Mosolykampány
Úton-útfélen találkozhatsz olyan reklámokkal, melyek mosolygásra szólítanak fel, ami, valljuk be: jó! A téma persze szokatlan, hiszen miért akarja más megmondani, mikor gördüljön felfelé a szánk, de ha belegondolunk, egy mosoly tényleg csodákra képes!
Persze a kérdés még ott lebeghet előtted: vajon szüksége van-e társadalmunknak az ilyen és ehhez hasonló propagandára? (Már ha lehet annak nevezni.)
Ki, hogyan, miért
Mindenki tudja, hogy mosolyogni jó. Még ha rossz is a kedvünk, vidámabbak leszünk, ha ránk mosolyognak. Manapság egyre több komor arccal találkozhatsz buszon, villamoson, egyre több ordító autóvezetővel az utakon, rohanó tömeggel az utcán. Mintha elvesztettük volna az egyszer már megtanult önfeledt nevetés képességét.
Figyeld meg az ismerőseidet, kollégáidat!
Emotikon a mosolyikon 🙂 A nevetés, az öröm vagy éppen a bánat jeleként ma emberek milliói használják a számítógépes és a mobilkommunikációban a smiley-jeleket. A smiley egy mosolygó arcot jelképező karika két pontszemmel és egy szájat jelentő görbe vonallal, általában sárga színben. Az eredetijét Harvey Ball találta ki 1963-ban egy biztosítócég számára. |
És biztos akad olyan ismerősöd is, aki épp az ellenkezője. Vagy mert az évek múlásával megváltozott, és egy vidám, huncut csajból egy kedvetlen, mosolytalan nővé érett, aki nem kedves, vagy mert az alaptermészete pesszimistább. Van ilyen.
Még ha fáj is
Pszichológiai kutatások mutatják, hogy a lelkivilág hatással van a test fizikai állapotára. Bánatot, szomorúságot, stresszes idegállapotot rengeteg minden okozhat. Lehet rossz és feszült a hangulat a munkahelyeden, végső szakítás a pároddal, lefekvés előtti veszekedés a gyerkőcöddel, de ha hagyod, hogy a kellemetlen érzés eluralkodjon rajtad, nemcsak a saját, hanem a kollégáid, expárod, gyermeked, barátaid kedvét is elronthatod.
A nevetés számos olyan folyamatot indít el a szervezetben, amitől jobban érzed magadat. Például az adrenalin szétárad a testedben, emelkedik a vérnyomásod, majd később az átlagos alá esik, majd 45 percig ugyanazon a szinten marad. Megindul az endorfin- és szerotoninhormonok termelődése, miközben a stresszhormon csökken.
A jóízű nevetés edzésben tartja az arcizmokat is, így megakadályozza a bőr idő előtti elöregedését.
Lányok, a recept egyszerű: sok nevetés, kevés ránc! Ezenkívül méregteleníti a szervezetet és serkenti az immunrendszert. Kutatások bizonyítják, hogy hosszas nevetés után a felső légúti fertőzések elleni védekezésért felelős antigénszint növekszik.
A mosolyod környezetedre tett jótékony hatása sem elhanyagolható! Figyeld meg ismerőseidet, akik kevés önbizalommal rendelkeznek, csak azokkal tudnak igazán feloldódni és nevetni, akik közel állnak a szívükhöz. Egy boldog és vidám ember, aki békében van önmagával, nyitott a külvilág felé, sok kellemes élményt és embert fog a viselkedése miatt magához vonzani. Az ilyen embert a betegségek és fájdalmak is kevésbé gyötrik meg. A sokat emlegetett pozitív gondolkodás, melynek fontos része a mosoly, pedig nem más, mint az önmagaddal, környezeteddel, barátaiddal, tanáraiddal kialakított jó viszony, harmónia.
Ne félj tehát a mosolytól, hiszen nemcsak szebb leszel tőle, de lelked is vidámabb és fiatalabb lesz! Ahogy egy reklámkampány mondhatná: mosolyra fel!
A mosoly A mosolyog szó 1416-tól ismert a magyar nyelvben, a mosoly pedig 1763 óta, a nyelvújítási szavak legrégibb rétegébe tartozó elvonás. Gondoltad volna, hogy a mosolyog igében a –ly egykori gyakorító képző lehet? Vagyis már elődeink is tudták jól: érdemes minél gyakrabban jókedvűnek lenni. |