A szénhidrát a legkönnyebben hozzáférhető energiaforrás, az emberi szervezet energiaszükségletének mintegy 50-55%-át kell ezekből fedezni. A szénhidrát számos élelmiszer összetevője, viszonylag nagy mennyiségben található a kenyérben, a burgonyában, a rizsben, a tésztában és az édességekben.
A szénhidrátok legismertebb formái például a tejcukor (laktóz), gyümölcscukor (fruktóz), répacukor (szacharóz), szőlőcukor (glükóz), valamint a gabonákban, zöldségekben, rizsben, burgonyában található keményítő.
A cukrok és keményítők egyaránt 4 kilokalóriát (17 kJ) szolgáltatnak grammonként. A cukrok könnyen emészthető, egyszerű vegyületek, a keményítők esetében ez akkor igaz, ha azokat főzött formában fogyasztjuk. A keményítőket komplex szénhidrátnak is nevezik.
Az édességek fogyasztása természetesen ésszerű határokon belül egy egészségesen, kiegyensúlyozottan táplálkozó, átlagos fizikai aktivitású gyermek és felnőtt esetében is beilleszthető az étrendbe.
A gyermekeket nem érdemes 100%-osan eltiltani az édességtől, ugyanis náluk a tiltás még inkább felkelti a vágyukat és az érdeklődésüket az édességfogyasztás iránt (mint tudjuk, a tiltott gyümölcs a legfinomabb).
Mértékkel
Egy iskoláskorú gyermeket már meg lehet tanítani arra, hogy az édesség, az ünnepi finomságok nem a jutalmazás vagy ajándék tárgyai, hanem mint minden élelmiszernek, ennek is megvan a helye az egészséges táplálkozásban. Egy kis odafigyeléssel megalkotható a főétkezések és az édesség fogyasztása közötti egyensúly.
A korlátok közé szorított édességfogyasztással, a nasi ésszerű mennyiségének meghatározásával kialakítható az egészséges étrend.
Látogass el a honlapunkra! »
Játssz velünk! »