Kincses magok
A 19. században még virágzott az úgynevezett uvárium, azaz a szőlőre épülő gyógykúra. A módszer mára ismét felfedezésre vár, ugyanakkor van új a nap alatt: a gyümölcs préselése után visszamaradt, sokáig értéktelen hulladéknak tartott szőlőmagokról kiderült, kincset rejtenek. A nemzeti kutatási és fejlesztési program keretében nemrég sikerült kifejleszteni azt a hidegsajtolásos módszert, amely garantálja valamennyi bioaktív anyag megőrzését. A nyomelemekben, vitaminokban gazdag végtermék a szakemberek szerint valamennyi növényi olajnál értékesebb. Elsősorban hidegkonyhai készítményekhez ajánlják, de sütésre is alkalmas, mivel égéspontja igen magas.
Szóljunk bár a legnagyobb dicsérettel a nyers szőlő értékeiről, az igazi himnuszok kétségkívül a bor magasztalására születtek. A középkori apátnő, Hildegard von Bingen gyógyító receptjeinek többségében bor volt az alapja, sőt víz helyett is előszeretettel ajánlotta igaz, az ő korában a vízivás gyakran a biztos fertőzést jelentette. A mértéktartás persze ritkán sikerült a történelemben. Magyar eleink kupái, billikomai mellett a mai borospoharak gyűszűnyi méretűnek tűnnek ugyan, ám a kulturált borivásban máig van tanulnivalónk. Elsajátítása annál inkább időszerű, mivel a legújabb táplálkozástudományi elvek az egészség megóvására egyenesen ajánlják a napi mérsékelt borivást. Napjainkban egyre inkább a figyelem középpontjába kerül a mediterrán táplálkozás, melynek szív- és érvédő hatása a hal, a gabona- és zöldségfélék, az olívaolaj mellett a vörösbornak köszönhető.
Fogyjunk szőlővel!
* Az egyhetes kúra receptje: naponta fél kiló szőlő és 1000 kalóriának megfelelő egyéb táplálék.
* A testsúly csökkenése mellett a szervezet őszi méregtelenítésére is kiváló.
* Egynapos diétaként csak szőlőt együnk, akár három kilogrammot is.
Tudta?
* 100 gr szőlő kalóriatartalma 73 kcal.
* A szőlőmagolaj antioxidáns hatása a C-vitaminnál 18-szor, az E-vitaminnál 50-szer erősebb (!)
* A menstruáció előtti napokban evett szőlő mérsékli a fájdalmakat.
* A kék, illetve vörös szőlőből készült mazsola értékesebb.
* Hűtőszekrényben tartva a gyümölcs leghasznosabb hatóanyagai vesznek el. A legjobb pincehőmérsékleten, fonott kosárban, száraz, hűvös helyen tárolni.
* A külföldről érkező, nagy szemű szőlőfürtöket vegyi anyagokkal kezelik, ezért fontos fogyasztás előtt alaposan megmosni.
* A túlérett vagy fonnyadt szőlő lényegesen kevesebb vitamint és ásványi anyagot tartalmaz.