nlc.hu
Életmód
Ne koplaljon! Böjtöljön!

Ne koplaljon! Böjtöljön!

Az elsõ, türelmetlenül várt napsugarak megjelenésével minden évben felébred bennünk az igény a megújulásra, a felfrissülésre. Ez a változtatásra törekvés talán legmarkánsabban a táplálkozásban érhetõ tetten





Sokan fognak ilyenkor böjtbe, vagy próbálnak ki különféle tisztító kúrákat.

Az egyiptomi orvosok titkos módszere

A böjt fogalma koránt nem ismeretlen már az ókor embere számára sem. Terápiás hatása mellett igen erős spirituális tartalma is volt. Az ókori papok és papnők a vallási rítusok előtt böjttel készítették fel lelküket az istenekkel való találkozásra. Gyógyító eljárásként szívesen alkalmazták az ókori egyiptomiak és a híres görög orvos Hippocrates is. Reneszánszát Paracelsus idején élte, majd sokáig méltatlanul mellőzték. Már az újkorban, a XVIII.-XIX. században következett be a böjt új fénykora, Európában és Amerikában egyaránt nagy divat lett a főként orosz és amerikai orvosok által népszerűsített táplálkozási irányzat és az erre szakosodott speciális klinikák sokasága is. A kínai orvoslásban a betegségek megelőzésének hatékony eszközeként tekintenek rá.

Vallási rítus

Hazánkban sem idegen a böjt fogalma, mely elsősorban a keresztény vallás szertartásainak részét képezi. Gondolok itt elsősorban a bőséges étkezéssel járó disznóvágást és farsangot követő, a húsvétot megelőző időszakra, melyet 40 napos nagyböjtnek neveznek. Ez a keresztény szokás a megtisztulásról, az ünnepre való felkészülésről szól, de bárki élhet vele aki újítani, könnyíteni szeretne táplálkozásán.

Variációk böjtre

A böjt állhat akár egy gyümölcs- vagy lénapból, de tarthat akár több hétig, szélsőséges esetben több hónapig is. Ez a fajta étkezés kivitelezését tekintve is színes képet mutat.

Legszélsőségesebb formája a két hetes vízkúra, amely során valóban csak víz fogyasztása megengedett. Hívei a kúra végére spirituális élménnyel gazdagodhatnak, azonban számos az egészséget hosszú távon veszélyeztető hiánybetegség (pl. fehérjehiány, elégtelen kalciumbevitel következtében fellépő csontritkulás) is kialakulhat.
 
Jobban elfogadhatóak a néhány napos, maximum egy hetes lékúrák (pl. a főként gyógyteákból, levesekből, gyümölcs és zöldséglevekből álló Buchinger kúra). Előnyös élettani hatású ásványi anyagokhoz (pl. az egészséges szívműködést, az optimális vérnyomás fenntartását elősegítő kálium, magnézium), egyéb biológiailag aktív anyagokhoz (pl. antioxidáns hatású színezékek), értékes vízben oldódó rostokhoz jut a szervezet zöldség- és gyümölcslevek fogyasztásakor. Hosszú távon azonban ez az étrend is hiányállapotok kialakulását eredményezheti, többek között fehérjehiány, a vas és a B12 vitamin elégtelen felvétele miatt vérszegénység léphet fel.
Jól beépíthetők, akár a hétköznapi, vegyes táplálkozásba is a gyümölcsnapok. Egy-egy ilyen napon alkalmanként kb. 2 kg, az idénynek megfelelő gyümölcs fogyasztható el. Lehetőség szerint frissen és amennyiben a héjrész épsége megengedi, hámozás nélkül fogyasszuk el a gyümölcsöket. Ezzel a hő- és fényérzékeny vitaminok nagy része megőrizhető, valamint a magas biológiai értékű héj alatti rész is hasznosul. Az alapanyagok összeválogatásánál érdemes a magas cukortartalmú gyümölcskonzerveket, aszalt gyümölcsöket kerülni, illetve a jelentős energiatartalmú fajtákat, pl. banán, szőlő, mérsékelt mennyiségben beilleszteni. Egy megfelelően felépített gyümölcsnapon, az elfogyasztott gyümölcsök és zöldségek fajtájától függően, a hagyományos étrendhez képest kb. 300-700 kcal-al kevesebb energia jut a szervezetbe.

Fogadalmak, testre szabva

A böjt tehát koránt sem jelent koplalást. Egészen szelíd változata napi 3 étkezést enged, csupán a nehéz, zsíros ételek és heti 2 alkalommal (szerdán és pénteken) a hús tilalmát köti ki. Természetesen ez a séma egyéni szorgalomtól függően kiegészíthető pl. az édességek kerülésével.

Mint mindig, böjtöléskor is fontos a fokozatosság. Érdemes már a böjtöt megelőző napon is kerülni a nehéz, erősen fűszeres és zsíros ételeket, sőt egyes szakemberek szerint az állati fehérjék (hús, tejtermékek) fogyasztását is mérsékelni érdemes. Ugyanez vonatkozik a böjt utáni időszakra is, természetesen bőséges (napi 2 liter) folyadék elfogyasztása mellett.
A böjt nem csupán a megszokotthoz képest más étkezési forma, hanem lelki ráhangolódás a tavaszra, amely jó utat mutat az egészségesebb étrend, a teljesebb életvitel felé.

Szűcs Zsuzsanna
dietetikus

Praktikus, érdekes cikkek az egészséges életmódról, valamint személyre szabott tanácsok a Nestlé Életmód Központban!

Ha kommentelni, beszélgetni, vitatkozni szeretnél, vagy csak megosztanád a véleményedet másokkal, az nlc Facebook-oldalán teheted meg.

Címlap

top