Deformált ujjak
hogy az öregujj (nagy lábujj), ritkábban a kisujj középcsontjának a feje kifelé nyomul, a rajta lévő porc megnagyobbodik.
A cipő nyomja a rendellenesen kiálló részt, a csonthártya állandó irritációja miatt egyre hevesebb fájdalom támad, kóros csontburjánzás indulhat meg. Gyakori az öregujj elfordulása, mely így a kisebb lábujjak felé mutat. A bőr piros, forró, és kidörzsölődik még a papucsban vagy az edzőcipőben is magyarázza. Ortopéd sebész általában könnyen tud segíteni a szenvedőkön. Nagyfokú elváltozásnál már bonyolultabb műtétre van szükség.
Egyes esetekben csavarozással vagy például ékkimetszéssel kell egyenesbe hozni az ujjakat mondja Csapó doktor. A műtétek nagy részét helyi érzéstelenítésben is el lehet végezni. A betegek néhány napos kórházi fekvést követően papucsban vagy szandálban mennek haza.
Divatcipők átka
A bütyökhöz hasonlóan a kalapácsujjat is statikai rendellenességek okozzák. A folyamatot felgyorsítják a hegyes orrú, tűsarkú cipők. Önmagában a lábujj torz állása is fájdalmas, máskor bütyökképződéssel együtt okoz panaszt.
A deformitás a másodiktól az ötödik ujjig terjedhet, néhány páciensnél egyszerre mindegyiket érinti az elváltozás mondja a szakorvos. Az egymásra ugró, fájós lábujjak folyamatosan dörzsölhetik egymást. A bőr megvastagodással válaszol a külső nyomásra. A fájdalomhoz ilyenkor az is hozzájárul, hogy kisebesedik a bőr, tartós gyulladás jön létre. Az operációval a deformálódott ujjat újra természetes helyzetébe hozzuk, majd ott rögzítjük. Ezután is jó kialakítású cipőt kell viselni, olyan fazont, amely a lábat stabilan tartja, és nem terheli túl a harántboltozatot.
Tüske a sarokban
Nemcsak a lábfej elején, hanem a saroknál is kialakulhat elviselhetetlen panaszokat okozó elváltozás. A sarokcsont talpi felszínén jelentkező fájdalmat gyakran az úgynevezett sarkantyú, egy tüske alakú csontkinövés okozza. A beteg minden lépésnél úgy érzi, mintha egy hegyes szög szurkálná, éppen a sarka alatt.
A fenti deformitásoktól a sarkantyú annyiban tér el, hogy a kis tüske eltávolítása nem feltétlenül szükséges tanácsolja dr. Tunyogi Csapó Miklós. Gyulladáscsökkentő gyógyszerekkel főként injekció formájában , illetve röntgen-besugárzással lehet megszüntetni a gyulladást. Emellett speciálisan kialakított sarokvédő betétet és kényelmes cipőt kell hordani. A gyógyszeres kezelésre nem reagáló esetekben műtét is indokolt lehet.