Ti írtátok: További információk a témában: csontritkulás.lap.hu |
Hogyan előzhetjük meg?
A csontritkulás megelőzése a csontok sűrűségének megtartását, illetve növelését jelenti, ami eredményesebb, mint a betegség kezelése. A csontozat szilárdsága a benne levő ásványi anyagoknak, elsősorban a kalciumnak köszönhető. A kalcium sok más életfunkciónk számára is nélkülözhetetlen, többek között az immunrendszer és a szívizomzat helyes működéséhez szükséges. Ahhoz, hogy ezek a folyamatok rendben működjenek, a vérnek mindig elegendő kalciumot kell tartalmaznia, ellenkező esetben a szervezet a csontokból vonja el azt, ami a csontozat meggyengüléséhez, szilárdságának elvesztéséhez vezethet. Ahhoz, hogy a szervezet ne kényszerüljön erre, fontos odafigyelnünk testünk kalciumszükségletének folyamatos biztosítására. Életkortól és a szervezet aktuális állapotától függően az ajánlott napi kalciumbevitel 6001500 mg között van, amit természetes úton főként a tej és egyéb tejtermékek, a szója, az olajos magvak, a rozskenyér, a petrezselyem, valamint a népi gyógyászatban használt mézes mák fogyasztásával tehetünk meg. Egyoldalú, hiányos táplálkozás esetén a kalcium orvosi felügyelet mellett mesterségesen is bejuttatható szervezetünkbe.
A kalcium felszívódását és csontokba épülését a D-vitamin segíti elő, melynek természetes forrása a máj, a tojás, a tengeri halak, nyáron pedig a napfény.
A megelőzés fontos része a rendszeres testmozgás. Az izmok összehúzódása és megnyúlása ugyanis nyomást gyakorol a csontokra, ami javítja a csontanyagcserét. Az erőteljes fizikai igénybevétellel járó sportok, mint a futás, a gyaloglás, a tenisz, a lépcsőzés és a súlyemelés a legalkalmasabbak a csont sűrűségének növelésére.
Fontos, hogy kerüljük a dohányzást, a magas fehérjetartalmú ételeket, az alkohol, valamint a szervezetből kalciumot elvonó kávé és kóla fogyasztását.
A szervezet salakosodása, a méreganyagok felhalmozódása és a bélflóra-károsodás is gátolhatja a csontépítést. Ezért gondoskodjunk a megfelelő méregtelenítésről, bélflóránk regenerálásáról.
Érdemes rendszeresen megméretni csontsűrűségünket, különösen, ha korunk, életmódunk vagy genetikai hajlamunk miatt veszélyeztetettek vagyunk. A vizsgálat fájdalommentes, és csak néhány percet vesz igénybe. Segítségével felvilágosítást kapunk csontjaink állapotáról, illetve a csonttörési kockázat nagyságáról. Klimax idején érdemes évente egyszer megismételni a mérést. A komplex vizsgálat a csontsűrűség mérése (DEXA-vizsgálat) mellett röntgenfelvétellel, valamint vér- és vizeletvizsgálattal is kiegészül.
Miért gyakoribb nőknél?
A csontritkulás azért fordul elő gyakrabban nőknél, mert átlagos csonttömegük kisebb, mint a férfiaké, másrészt szervezetük komoly hormonális változásokon megy keresztül, különösen a változó kor idején. Az új csontsejtek növekedését és a régiek felszívódását az ösztrogén női nemi hormon segíti elő, amely ilyenkor jelentősen lecsökken a szervezetben.
Egyéb kockázati tényezők
A sovány testalkat jelzés arra vonatkozóan, hogy fiatal korban szervezetünknek nem sikerült jelentős csúcscsonttömeget felépítenie.
Bizonyított, hogy a fehér bőrű, világos hajú nők veszélyeztetettebbek, mint a sötét bőrűek.
A későn jelentkező első menstruáció is hajlamosító tényező lehet, ugyanis hormonális problémákra utal. Kockázati tényező továbbá a menstruáció korai elmaradása, a petefészkek eltávolítása, a meddőség, valamint a rövid szoptatási idő.
Az életmódbeli sajátosságok közül az ülőmunka, a mozgásszegény életmód, a fogyókúrák miatti egyoldalú, kalciumszegény táplálkozás, az erős dohányzás, az alkoholfogyasztás, a koffeintartalmú italok fogyasztása növelik a csontritkulás kockázatát. Ugyancsak veszélyeztetettek mindazok, akik keveset tartózkodnak szabad levegőn, mert szervezetükben nem termelődik elegendő D-vitamin.
Az életkor előrehaladtával is nő a csontritkulás kockázata.
Bizonyos betegségek, mint a veseelégtelenség, a krónikus cukorbetegség, a pajzs- és mellékpajzsmirigy, valamint a mellékvesekéreg betegsége szintén növeli a csontritkulás kialakulásának esélyét.
Egyes gyógyszerek, mint például a szteroidok, a pajzsmirigyhormonok, az epilepsziaellenes szerek, illetve egyes rosszindulatú daganatok kezelésében használatos készítmények is kockázati tényezők lehetnek.
Ha kérdésed van a csontritkulással kapcsolatban, kérdezd szakértőnket! |
Tudtad?
A csontritkulás veszélye már az anyaméhben fenyegethet. A kismama várandósság előtti állapota, a terhesség alatti dohányzás, a nem megfelelő táplálkozás és a túlzott fizikai munka a születendő gyermek alacsonyabb csontsűrűségét eredményezheti.
A csontritkulás hatékony megelőzését gyermekkorban el kell kezdeni, hogy a csontváz megfelelően stabil legyen.
Tajvani kutatók szerint a rendszeres teázás erősíti a csontokat. Megfigyelték, hogy akik legalább hat éven át minimum napi két csésze zöld vagy fekete teát ittak, csontjaik megerősödtek. A tea ugyanis fluoridokat és az ösztrogénhez hasonló flavonoidokat tartalmaz, melyek segítenek megőrizni a csontsűrűséget.
A csigolyatörést követő évben akár ötszörösére is nőhet az újabb csigolya-összeroppanás kockázata.