A telített zsírsavak biztosítják a szervezet számára az energiatermelést. Az egyszeresen telítetlen zsírsavak egy részét is felhasználjuk energiatermelésre, de ezek már inkább a sejtek építésében játszanak szerepet. A többszörösen telítetlen zsírsavakból pedig fontos hormonszerű vegyületek képződnek, és előtérbe kerül a sejtek anyagában betöltött funkciójuk.
Ómega-6 és ómega-3
A többszörösen telítetlen zsírsavak csoportjába tartoznak az ómega-6 és az ómega-3, vagyis az esszenciális zsírsavak. Ezeknek többek között gyulladásszabályozó és vérzésgátló hatásuk van. Szerepük van még a sejthártyák felépítésében, a zsírok szervezeten belüli szállításában. Az ómega-6-zsírsavak fő forrása pl. az olíva- és a napraforgóolaj. Az ómega-3-zsírsavak pedig az olajos halakban fordulnak elő, pl. lazacban, makrélában és szardíniában. Az ómega-3-zsírsavcsoport élettani szerepe rendkívül sokrétű. Beépülve a sejthártyába részt vesznek annak egészséges felépítésében, de meghatározzák a vörösvérsejtek állapotát és a vér viszkozitását is. Jelentős szerepük van a szív- és érrendszer védelmében, elsősorban a vér koleszterin- és trigliceridszintjének csökkentése, valamint a magas vérnyomás kedvező befolyásolása miatt. Többek közt gyulladáscsökkentő hatását figyelték meg ízületi és vastagbélgyulladás esetén, egyes vizsgálatok szerint a pikkelysömör tüneteit is enyhíti, és az agy fejlődéséhez, valamint a helyes működéséhez is szükséges. Ezek az ómega-zsírsavak segítenek az immunrendszer erősítésénél is, az allergiáknál, a száraz bőrnél, sőt ekcéma esetén is.
Tanuljunk az eszkimóktól!
Ha egészségesen akarunk táplálkozni, akkor tanulnunk kell az eszkimóktól! Néhány évvel ezelőtt az orvosok felfigyeltek arra, hogy az eszkimók között ritkán fordul elő szív- és érrendszeri megbetegedés. Ez meglepetésként érte az orvosokat, hiszen úgy tudták, az eszkimók rendkívül sok zsírt fogyasztanak. Az eszkimókra fókuszáló kutatások kiderítették, hogy az eszkimók igen sok telítetlen zsírsavat fogyasztanak. Ezeket a zsírsavakat a planktonok termelik, a planktonfaló halak pedig beépítik ezeket a szervezetükbe. Mivel az eszkimók rendkívül sok halat esznek, táplálékukban nagyon magas a telítetlen zsírsavak aránya.
Az eszkimó szemléletű kutatások kimutatták, hogy a telítetlen zsírsavban dús halzsírt vagy természetes halolaj-koncentrátumot fogyasztó betegek között a halálozási arány 30 százalékkal csökkent. Más vizsgálatok is arra a következtetésre jutottak, hogy a halolajkészítmények csökkentik a szívinfarktus kialakulását.
Ma már a patikákban recept nélkül is kaphatók mélytengeri halak húsából olyan halolajkészítmények, melyek nagy arányban tartalmaznak telítetlen zsírsavakat. Egy skandináv tanulmány megállapította, hogy hat hónapos kúra után a készítménynek köszönhetően 64 százalékkal csökken a szív- és érrendszeri megbetegedések egyik leggyakoribb okozóiként számon tartott vérzsíroknak a szintje. Szintén kedvező hatás, hogy a vérrög fő alkotóeleme, a fibrinogén szintje is 23 százalékkal, míg a betegek diasztolés vérnyomása 9 százalékkal csökkent.
A halolaj, ez a jó, többszörösen telítetlen zsírsav tehát igen jó hatással van a szívre. Megfigyelték, hogy a tengeri halakat fogyasztó népek körében kevesebb a szívbetegek száma.
A koleszterinszint csökkentéséhez, az erek és a szív egészséges működéséhez fogyassz ómega-3-zsírsavakban gazdag élelmiszereket, vagy naponta kétszer vegyél be halolajat tartalmazó készítményt, amelyben kétféle telítetlen zsírsav eikozapenténsav (EPA) és dokozahexánsav (DPA) is bőségesen található. Hetente egyél meg három adag zsíros húsú tengeri halat, naponta kapj be néhány szem diót vagy más olajos magvakat, és fogyassz naponta ötször gyümölcsöt és zöldséget, ezekben sok az antioxidáns vegyület.