Mikor van szükség béltisztításra?
Megelőzés céljából a rendszeres és átgondolt böjt, zöldség- vagy gyümölcsnapok beiktatása mellett érdemes időnként megtisztítanunk belvilágunkat is. Ám ha a belek terheltsége miatt kialakult mérgeződés tüneteit észleljük, feltétlenül javasolt a béltisztítás. Árulkodó jel az elégtelen emésztés, az erősen bűzös széklet, a puffadás, a gázképződés, a krónikus székrekedés, illetve az irritábilis bél szindróma, ezenkívül a csillapíthatatlan éhségérzet, a súlyfelesleg, a különféle ételallergiák, a légutak elnyákosodása, a visszatérő megfázások és fertőzések, a gyakori fáradtság és erőtlenség, az ingerlékenység, az agresszivitás, a koncentrációs nehézség, a depresszió, a fejfájás, a bőrproblémák, pattanások, kiütések, gennyes gyulladások, a haj és a körmök töredezése, a hajhullás, az aranyér, a Candida-fertőzés, a fémízérzet, illetve a kellemetlen lehelet, továbbá a reuma, a sokízületi gyulladás, a magas vérnyomás és a vastagbél daganatos megbetegedése.
Válaszd ki a legmegfelelőbbet!
A bélrendszer kitisztítására többféle módszer létezik az emésztésserkentők fogyasztásától kezdve az egészen komoly eljárásokig.
Colon-hidroterápia az alapos bélfürdő |
További segítség a méregtelenítéshez |
Colon-hidroterápia |
A colon-hidroterápia nem javasolt a bél gennyesedése, fájdalmas aranyér, akut gyomor- vagy bélelzáródás, epilepszia, rendszeresen fellépő vagy meglevő rángások esetén, valamint műtétek után fél-egy éven belül.
Beöntés |
Ősidők óda használt kíméletes béltisztító módszer, azonban csak a vastagbél alsó szakasza érhető el vele. A salaktalanítás mellett segíti a bélflóra helyreállítását és a bélnyálkahártya regenerálódását. Érdemes más tisztítókúrák kiegészítőjeként alkalmazni. Ha tiszta vizet használunk hozzá, alkalmazása kockázatmentes. Az olyan agresszív folyadékok gyakori használata során azonban, mint a kávé, vagy a cickafarkfű-, körömvirág- vagy kamillatea, felborulhat a bélflóra egészséges egyensúlya. Sérülékeny aranyér és egyéb végbéltáji betegség esetén a beöntést kerülni kell.
Mayr-kúra |
Célja az egész emésztőrendszer nyugalomba helyezése, megtisztítása és helyreállítása, amely a tej-zsemle diétán, a keserűvizes beöntésen és hasmasszázson kívül az alapos rágás újratanulásával érhető el. A szakemberek által felügyelt három-négy hetes kúra egy komoly diagnózist követő, személyre szabott kezelést jelent. A fokozatos salaktalanítás célja a szervezet öngyógyító erejének felszabadítása. Drasztikus módszer, ugyanis az első két hétben csak gyógyteák és zöldségleves fogyasztható, amely hashajtással és emésztésserkentő hasmasszázzsal egészül ki. A kúra második felében a levek mellett szikkasztott zsemlét és tejet is lehet fogyasztani.
Gray-módszer |
Az emésztőrendszer fokozatos, átfogó megtisztítását szolgálja. A módszer alapja az olyan nyákképző ételek kiiktatása, mint a tej, a hal, a szója és egyéb hüvelyesek, amelyek ragadós, nyákos székletet és lerakódásokat eredményeznek. Első lépésben a béllerakódások gyógynövényekkel történő feloldása történik, amit tömegképzők adagolása követ. Az utolsó lépés pedig a bélflóra újraépítése, a hasznos baktériumok segítése gyógynövényekből álló és laktobaktériumokat tartalmazó táplálékok fogyasztásával.
Mazdaznan-tisztítókúra |
A vastagbélben lejátszódó erjedési folyamatok citromkúrával, illetve gyümölcslével történő leállítása. Ehhez naponta két borospohárnyi, sütőben átmelegített gyümölcsből nyert levet javasolnak. A béllerakódások feloldására petróleumkezelést tanácsolnak, ami sokak szerint vitatható. Ezenkívül nagy hangsúlyt fektetnek a szervezet főként nátronnal és borkősavval történő savtalanítására is.
