Megtanít lépéseink elemzésére és a kockázatok mérlegelésére. Lássuk, hogyan alkalmazhatók a sakk stratégiái hétköznapjainkban, vállalkozásainkban és ha vetélytársra akadunk!
1. Játssz a tábla, és ne az ellenfél ellen! |
Amikor egy sakkjátszma során lépésre szánjuk el magunkat, egy csomó jel van a segítségünkre: a bábuk állása, a játékszabályok és a már megtett lépések.
Életünkben bármi, egy pillantás vagy egy elszólás is lehet információ, amit meg kell vizsgálnunk, mielőtt meghozunk egy döntést. De vigyázat, előfordulhat, hogy amit jelzésnek hiszünk, nem más, mint vetélytársunk elterelő hadművelete. A jó döntések meghozatalához elengedhetetlen a pontos információ. Ahhoz, hogy az életben vagy a sakkban sikeresek legyünk, mindenképpen a tényekre kell támaszkodnunk.
2. Ne hagyd figyelmen kívül a jó megérzést! |
3. Legyen terved! |
Minden sakkozó megtanulja, hogy előre kell terveznie. A legjobb tervek rugalmasak, és meg lehet őket változtatni. Ha pontos elgondolás nélkül játszunk, általában rossz dolgok történnek. A legjobb, ha rövid távú terveket készítünk magunknak, mert ezek végeredményét könnyebb befolyásolni.
4. Figyeld meg ellenfeled lépéseit! |
Az üzleti életben akárcsak a sakkban tudnunk kell, hogy egy döntést miért hozunk meg, vagy hogy egy lépést milyen okból teszünk meg. Vizsgáljuk meg ellenfelünk cselekedeteit, magunkat pedig csak ezután határozzuk el. Mindig csak olyan lépéseket tegyünk, amivel nem sodorjuk veszélybe pozíciónkat.
5. Légy kezdeményező! |
Ahhoz, hogy jól kezdhessünk egy sakkjátszmát, nekünk kell támadnunk. A támadónak több ideje, több helye és több választása van.
A vállalkozó szellem arra épít, hogy kialakítsuk, megszerezzük és meg is tartsuk a kezdeményezés lehetőségét. Már a kezdet kezdetén hozzuk ki magunkból az aktív játékost.
6. A gyengeséget alakítsd át erénnyé! |
A gyengeség erősséggé alakítása a fejünkben játszódik le. Ebben a folyamatban kulcsfontosságú, hogy értékeljük azt, amink van, és ne sopánkodjunk azon, hogy mink nincsen. Amint rájövünk arra, hogy életünkben vagy akár az üzletben hogyan tudunk negatív dolgokat pozitívan szemlélni, nyert ügyünk van.
7. Tanulj a hibáidból! |
Mint minden másban, a sakkban is csak úgy juthatunk előre, ha vállaljuk hibáinkat és elfogadjuk a vereséget. A sakkozók feljegyzik minden lépésüket, hogy meg tudják vizsgálni, mit és hogyan rontottak el. Ez az üzleti életre is jellemző, az üzletemberek is elemzik eredményeiket, hogy a jövőben még többet nyerhessenek. Az életben is akkor vagyunk hatékonyak, ha tanulunk a hibáinkból.
8. Jó ok nélkül ne áldozz fel semmit! |
Alapszabály a sakkban, hogy csak akkor szabad egy bábut feláldozni, ha ezáltal egyértelmű előnyhöz jutunk. Egy sikeres üzlet is ehhez hasonlóan működik. Ne feledjük azonban, hogy mindig vannak lehetséges kockázatok. Még akkor is, ha a lehető legkiszámíthatóbb lépést választjuk.
9. Ne alkalmazd az elveket automatikusan! |
A sakkban akadnak olyan speciális lépések, amelyek mindig győzedelmeskednek az általános szabályok felett. A helyzetnek megfelelően kell a lépéseket alkalmazni.
Elveinket mindig próbáljuk meg rugalmasan és kreatívan kezelni. Ha bizonyos szabályokat automatikusan alkalmazunk, akkor nem gondolkodunk, csupán feltételezünk. Ezzel pedig nem nyerhetünk túl sokat.
10. Törekedj többre, mint amennyire szükséged van! |
A sakkbajnokok addig nem adják fel a küzdelmet, ameddig úgy érzik, hogy egy icipici esélyük is maradt a győzelemre. Ha hátrányba kerülnek, mindent bevetnek.
Ahhoz, hogy megkapjuk azt, amit akarunk, többre kell törekednünk, mint amennyire valóban szükségünk van. Ez az életben és az üzletben is így működik. Ha győzelemre állunk, ne gondoljuk, hogy már meg is nyertük a csatát. Ha pedig vesztésre állunk, támadjunk vissza.
A gyakorló sakkoktató és szakíró kézikönyve bemutatja, hogyan alkalmazhatók a sakk stratégiai elvei hétköznapjainkban, gazdasági vállalkozásainkban és minden olyan helyzetben, amelyben vetélytársra akadunk. Nem kell sakknagymesternek lennünk ahhoz, hogy az elmés, szórakoztató és fineszes könyv útmutatásait megszívlelve könnyebb és elegáns győzelmet arassunk ellenfelünk felett. |