főorvosa. – Gyakoriak a vágott sebek, az otthoni balesetek, a barkácsolás közben szerzett sérülések, mert az emberek olyan profi szerszámokkal dolgoznak, amelyeknek használatára nincsenek felkészülve. Egyre többször látunk el harapásos sérültet, mert a nem megfelelő körülmények között tartott kutyák, macskák súlyos fertőzéssel járó sebeket okoznak. Gyerekeknél a gyümölcsszedések és a vakáció idején gyakori a kéz- és csuklótáji törés.

Az orvos mikrosebészeti eljárással, az erek és idegek egyesítésével reménytelennek tűnő helyzetre is talál megoldást. Például „visszavarrja” a levágott végtagrészt.
– Ha az ember hüvelykujja megsérül, a megmaradó négy ujj nem képes helyettesíteni, ezért a hüvelyket mindig pótolni kell – magyarázza a főorvos. – Több műtéti megoldás létezik. Például az egyik ujjat áthelyezem, vagy a második lábujjból képezek hüvelykujjat, esetleg a levágott hüvelyk megmaradt csonkjának csontját meghosszabbítva állítható helyre a funkció. Szomorú, de sok esetben a sérült azért nem vállalja a műtétet, mert többet fizet a biztosító, ha nincs hüvelykujja. Egyéb levágott végtagrész esetén mérlegelni kell a sérülést és a beteg állapotát. Roncsolt, zúzott, szennyezett sérülésnél nem esélyes, míg éles szélű vágásnál sikeres lehet a helyreállítás.

A baleseti intézetben harmincéves hagyománya van a születési kézdeformitások kezelésének.
– Régebben iskoláskor előtt operálták meg ezeket a gyerekeket – mondja a kézsebész. – Ma már másfél éves korban kezdjük, mert a kicsik gyorsan alkalmazkodnak az adottságaikhoz, így megszokják a rendellenes állapotot is. A korai műtéttel jobban segítjük a mozgás fejlődését. Négy-öt operációval lehet a maximális funkciót elérni. Lányoknál tizenkét-tizenhárom éves korban, fiúknál tizenhat-tizenhét évesen befejeződik a fejlődés, ekkor lehet a végállapotot korrigálni.

– A kézsérült nem türelmes – összegzi tapasztalatait a főorvos. – Különösen a balesetes beteg nem az, hiszen egyébként egészséges. Más a lelke, mint egy panaszokkal küszködő betegnek, aki tudja, hogy az orvos segíteni akar a baján. A balesetes elszenvedi, hogy az orvos azt teszi, amit adott esetben jónak lát, míg a sorozatos műtéten átesett gyerek örömmel tér vissza az osztályra. Kevesen tudnak alkalmazkodni egy olyan helyzethez, amikor egy pillanat alatt elveszíti az egyik végtagját. Egyik betegem kezét présgép roncsolta szét. A műtét utáni napon azt láttam, hogy ép bal kezével formálta a betűket. Írni tanult, mert tudta, ezután is meg kell élnie valamiből.

Ha kommentelni, beszélgetni, vitatkozni szeretnél, vagy csak megosztanád a véleményedet másokkal, az nlc Facebook-oldalán teheted meg.

Címlap

top