nlc.hu
Életmód
Munkamegbeszélés az ágyban

Munkamegbeszélés az ágyban

Az embernek joga van utálni a fõnökét, elégedetlenkedni a beosztottjával, a falnak menni a kollégájától. A helyzet azonban jóval bonyolultabb, ha ez éppenséggel a férje vagy a felesége.

Vannak párok, akiket az érzelmeken, a gyerekeken, a múlton és az együtt tervezett jövőn kívül a közös munka is összetart. Mert ugyebár a munkahely igen gyakran az ismerkedés helyszíne is. Talán az egésznek az a fránya kávéautomata az oka, amelybe az ember lánya nehezen tuszkolja be azt a százast… Régen? Brigádkirándulások, ahol kiderült, hogy jé, Évike pont annyira szeret kirándulni, mint Takács kartárs… Mindannyian hallottunk már történeteket, a tervrajz felett egymásra vetett pillantásról vagy hosszúra nyúló ebédszünetekről.

Ám azoknak a történeteknek, melyek házasságban, tartós kapcsolatban végződnek, legtöbbször az is a végük, hogy az egyik fél új munkahelyet választ. Vagy azért, mert muszáj vagy, mert ők ketten így látják helyesnek.


Húsz évet kell bepótolni…


Ezt a bizonyos „te jó ég, huszonnégy órában együtt! Nem féltek?…” kérdést Mojzer Győző és Mojzer Márta is megválaszolta már néhányszor. Méghozzá igen frappánsan: „Nem félünk, hiszen húsz évet kell bepótolnunk.”

Ők ugyanis huszonnyolc éve ismerték és szerették meg egymást, együtt is jártak. Aztán a kapcsolatnak vége lett, Győző Németországba ment, ott megnősült, Márta is férjhez ment. Aztán mindketten elváltak, majd négy évvel ezelőtt újra találkoztak.

– Két dolgot döntöttünk el nagyon gyorsan: azt, hogy összeházasodunk, és azt, hogy együtt akarunk dolgozni – mondja Győző, aki addig jogászként a másoknak végzett munkáért fix fizetést kapott, ezért most kifejezetten magának, maguknak akart dolgozni. Márti belsőépítész végzettségű, már akkor sikeres üzletasszony volt, elsőként vágott bele a bálásruhák árusításába, és ő hozta be az első sportkártyákat is Magyarországra.







Mojzer Győző és Mojzer Márta


– Valamit a könyvekkel kellene kezdeni, erre gondoltunk, egyrészt, mert mindketten nagyon szeretünk olvasni, másrészt, mert a könyvkiadás sikertörténet lett itthon kilencven után – folytatja Győző. – Azért gondoltunk a hangoskönyvre, mert én Németországban kaptam néhányat, és úgy tudtuk, itthon nincs ilyen. Nem is volt sok idő a gondolkodásra, bele kellett vágni, nehogy másnak is eszébe jusson.

És belevágtak. Mojzerék ma már egy sikeres és színvonalas hangoskönyvkiadó cég, igaz, ehhez kellett, hogy ne csak egymással, de a Kossuth Kiadóval is „összeházasodjanak”.

– A napot úgy kezdjük, hogy Győző behozza a kávét, és utána félórát, órát felolvas nekem – mondja Márti, amikor arról kérdezem őket, mikor kezdődik a munka. – Hasonlít az ízlésünk, együtt választjuk ki a könyveket, a színészeket is. Ez a munkánk, persze mégsem szólhat csak a pénzről, annál sokkal fontosabb, sokkal több. Én a sportkártyákat is úgy hoztam be annak idején, hogy klubokat, rendezvényeket, vetélkedőket szerveztem köré a gyerekeknek.

Az első időkben Győző még csak ismerkedett a hazai körülményekkel, Márti sokszor mondta neki, miközben valamit próbáltak elintézni, vagy éppen tárgyaltak valakivel: „Ez Magyarország!…”

– A könyvelést, adminisztrálást én végzem… – folytatja Márti.

– Én képtelen vagyok kiállítani egy szállítólevelet… – mentegetőzik Győző.