Colonix-program |
A Colonix-program egy átfogó, egyszerűen kivitelezhető méregtelenítő eljárás. A több mint száz természetes összetevőből álló rostkiegészítők, valamint tea alkalmazásával első lépésben megtisztíthatjuk a vastagbelet és megelőzhetjük az újabb lerakódások kialakulását. Közben visszapótolhatjuk a bélflóra egyensúlyát fenntartó hasznos baktériumokat, végül pedig a máj, az agy, a vér és a szövetek méregtelenítését érhetjük el aminosavak, vitaminok és ásványi anyagok, valamint méregtelenítő gyógynövények segítségével. A Colonix belső tisztítási program három termék alkalmazását jelenti. A Colonix béltisztító füvekből álló rostkiegészítő, amely kocsonyás, szivacsos masszát hoz létre a belekben, a folyadékok áramlása és elnyelése által fellazítja, kimossa a lerakódásokat és megakadályozza a káros baktériumok, paraziták élősködését. A Paranil antiparazita többféle gyógynövényből álló készítmény, amely megsemmisíti a kártékony élősködőket, férgeket. A hashajtó hatású KleriTea pedig segít visszaállítani a normális bélműködést és nyugtatja az idegrendszert. A program során nincs szükség böjtre vagy diétára, akkor is hatékony, ha közben semmit sem változtatunk életmódunkon. Gyermekek és szoptatós anyák kivételével mindenki alkalmazhatja, de súlyos egészségi problémával küszködők csak orvosi felügyelet mellett kezdhetik el. Mellékhatásként allergiás tünetek, fejfájás, hányinger, gyengeség, puffadás és szédülés előfordulhat.
Sunrider-módszer |
A Sunrider Fibertone rostkapszula speciálisan kiválasztott rosttartalmú anyagok keveréke. Tartalmaz vízben oldható és oldhatatlan rostokat, kiegészítve ezzel étrendünket. Egy átlagos ember ugyanis naponta legfeljebb 10-20 g élelmi rostot fogyaszt, ami fele a szükséges mennyiségnek. Az oldhatatlan rostok növelik a táplálék áthaladási sebességét az emésztőrendszerben. Felszívják a káros anyagokat, megkötik a vizet, ezáltal növelik a széklet tömegét és elősegítik rendszeres ürítését. Ezenkívül más emésztési rendellenességek megelőzésére is alkalmasak. Az oldható rostok csökkentik a táplálék áthaladási sebességét, mert teljesen megemésztődnek és felszívódnak a vastagbélben. Segítenek a cukorbetegség és az ingadozó vércukorszint karbantartásában, továbbá csökkentik a vér koleszterinszintjét.
Ejuva-béltisztítás |
A több mint negyvenféle indián és kínai gyógyfű és gyógyiszap kombinációjának négyhetes, kúraszerű alkalmazása egy 100%-osan természetes belső tisztító-méregtelenítő program. Az Ejuva-szett probiotikus kiegészítője a hasznos bélbaktériumok működését segíti.
Emésztésserkentő tippek
Alkalmazz talp- és hasmasszázst! A talpon található bélzónák finom masszírozásával serkenthető a bélműködés. Hatásos gyakorlat, ha reggel és este néhány percen keresztül egy teniszlabdát mozgatunk ide-oda mezítláb, begörbített lábboltozattal és belső sarokkal. Székrekedés, puffadás és a bél fájdalmas izom-összehúzódásai esetén pedig sokat segít a hasmasszázs is.
Támogasd a hasznos bélbaktériumokat helyes táplálkozással, alapos rágással, tejsavak és erjesztett tejtermékek fogyasztásával!
Segít a jó légzés! A hasi légzés, illetve a teljes jógalégzés rendszeres gyakorlásával javíthatjuk a bélműködést, gyorsíthatjuk az emésztést.
Fogyassz természetes béltisztítókat! Az éhgyomorra fogyasztott savanyúkáposzta-lé, tejsavó, aszalt szilva, füge és müzli mellett kiváló vékonybéltisztító és emésztésserkentő az almaecet, a korpa, a lenmag, a mustármag, a keserűanyagokat tartalmazó ezerjófű, üröm és ördögkarom.
Óvatosan a hashajtóval!
Bár a legegyszerűbb megoldás, ha bekapunk egy-egy szem hashajtót, mégsem teszünk jót vele. Hosszabb távon szedve ugyanis függőséget okoz, és elpusztítja a hasznos baktériumokat, ami végül székrekedéshez vezet. Tehát éppen azt érjük el, amit el akartunk kerülni. Vegyszeres hashajtók helyett kíméletesebb a keserű- vagy glaubersós oldat, illetve a keserű gyógyvizek éhgyomorra történő fogyasztása. Bizonyos növényi hashajtók szintén károsítják a beleket, lassítják a bélmozgást és függőséget okoznak. Ilyen a szenna, a rebarbara, az aloé, melyek tartós fogyasztása a vesére és az erekre is káros hatással van, sőt állatkísérletekben rákkeltőnek bizonyultak. Hagyományos hashajtó a ricinusolaj, melynek tartós alkalmazása szintén irritálja a beleket. Kevésbé veszélytelen a kapszulás változata, persze csak ha időnként használjuk.