nlc.hu
Életmód
Hogyan vásároljunk számítógépet?

Hogyan vásároljunk számítógépet?

A számítógép nem csak megkönnyíti a mindennapi munkát, de szórakoztat is. Mindez azonban sok bosszúsággal jár, ha nem a megfelelõ felszereltségû géppel rendelkezel.





Ha éppen mostanában készülsz egy új számítógép beszerzésére, cikkünkből hasznos ötletekkel gazdagodhatsz arról, hogyan boldogulj a szaküzletek és a kínálat útvesztőiben.

Amíg eljutsz arra a pontra, hogy a bolt polcáról leemelheted álmaid számítógépét, több dolgot is fontolóra kell venned annak érdekében, nehogy csalódással végződjön beruházásod. Így mindjárt a legelején érdemes eldöntened, hogy milyen célokra szeretnéd használni új komputered, és mennyi pénzt tudsz, vagy szeretnél annak beszerzésére költeni.

Egy számítógép megvásárlásához nem kell informatikusnak lenned. Csupán azt kell tudnod, hogy mit szeretnél, mik a lehetőségeid, és nagyvonalakban tisztában kell lenned az alkatrészekkel.


Látogass el először egy internetes piactérre – például a Depo.hu– ra, és nézd meg, milyen konfigurációkat kínálnak az egyes kereskedők (a konfiguráció az előre összerakott, teljes gépet jelenti)! Ha kiválasztasz egyet, és megnézed a hozzá kapcsolódó részletes információkat, akkor láthatod, hogy többféle tulajdonsággal rendelkezik.

Ezek közül igen fontos, hogy az adott számítógépben milyen processzor található, és mennyi memória. A processzor (CPU) a számítógép lelke, ez hajtja végre az utasításokat. A memória (RAM) pedig azokat az adatokat tárolja, amit a processzor éppen használ.

Most nézzük, hogy a különböző feladatokhoz hozzávetőlegesen milyen gépet kell keresned! A céljaidhoz megpróbáltunk egy-egy kiinduló processzor és memória értéket, valamint egy körülbelüli bruttó összeget hozzárendelni. Mindezek alapján beazonosíthatod a kereskedők honlapján, hogy melyik konfigurációra lesz szükséged.

Ha dolgozni akarsz, és csak az alapvető alkalmazásokat veszed igénybe (mint például a szövegszerkesztőt, táblázatkezelőt vagy az internetet), akkor egy 1500-2000 MHz körüli processzor és 256 MB memória elég lesz számodra. Egy ilyen számítógép nagyjából bruttó 90 000 forintból jön ki.

Multimédiás alkalmazások futtatása esetén – ha dvd-t írsz, filmeket nézel, és nem csak a szövegszerkesztőt használod -, akkor már érdemes egy 2000 MHz feletti és legalább 512 MB memóriával rendelkező konfigurációt keresned. A nagyobb élmény érdekében beruházhatsz egy 6+1 csatornás hangkártyába és néhány hangfalba is. Bruttó 120 000 forintból már egész jó szettet állíthatsz össze.

A legutolsó csoportba a legfelszereltebb drágaságok tartoznak. Ha gyermeked vagy párod kedvében akarsz járni, aki mindig a legújabb játékokkal szeretne játszani, akkor érdemes egy 64 bites processzorral és 1 GB memóriával ellátott összeállítást keresni. Ezek bruttó 150 000 forint körül mozognak, de a határ a csillagos ég. (Egy csúcskategóriás processzor és videokártya önmagában is 100 000 forint körül van). Itt már a videokártyára is külön figyelmet kell fordítanod. Ebben a kérdésben nehéz gyors tanácsot adni, mivel a költségvetésed fogja meghatározni, melyiket veszed meg. A gépek különböző alkatrészeiről szemléletes teszteket találsz a következő oldalon magyarul: www.tomshardware.hu.







Ami a szemnek a legfontosabb

Monitorból kétfélét vásárolhatsz: hagyományosat (ezek a televízió-szerű, képcsöves készülékek), vagy vékony LCD-t. Az új LCD monitorok sokkal kisebbek és szebbek, mint a régi képcsöves monitorok, ráadásul kevesebb helyet is foglalnak. Mint azonban minden jó dolog, az LCD monitorok is drágábbak, az olcsóbb darabok pedig még rendelkeznek bizonyos gyermekbetegségekkel (például a régi laptopok monitorjához hasonlóan, ha oldalról nézed, torzítanak).


Pénz, pénz, pénz

A számítógép-vásárlás komoly kiadást jelent a legtöbb háztartásban, de ha tisztában vagy a lehetőségeiddel, akkor nemcsak okosan költheted el a pénzed, de még spórolhatsz is valamennyit. A diákok számos kereskedelmi kedvezményben részesülnek, amelyről a Diák Bónusz honlapján találhatsz több információt. Főleg szoftverekhez juthatsz hozzá kedvező áron, mint például az ESET Software NOD32 vírusirtójához. Ez igen fontos, mivel egy jó antivírus rendszer nélkül az internetre csatlakoztatott számítógéped néhány óra leforgása alatt megfertőződik. Így a vírusirtó beszerzése – vagy az ingyenes, 30 napig korlátlanul használható próbaváltozatának letöltése – kell, hogy jelentse az első lépést a szoftveres környezet kialakításakor. A Diák Bónusz honlapján keresztül eljuthatsz a Tisztaszoftver Program keretében kínált Microsoft termékekhez is, melyeket diákként igen kedvező áron vásárolhatsz meg.
Abban az esetben pedig, ha már túl vagy a diákéveken, és spórolni szeretnél, nézz körül a Depo.hu használt számítógépei között!


Laptop vagy asztali számítógép?

Végül azt is érdemes megfontolnod, hogy hol és milyen körülmények között szeretnéd használni a gépedet. A laptop jól jöhet, ha kétlaki életet élsz, vagy akkor, ha egy parányi lakásban kell furfangos módon elhelyezned a számítógépet. Egy ilyen mobil kedvenc nem csak jól fest, de nagy előnye, hogy nem kell külön-külön összeválogatni a monitort, a processzort, a memóriát és a többi tartozékot, így a szereléssel sem kell törődnöd. Hátrányt jelent azonban, hogy egy laptop másfél-kétszer annyiba kerül, mint egy azonos teljesítményű asztali számítógép.

Végül, ha az asztali számítógépet (azaz a PC-t) külön részekből rakod vagy rakatod össze, sokkal nagyobb kínálatból szemezgethetsz. Az asztali számítógép könnyebben fejleszthető, mint egy laptop, ezen kívül ergonómikusabb is. Ha ezt választod, és a nappalidban tervezed az informatikai központ kialakítását, pár mozdulattal akár egy szórakoztató központot is kreálhatsz a számítógépednek köszönhetően. PC-det rákötheted például a tévére és néhány hangfalra, a következő pillanatban pedig már mozizhatsz, vagy hallgathatod kedvenc zenéidet.







Ha számítógépeden nincs megbízható vírusvédelem, töltsd le a NOD32 antivírus próbaverzióját! »

Ha kommentelni, beszélgetni, vitatkozni szeretnél, vagy csak megosztanád a véleményedet másokkal, az nlc Facebook-oldalán teheted meg.

Címlap

top