Viszont nemrég végzett egy EU-szakjogász képzésen, a szerzői jogokra szakosodva.

Szétválasztani a munkát és a magánéletet szerintük az ő esetükben nem lehetséges, hiszen itt ötletekről van szó, hirtelen támadt gondolatokról, egy frissen olvasott novelláról, egy elfeledettnek tűnő szerzőről. Egy színész hangjáról, amelyet meghallanak a rádióban, és milyen jó volna, ha ő mondaná fel a következő könyvet. Nemcsak vállalkozás az övék, hanem ügy. Ezért hirdetnek gyerekeknek rajpályázatot a borítóra, és ezért hirdettek országos mozgalmat, hogy aki teheti, ültessen egy fát kedves barátjuk, Kaszás Attila emlékére.

Értelem és érzelem







dr. Laczkó Zsuzsanna
– Együtt dolgozni? Nincs ennél csodálatosabb. Együtt dolgozni? Nincs ennél megterhelőbb – idézi dr. Laczkó Zsuzsanna, a SEED Kisvállalkozás-fejlesztési Alapítvány igazgató-helyettese a két végletet jelentő véleményt, amelyeket együtt dolgozó, vállalkozó házaspároktól hallott.

– Külföldön a családi vállalkozásokkal kutatások foglalkoznak, külön kurzusok, külön tanácsadók segítenek nekik. Nálunk sokan annak sincsenek tudatában, hogy ez egy különleges formáció. Pedig fontos volna tudatosan végiggondolni néhány alapkérdést. Azon kezdve, hogy a problémás házasság nem jó alapja egy vállalkozásnak, és bizonyos különbségek a személyiségben is akadályt jelenthetnek. Ha az egyikük nagyon spórolós, a másikuk inkább költ, ha nincs egyetértés a felélés vagy visszaforgatás kérdésében, ha nem tisztelik és ismerik el egymás teljesítményét, nem fogadják el a nemek különbségéből adódó esetleg eltérő munkaritmust, munkastílust. Ha szőnyeg alá söprik a problémákat… Azt tapasztalom, hogy azok a párok sikeresek együtt a munkában is, ahol az egyik csillogó szemmel beszél a másikról: „ő vissza tud fogni, ha nagyon elrugaszkodnék a földtől”. Vagy: „ő az, aki mindig tele van ötlettel”. Tudatában kell lenni, hogy míg a család befelé forduló, érzelmeken alapuló, állandóságot képviselő, óvó, védő közösség, addig a vállalkozás kifelé irányul, lényege, hogy reagáljon a változásokra, kell, hogy „vezetve legyen”, és legyen benne rendszere a döntéshozatalnak. Külföldön hallottam a példát, hogy egy házaspár mindig a reggeli után ugyanolyan szabályos napiterv-megbeszélést tartott, mintha egy nagy multicég volnának. Ennyire komolyan vették.

A SEED legutóbbi, családi vállalkozásoknak szóló konferenciáján sok kérdés felvetődött, az is, mi a helyzet akkor, ha a házaspár egyik tagja sikeresebb a közös cégben, mint a másik. Esetleg, ha ez az egyik fél a nő. Volt olyan asszony, aki azt mondta, bár a cégügyek nem igényelték volna, ő mégis vett egy számítógépet, mert ahhoz a férj jobban ért, ami segít, hogy számára is hasznos szerepet kínáljon a vállalkozás. Voltak, akik egyetértettek, igen, a férj ilyen igényeit, érzékenységét figyelembe kell venni, egy kis kompenzálás nem árt, mások tiltakoztak.






Még több az e heti Nők Lapjából:





• Zsonglőrködés az idővel »
• Ikrek, lombikból »
• Nagy őszi egészséghoroszkóp »
• A kisbabám, a félelmeim és én »
• Gondoljunk a télre! »
• Ahogy Jennifer Lopez és Marc Anthony éli »
• Én azt mondom, mire ő azt gondolja…»
• Szulák Andrea gyermeke már öt hónapos »
 

Ha kommentelni, beszélgetni, vitatkozni szeretnél, vagy csak megosztanád a véleményedet másokkal, az nlc Facebook-oldalán teheted meg.

Címlap

top