A bemutatkozás az ismerkedés célja alapján különbözhet, hiszen hivatalos vagy munkakapcsolatban érdemes hozzátenni titulust, beosztást is a nevünk mellé. Utóbbit azért igyekezzünk egyszerűre és rövidre fogni! Nem hencegni kell, csak képbe tenni partnerünket.
A bemutatkozás hivatalos módját segítheti a névjegy átnyújtása, fogadásokon például ez a legegyszerűbb módja az ismerkedésnek.
FONTOS! Telefonon mindig érdemes bemutatkozni, hiszen nem várhatjuk el ismerőseinktől, hogy hangunk alapján egyből felismerjenek. |
Bemutatkozáskor a nő nyújtja a kezét a férfinak, az idősebb a fiatalabbnak. A kézfogás határozott és rövid legyen. A nevünket jól érthetően mondjuk ki, és figyeljünk a bemutatkozó nevére is. Először a férfi mondja a nevét a nőnek, a fiatalabb az idősebbnek.
Szasz, Marcsi vagyok!
Egyre inkább terjed a bemutatkozás legslamposabb formája. Különösen a fiatal korosztály szokott le családnevének közléséről, sőt a keresztnevet is sokszor inkább a becenévvel helyettesítik.
Hivatalos kapcsolatban a keresztnévvel való bemutatkozás a bizalmaskodás jele, nem ad kellő információt, így kifejezetten ártalmas például egy új munkahelyen.
Tipp: Manapság sok ügyintéző kis névjegykártyát, kitűzőt visel. Az emberek szeretik hallani a nevüket. Próbáld ki, hogy egyszer úgy köszönöd meg a segítséget, hogy hozzáteszed az ügyintéző keresztnevét: Köszönöm a segítségét, Katalin! Barátibb, emberibb lesz a kommunikációd. |
Vagyis van olyan eset, amikor kifejezetten kerülendő a bemutatkozás. Ilyen eset például a vásárlás, vagy például a telefonközpontossal való telefonálás. Speciális formája a nem bemutatkozásnak az, amikor az ügyintézés miatt mi bemutatkozunk, ugyanakkor az ügyintéző nem vét az illemszabályok ellen, ha nem árulja el a nevét.
Híres emberek egymást közt
Speciális esetnek számít, ha egy fogadáson a médiából ismert politikusok, médiaszemélyiségek jönnek össze, emellett tudják, hogy kivel fognak találkozni, és noha személyesen nem ismerik egymást mégis kölcsönös sértésként könyvelhető el, ha nevüket ami mindenki számára köztudott elmondják.
Tudtad? Az angol etikett szerint a nőtlen férfit mutatják be a nősnek, a hajadont az asszonynak. Kivételt csak a nagyobb korkülönbség esetén tesznek.
A kapcsolatteremtés leggyakoribb formája egy harmadik személy közreműködését kívánja. Társaságban általában a házigazda vagy a háziasszony mutatja be egymásnak a vendégeket. A férfit a nőnek, a fiatalabbat az idősebbnek, az alacsonyabb rangút a magasabb rangúnak illik bemutatni. Ha a fogadást valakinek a tiszteletére rendezik, annak mutatják be a többi meghívottat. Családi rendezvény esetén a gyerekeket mutatják be a felnőtteknek.
Fontos! Házigazdaként törekedj arra, hogy mindenkit bemutass mindenkinek! A bemutatáskor hozzátehetsz rövid segítő információkat, amelyek segíthetik a két ismeretlen ember társalgását megindítani. |
Ha bemutatkozáskor nem egészen pontosan értjük a másik nevét, nem udvariatlanság újra megkérdezni, a legjobb megoldás erre az esetre a névjegy.
Legközelebb a névjegyről…
Kapcsolódó írásunk:
Illik tudni… köszönni…»
Kérdezd szakértőnket!
Rácz István etikett- és protokollszakértőnk oldala
Ajánlott könyvek:
Ottlik Károly: Protokoll. Viselkedéskultúra. Medicina Kiadó, 2004.
Görög Ibolya: Mindennapi maceráink Életmód- és viselkedési tanácsok. Atheneum 2000 Kiadó, 2003.
dr. Sille István: Illem, etikett, protokoll. KJK, 1992.