nlc.hu
Életmód
Tényleg kövér vagyok?

Tényleg kövér vagyok?

A testsúlynak nagyon nagy szerepe van nem csak az egészségügyi állapot meghatározása, hanem az egyéni önértékelés és a külsõ megjelenés megítélése szempontjából is. A szépségideál az utóbbi idõben óriási változáson ment keresztül.

Az egészséget, jólétet, termékenységet valaha szimbolizáló asszonyosan gömbölyded forma vagy az urak tekintélyét mutatni hivatott bátran gömbölyödő pocak rég a múlté.

Ezek a külsőségek, vagyis az optimálisnál magasabb testsúly napjainkban inkább a fokozott egészségügyi kockázat jelzői. Az egészséget, fittséget, igényességet képviselő karcsúság idolja azonban kissé túl, vagyis alulméretezetté vált az utóbbi években, a sokak számára elérhetetlen, légiesen sovány minta közvetítésével. Bár kedvező tendencia, hogy a reklámokban és a médiában mostanság egyre inkább a reálisabb és természetesebb testforma jelenik meg.

Mérd magad!

Saját alakunk objektív megítéléséhez, a fent részletezett okok miatt, a külső információk nem mindig alkalmasak, a jól bevált mérési-számítási módszerek azonban igen. Ezen eljárások közé soroljuk többek között a testtömeg és testmagasság mérését, az ezek felhasználásával kiszámítható BMI-t vagy testtömeg indexet, az ideális testsúly kalkulálására szolgáló Broca indexet, valamint a derék- és csípő körfogatot, illetve ezek hányadosát.

A leggyakrabban használt mérce: a BMI

A BMI (Body Mass Index) vagy testtömeg index a tápláltsági állapot meghatározására 18 és 65 év között alkalmas. Megadható a testtömeg (kg) és a testmagasság méterben vett négyzetének hányadosával. (BMI=testtömeg (kg)/testmagasság2) A BMI optimális tartománya 20-25 közé esik, 18,5 alatti index esetén alultápláltságról, 25,1-30 között túlsúlyról, 30,1 fölött elhízásról, 40,1 fölött pedig extrém fokú elhízásról beszélünk. Az egészségügyi kockázat 17 alatt és 27 felett egyaránt fokozott.






Egy régi-új módszer: a derék-csípő hányados

A derék- és csípőkörfogat hányadosának kiszámításával az egészségügyi szempontból veszélyesebb hasi vagy alma típusú elhízás szűrhető ki. Kiszámítása roppant egyszerű, a mérőszalaggal, cm-ben mért derékbőséget kell csupán elosztani a csípőbőséggel. Férfiaknál a 0,95-nél, nőknél a 0,8-nál magasabb hányados mutatja a szív és érrendszeri betegségek, cukorbetegség és egyes rosszindulatú daganatok magas kockázatát, az alma típusú elhízás jelenlétét. A derékkörfogat mérése egyébként önmagában is igen értékes adat, férfiaknál 92 cm, nőknél 80 cm a fokozott rizikót jelző határ.

Ideális testtömeg

Sokunkban teljesen jogosan merül fel a kérdés, létezik-e ideális testtömeg és ha igen, feltétlenül törekedni szükséges-e ennek elérésére?
Ideális testtömeg, legalábbis papíron mindenképpen létezik, ennek kiszámolási képlete a módosított Broca index, melyet megkaphatunk, ha testmagasságunkból (cm) kivonunk százat és az így kapott értékből még 10 százalékot. (ideális testtömeg=testmagasság-100-10%). A testtömeg kialakulását a táplálkozás minőségén és mennyiségén túl a fizikai aktivitás mértéke, az életkor, a nem és genetikai faktorok (pl. a szülők testsúlya, magassága) is befolyásolják.

Fogyókúra során például nem feltétlen cél az ideális testsúly vagy a 20-as testtömeg index elérése. Az egészségügyi szaktekintélyek egyöntetű véleménye, hogy a kiindulási testsúlyhoz képest 10%-os súlyleadás már elegendő a túlsúlyhoz társuló megbetegedések kockázatának és a szív és érrendszeri betegségekhez kapcsolódó halálozás nagyfokú mérséklődéséhez.

Szűcs Zsuzsanna
dietetikus

Praktikus, érdekes cikkek az egészséges életmódról, valamint személyre szabott tanácsok a Nestlé Életmód Központban!

Ha kommentelni, beszélgetni, vitatkozni szeretnél, vagy csak megosztanád a véleményedet másokkal, az nlc Facebook-oldalán teheted meg.

Címlap

top