Sz. Mikus Edit – szexológus |
A leggyakoribb vágyölők |
1. Negatív önkép
Ha testi hiányosságainkon nem tudunk változtatni például testmozgással, ami mellesleg növeli az energiaszintünket és boldogsághormont szabadít fel az agyban , tanuljuk meg elfogadni őket. Ezenkívül egy kis mentális munkával felidézhetjük azokat a pillanatokat, amikor elégedettebbek voltuk magunkkal. Próbáljunk meg visszaemlékezni azokra az érzésekre, tettekre, viselkedésekre, amelyeket akkor éltünk át, amikor jól éltük meg a nőiességünket, és szépnek láttuk magunkat. Csináljuk újra azokat a dolgokat, amiket akkor, amikor csábítóak voltunk. Mindezek segítenek újra kihoznunk magunkból az elégedett, vonzó nőt. Ha ezek hatására sem sikerül változtatnunk negatív önképünkön, forduljunk szakemberhez.
2. Múltból hozott lelki traumák
A libidó hiányához vezető szexuális gátlások eredhetnek gyerekkori traumából vagy az előző párkapcsolatok rossz élményeiből is a sértettségből és a megalázottságból.
Ezek feloldása önismereti munkával lehetséges, amihez gyakran szakember kineziológus, pszichológus segítsége szükséges.
Dr. C. Molnár Emma – pszichoterapeuta |
A jóga, a meditáció, a relaxáció és az autogén tréning segít lenyugtatni a felborzolt idegeket. A masszázs és a testmozgás pedig fokozza testünk, többek között nemi szerveink vérellátását, és mentálisan is megerősít. Ezenkívül nagyon fontos, hogy megtanuljuk félretenni a munkahelyi gondokat, ha hazaértünk. Beszélgessünk párunkkal egy kellemes vacsora és egy pohár bor mellett, masszírozzuk meg egymást, ami azonkívül, hogy lazít, fokozhatja a nemi vágyat is.
4. Munkamánia
Szexuális energiánkat nemcsak uralni és irányítani tudjuk, de a felismerhetetlenségig átalakítani is. Nem is gondolnánk, hogy egy megszállottan végzett munka vagy művészi teljesítmény az ősi és szent szexuális erőből táplálkozik.
Amint képesek vagyunk csökkenteni a munkára fordított energiát, a felszabaduló mennyiséggel újjáéleszthetjük a libidót.
5. Párkapcsolati problémák
Az egymás iránti elfojtott indulatok, a düh és a harag a legkomolyabb libidógyilkosok megkeserítik a párkapcsolatot és megölik a szenvedélyt. Ezért nagyon fontos, hogy ne hagyjuk elfajulni a dolgokat addig, amíg a ki nem mondott érzések és a nemi vágy hiánya miatti kielégületlenség okozta feszültség váláshoz vezet.
Meg kell tanulnunk nyitottnak és türelmesnek lenni egymással, valamint időt szánni a problémák és bennünk forrongó érzelmek megbeszélésére az asztalnál és az ágyban egyaránt. Ha mindez nem segít, akkor érdemes mielőbb felkeresni egy párkapcsolati vagy házassági tanácsadót.
6. Megszokás az ágyban
Ha mindig ugyanakkor és ugyanúgy történik a szex, könnyen monotonná és unalmassá válhat. A változatosság és a meglepetés varázsának hiánya, a rutinszerűség pedig csökkenti a szenvedélyt, és előbb-utóbb kioltja a vágyat. Persze nem könnyű mindig újat mutatni egymásnak, különösen sok év együttélés után, néhány apró változtatással mégis kitörhetünk az unalom csapdájából.
Próbáljunk ki néhány új pózt, legyünk spontánok, változtassunk az együttlétek időpontján és helyszínén, randevúzzunk, mint régen, és máris izgalmasabbá tettük a kapcsolatot.
7. Menstruáció
A női libidó érzékenyen reagál a ciklus változásaira. A peteérés időszakában, amikor a női szervezet a legalkalmasabb a megtermékenyítésre, jelentősen nő a nemi vágy. Majd a menstruációt megelőző napokban jelentkező kellemetlen tünetek, mint a mellfeszülés, az ingerültség, majd a görcsös fájdalom jelentősen csökkentik a libidót, ami a premenstruációs tünetek megszűnésével a nehéz napokban ismét fokozódik.
A menses előtti kellemetlen tünetek természetes készítményekkel csökkenthetők, súlyos esetben azonban érdemes orvoshoz fordulni.
