Gondoljuk végig, hogy a meghízás nemcsak esztétikai probléma, hanem számos betegség kialakulásának is oka lehet. Ezért érdemes néhány kérdést feltenni magunknak, hogy erősítsük elhatározásunkat a diétához és megvédhessük egészségünket. Azt, hogy túlsúlyosak vagyunk, nem csupán abból ítélhetjük meg, hogy elégedetten nézünk-e a tükörbe, vagy a férjünk elismerően pillant-e ránk. Orvosok és dietetikusok egy nagyon objektív mutatót, a testtömegindexet (BMI: Body Mass Index) veszik alapul. Kiszámolása nagyon egyszerű.
Tipp: |
Testtömegindex
BMI = testsúly (kg) elosztva a méterben kifejezett testmagasság négyzetével
Életkor (év) BMI
19–24 19–24
25–34 20–25
35–44 21–26
45–54 22–27
55–64 23–28
65– 24–29
Ahogy öregszünk, kismértékű testsúlygyarapodás természetesnek tekinthető. Ezért a normál BMI is korcsoportonként változik. Ha a testtömegindexünk magas, vagy a normálérték felső határára esik, tegyünk fel magunknak 7 őszinte kérdést, és megtudhatjuk, szükségünk van-e fogyókúrára!
1. Milyen az életstílusunk?
Tegyünk a szívünkre a kezünket! Eleget mozgunk naponta? Valóban egészségesen étkezünk? A válaszok többet megmutatnak, mint a testtömegindex! Ráadásul a fizikai aktivitás nem csak edzőteremben valósítható meg! Felnőttek esetében már napi 30 perces séta is segíthet az ideális testsúly megtartásában. A túl sok tévénézés helyett érdemes tehát olyan elfoglaltságokat találni, mint egy családi program a szabadban. Labdázás, pingpongozás, úszás, séta, kirándulás, kertészkedés vagy bármi más aktív elfoglaltság.
2. Túlsúlyosak a szüleink?
Ha egészen közeli hozzátartozóink (szülő vagy testvér) magas vérnyomással, cukorbetegséggel, szív- és érrendszeri problémával küzdenek, érdemes még akkor is odafigyelni az étkezésünkre és a mozgásra, ha jelenleg nincsenek még túlsúlyos tüneteink.
3. Túl vagyunk több fogyókúrán?
Ha már többször megfordult a fejünkben, hogy fogyókúrázni kellene, vagy esetleg évente egyszer-kétszer már meg is próbáltuk, de sikertelenül, érdemes ezen elgondolkodni. Talán teljes életmódváltásra van szükség. Hiszen a kor előrehaladtával egyre nehezebb dolgunk lesz. Ráadásul a túlsúly egészségkárosító hatása is rövidesen jelentkezni fog. Sokáig már nem húzhatjuk, szükségünk lesz egy hatásos diétára!
4. Testalkatunk alma, körte vagy homokóra?
Az egészség szempontjából nemcsak a szervezetünkben felhalmozódott zsír mennyisége jelent kockázatot, hanem az is, hol rakódik le.
– A túlsúlyos ember alakja inkább almára emlékeztet. Az ilyen típus hajlamos a zsírt elsősorban deréktájon, illetve a hason felhalmozni. Az alma formájú testalkattal rendelkezőknél nagyobb a szívbetegség kockázata, így nekik különösen ügyelniük kell az egészséges testsúly fenntartására.
– A körte alakú emberek főként csípőre és fenékre híznak. A körte típusú elhízás többnyire csak kozmetikai hibát jelent, és legfeljebb visszerességet okoz.
– Az ideális testalkat a homokórára hasonlít.
5. Mekkora a derékbőségünk?
Mérjük meg a derékbőségünket közvetlenül a köldök feletti vonalban. Ha nagyobb mint 80 cm, akkor veszélyeztetett. Ha 88 centiméter felett van, azonnal kezdjünk el diétázni.
Tipp!
Tartsuk meg egy régi nadrágunkat, és havonta egyszer bújjunk bele. Ha kicsit szorosnak érezzük, tartsunk pár napos villámdiétát. Soha ne várjuk meg, amíg nagyon elszalad velünk a ló.
6. Magas a koleszterinünk?
Ha a laboreredményeink magas koleszterinszintet és magas vérnyomást mutatnak, akkor is szükségünk van diétára, ha a testtömegindexünk csak egy kicsit magasabb a normálnál. Túlsúlyos embernél a magasvérnyomás-betegség kialakulásának veszélye ötször nagyobb, mint annál, aki nem küzd hasonló problémával. Ráadásul a cukorbetegség kockázata is sokkal nagyobb. Sajnos, a cukorbeteg emberek 80%-a túlsúlyos.
7. Milyen a közérzetünk?
Mindenképpen meg kell fontolni a diétát, ha újra és újra a következő tüneteket tapasztaljuk magunkon:
– Nehezebben vesszük a levegőt, mint egy évvel ezelőtt.
– Naponta jelentkező ízületi fájdalmaink vannak.
– Nehézkesebbé vált a mozgásunk.
– Szokatlanul izzadunk.
Ha a kérdések többségére lehangoló volt a válasz…
Érdemes meggondolni, hogyan tudnánk változtatni az életstílusunkon. A szív- és érrendszeri betegségek, a cukorbetegség, az ízületi bántalmak nagy része megelőzhető, egyszerű, „házilagos” módszerekkel. Néhány alapvető jó tanács:
– Ügyeljünk rá, hogy étrendünk kiegyensúlyozott legyen, hogy bőségesen tartalmazzon gyümölcsöt és zöldségféléket, teljes kiőrlésű gabonaféléket, alacsony zsírtartalmú termékeket, hidegen sajtolt olajokat, sovány húsokat, halat és hüvelyeseket.
– Korlátozzuk a só- és cukorfogyasztást.
– Legyen gondunk rá, hogy naponta legalább háromszor étkezzünk. Alkalmazzunk az olajban, zsírban való kisütés helyett egészségesebb főzési technikákat, például a párolást, főzést, grillezést és a sütést.
– Kerüljük az édességeket és a gyorséttermi ételeket.
– Igyunk meg legalább 6-8 pohár vizet naponta.
– Készüljünk fel a kísértésre, ezért tervezzük meg előre egészséges étkezést.
– Mozogjunk mindennap!
Forrás: Meglepetés »
Tipp:
Fogyókúra.lap.hu »
Alakformálás.lap.hu »
Masszázs.lap.hu »