Azt már régen tudjuk, hogy lelki problémáink olykor testi tüneteket tudnak ölteni. Gondoljunk csak arra, hogy azok az emberek, akik sokat idegeskednek, általában előbb-utóbb gyomorfekélyt kapnak. Viszont korábban kevesen hitték volna, hogy egy fogfájás vagy a hátfájás is lelki bajaink következménye lehet.
Csonttörés: rossz az irány!
Az egyik legismertebb mű ezzel a témával kapcsolatban Thorwald Dethlefsen és Rüdiger Dahlke könyve, az Út a teljességhez. Ebben a két szerző a betegségek jelentéséről és jelentőségéről ír, illetve arról, hogy az egyszerű testi tünetek mögött milyen valós okok rejtőznek. Hitte volna, hogy a rövidlátás arról szól, hogy mindent a saját szemüvegünkön, saját szánk íze szerint nézünk? Vagy hogy a kötőhártya-gyulladás konfliktushelyzetet jelez, amellyel nem szeretnénk szembenézni? Érdekes, hogy a fogproblémákkal kapcsolatban milyen érzékletes a magyar a kifejezés: „rágódik valamin”. Ha egy problémától hosszan nem tudunk szabadulni, az előbb-utóbb a fogaink egészségét veszélyezteti. A fogínyvérzés már mást mutat: az önbizalom megingását.
A csonttörés, a ficamok is egyértelmű üzenetet hordoznak: nem jó úton járunk, illetve túlhajtottuk magunkat, és meg kell állnunk egy pillanatra. Ha valaki az apróbb figyelmeztetéseket nem veszi észre, akkor az élet rábírja a kényszerű és bizony hosszabb pihenőre.
Bal oldal: a múlt árnyai
Fontos a sérüléseknél, elváltozásoknál az is, hogy melyik oldalon jelentkeznek. A bal oldal az anyával való kapcsolatot, illetve a múltat jelképezi. Valószínűleg ezeken a területeken van egy olyan meg nem oldott probléma az életünkben, amelyre meg kell találnunk a megoldást. A jobb oldal az apai rész, ha itt keletkezik a sérülés, az apával való kapcsolatot érdemes megvizsgálni.
A gyulladások a szervezetben arra utalnak, hogy valamilyen problémát nem tudunk elengedni, de ugyanezt mutatják a gyomorbántalmak is. Az epe a keserűséget jelzi, míg a cukorbetegség azt, hogy nem elég édes az életünk, képtelenek vagyunk a szeretet adására és elfogadására. A nyak- és hátfájás azt mutatja, hogy túl sok terhet vállaltunk magunkra, míg a torokfájdalom azt jelzi, hogy valamit nem tudunk vagy nem merünk kimondani. A fül és a szem bajai is egyértelmű jelzést hordoznak: ha a fülünkkel vannak problémák, akkor valamit nem szeretnénk meghallani, míg a szemprobléma arra utal, hogy képtelenek vagyunk szembenézni valamivel az életünkben.
Mit mond a Bach-virágterápia? A Bach-virágterápia hívei úgy tartják, a betegség jelenléte arra utal, hogy a személyiség és a lélek között konfliktus van. Az embernek két része van: lelki és fizikai. Természetesen fizikai testünket sem szabad elhanyagolnunk, de a lelki részünk ápolása legalább olyan fontos, ha nem fontosabb. Ugyanis a legszebb, legtökéletesebb test is megbetegszik, ha a lélek beteg odabent. A Bach-virágterápia alapelve az, hogy van a növényeknek egy olyan csoportja, amelynek tagjai az átlagembernél magasabb szinten állnak, mivel ezek képesek rezgéseink szintjét emelni, illetve spirituális erőt kölcsönözhetnek nekünk. A terápia a növények segítségével hoz gyógyírt a betegségekre. |
Az egészség a természetes állapot
Azok, akik gyakran jógáznak, sokkal kevesebb betegséggel kénytelenek szembenézni, mivel az egészség az ember természetes állapota, amelyet a jóga gyakorlatainak rendszeres ismétlésével helyreállíthatunk. A jóga szerelmesei úgy tartják, hogy a betegség az egyik azon kilenc akadály közül, amely hátráltatja a sikeres jógázást és a szellemi-lelki fejlődést. Ráadásul a betegség csökkenti a rezgésszintet. Ugyanakkor a jógával beindul az az energiaáramlás, mely a beteg testrészbe jutva elindítja a gyógyulást.
Ha nem működik a csakra…
A csakrák – vagyis az energiaáramlás központjai – elégtelen működése komoly fizikai tüneteket okozhat és megbetegítheti a testet.
A gyökércsakra – ha egészséges – biztosítja, hogy stabilan álljunk a világban. Ha nem áramolnak megfelelően ide az energiák, önbizalomhiányban szenvedhetünk, elhízhatunk, illetve lábfájás, lábsérülések gyötörhetnek. A szexcsakra működési problémáit a mell, a petefészek, a méh és a here betegségei jelezhetik. A köldökcsakra zavarára emésztési gondokkal, gyomorpanaszokkal és cukorbetegséggel válaszol a szervezet. A szívcsakra működési problémáit a szívbetegségek mutatják. A torokcsakra gyengeségére beszédproblémák (például rekedtség, dadogás), illetve különböző torok-, gége-, mandulabetegségek utalhatnak. Az erős fejfájás, illetve látászavarok mutathatják a homlokcsakra blokkjait, míg a hetedik, azaz a koronacsakra működési zavara okozhatja a kedélybetegségeket, pszichés zavarokat.