8. Alacsony energiaszint
Az ülőmunka, a mozgás és a sport hiánya, a rossz levegő, valamint az egészségtelen táplálkozás általános energiahiányhoz, fáradtsághoz vezetnek, ami negatívan hat a libidóra. Ilyen állapotban ugyanis nehezen érzünk késztetést a szexre.
Sportoljunk, vagy legalább sétáljunk rendszeresen friss levegőn, táplálkozzunk változatosan, fogyasszunk magas tápértékű, könnyű ételeket, és kerüljük a dohányzást, a kávét, az alkoholt és a szervezetet megterhelő egyéb méreganyagokat, így ismét erőre kapunk, és kedvünk lesz a szexhez is.
9. Betegségek és gyógyszerek
Mivel a depresszió megfelelő kezeléssel tünetmentessé tehető, mindenképp forduljunk pszichiáterhez. A kezelés során azonban gyakran hiába javulna a kedélyállapot, az antidepresszánsok a szerotoninhormon termelésének fokozásával a nemi vágy csökkenését okozhatják, amiről az orvost mindenképp tájékoztatni kell.
Magas vérnyomás, magas koleszterinszint, cukorbetegség, elhízás, a pajzsmirigy működési zavarai, autoimmun betegségek: A betegségek idegrendszerre, hormonháztartásra, illetve vérnyomásra gyakorolt hatásuk miatt csökkenthetik a libidót, a kezelésük során alkalmazott gyógyszerek pedig akár teljesen ki is olthatják a szexuális kedvet.
Erről feltétlenül tájékoztassuk a kezelőorvost, aki olyan készítményre cseréli az adott gyógyszert, amelynek nincs gyönyörölő mellékhatása.
Fogamzásgátlók: Az antibébi-tabletták garantálják ugyan a teherbe esés félelmétől mentes felszabadult szexet, de kiiktatják természetes libidóhullámzásainkat és csökkentik a szexuális aktivitást. Olyan vegyületek termelésére ösztönzik a szervezetet, amelyek megkötik a hüvely megfelelő vérellátásáért és érzékenységéért is felelős tesztoszteronhormont. Ez szexuális panaszokhoz vezethet, ami tovább csökkenti a nemi vágyat. Ráadásul a kellemetlen mellékhatás a tabletták szedésének abbahagyása után is fennáll még egy ideig.
Ha a gyógyszer szedésével párhuzamosan szexuális aktivitásod romlását tapasztalod, fordulj nőgyógyászodhoz. Egy más összetételű gyógyszerrel vagy egy ugyancsak megbízható hormonmentes módszerrel felélesztheted a régi tüzet.
10. Várandósság, szülés, szoptatás
Ilyenkor nagyon fontos, hogy beszéljük társunkkal a testünkben és lelkünkben zajló változásokról. Legyünk egymással türelmesek, gyengédek, és adjunk időt arra, hogy alkalmazkodni tudjunk az új helyzethez. Ám ha a csökkent libidó nem csak átmeneti, érdemes szakemberhez fordulnunk, mert lehet, hogy más ok áll a szexuális kedvetlenség hátterében.
11. Változó kor
A menopauza idején csökken a nemi szervek érzékenységéért és a szexuális kedvért felelős ösztrogén- és tesztoszteronhormon termelődése. Csökken továbbá a szexuális energiát is egyensúlyban tartó növekedési hormon szintje, ráadásul a változások miatt nehezebb az alvás, ami kimerültséghez vezet, így a szex az utolsó helyre kerül a napi teendők listáján.
Érdemes orvoshoz fordulni, hogy kiderüljön, valóban a klimax áll-e a csökkent libidó hátterében, nem pedig valamilyen komolyabb betegség, mint például magas vérnyomás vagy cukorbetegség. Ha igen, számos lehetőség van a menopauza kellemetlen tüneteinek enyhítésére és ezáltal a szexuális vágy fokozására.
Természetes libidófokozók A tánc, különösen a hastánc helyreállítja a szexuális energiát és növeli a libidót. A csokoládéban kis mennyiségben fenil-etil-amin-vegyület található, amit az agy leginkább akkor termel, ha szerelmesek vagyunk. Vágyfokozó gyógynövény a gyömbér, a csili, a ginszeng, a ginkgo, a bazsalikom, a zeller, a fahéj, a sáfrány, a zsálya és a szerecsendió. A tenger gyümölcsei szintén kiváló afrodiziákumok. Casanova állítólag 40 osztrigát fogyasztott naponta. Ilang-ilang illóolajat párologtatva a hálószobában, a hatás nem marad el. |