Az edzett s a kevésé edzett ember közötti különbség többek között abban nyilvánul meg, hogy a jól edzett sportoló még olyan intenzitás mellett is döntően zsírokból képes energiaszükségletét fedezni, amikor a nem sportoló személy már szinte kizárólag szénhidrát felhasználásra szorul. Ezért is tanácsolják a szakértők a minimum 30 perces mozgást, mivel a zsírégetés beindulásához átlagban ennyi időnek kell eltelnie.
Az edzés előtti táplálkozásnak elsősorban kondicionáló, nem pedig teljesítményfokozó szerepe van. Edzés előtt általában másfél-két órával ne együnk tartalmas, energiában gazdag, zsíros ételeket. Ezek emésztése ugyanis sok időt és energiát vesz igénybe, ugyanakkor az edzés alatt a működő izmoknak is több energiára és oxigénre van szüksége. Mégis, edzés előtt fél órával – a megfelelő cukor és glikogén szint eléréséhez – olyan szénhidrátban gazdag, könnyen emészthető ételek vagy italok fogyasztása ajánlott, mint pl. a banán, müzli szelet és az energiaitalok.
Az egy órát meghaladó edzés során gondoskodni kell az energiapótlásról, mégpedig folyékony szénhidrát (pl. energiaitalok) formájában. A sportital ne legyen tömény cukoroldat, 100 ml-ként max. 8-10 g szénhidrátot tartalmazzon glükóz, fruktóz és maltóz formájában.
Ezen szabályok betartásával a testmozgás előtt sem kell koplalnunk, és a sportolás folyamán is jót teszünk a szervezetünkkel.
Farkasdi Edina
személyi edző
Praktikus, érdekes cikkek az egészséges életmódról, valamint személyre szabott tanácsok a Nestlé Életmód Központban!