A nőgyógyászati szűrővizsgálatok fő célja, hogy óvják a nők, az anyák egészségét, segítsenek a súlyos, életre veszélyes betegségek korai fölismerésében. A szűrésre járó nőknek esélyük van arra, hogy nőgyógyászuk még panaszmentes időszakban – a betegség korai stádiumában – észleli a külső és a belső nemi szervek rosszindulatú elváltozásait.
Negyedóra a nyugalomért
Dr. Kanizsai Beáta szülész-nőgyógyász szakorvos |
Dr. Kanizsai Beáta szülész-nőgyógyász szakorvos fontosnak tartja ismertetni a szűrés menetét, azok megnyugtatására, akik félnek, és a szülésük óta nem jártak nőgyógyásznál.
– A vizsgálat nem kellemetlen, nem fájdalmas. A külső nemi szervek megtekintésével kezdődik. Ezt követően az orvos egy eszközzel feltárja, majd megnézi a hüvelyt, és egy nagyítóval felszerelt műszer segítségével a méhnyak külső felszínét és a méhszájat, ez a kolposzkópia. Ezután mintát vesz a területről és a méhnyakról, egy speciális kicsi eszközzel, amely a páciens számára teljesen fájdalmatlanul lesodorja a vizsgálathoz szükséges hámsejteket. Az ebből készült kenetet küldik sejttani, azaz citológiai vizsgálatra. Ez a vizsgálat alkalmas a méhnyakrák szűrésére – sorolja a doktornő, majd elmondja, hogy ezt követően az orvos megtapintja a belső nemi szerveket és környezetüket. Ha szükséges, hüvelyi ultrahangvizsgálatot kér, amely még több információt adhat.
A szűréshez feltétlenül hozzátartozik az emlők tapintásos vizsgálata, sőt, a páciens bátran kérje meg orvosát, hogy magyarázza el az emlők önvizsgálatát.
– Egy komplett nőgyógyászati szűrés jó negyedóra, megéri a nyugalomért. Eredményei viszont utalhatnak bármelyik szerv jóindulatú elváltozásaira, de jelezhetnek daganat előtti állapotot, sőt, rosszindulatú daganat korai stádiumát is. A szorosabb értelemben vett nőgyógyászati rákszűrés alatt elsősorban a méhnyakrák szűrését értjük, mely a második leggyakoribb daganat a nőknél – mondja a doktornő.
Semmibe nem kerül
Az Országos Egészségbiztosítási Pénztár ezt a szűrővizsgálatot háromévente – indokolt esetben sűrűbben – finanszírozza a huszonöt és hatvanöt éves kor közötti nőknek. A szakmai szempontokat figyelembe véve, az évenkénti szűrés az optimális. A huszonöt éves alsó korhatárral sincsenek kibékülve a szakemberek, ők úgy határoznák meg, hogy a nemi élet elkezdését követő bizonyos idő elteltével már javasolt a szűrés, életkortól függetlenül.
– Riasztó, hogy a méhnyakrák nem csupán a nők második leggyakoribb rosszindulatú betegsége, hanem egyre fiatalabbakat támad. Általában harminc- és negyvenéves kor között fordul elő, de az utóbbi időben az ennél fiatalabbak aránya is nő. Itthon évente ezernél több új betegséget diagnosztizálnak, és sajnos, körülbelül ötszázan meg is halnak, gyakran azért, mert későn ismerték föl a bajt, mert nem jártak szűrésre – fogalmaz dr. Kanizsai Beáta.
Veszélyes vírusok
A doktornő azt mondja, az orvostudomány mai állása szerint, a méhnyakrák kialakulásáért elsősorban a méhnyak humán papillomavírus (HPV) fertőzése a felelős, ugyanis a daganatok közel száz százalékában kimutatták a vírus valamelyik fajtáját.
– A humán papillomavírusnak több mint százharminc típusa ismert, melyek egyharmada képes megbetegíteni a nemi szerveket. Ez a fertőzés azonban nem mindig okoz a méhnyak hámsejtjeiben kóros elváltozást, hiszen a daganat kialakulásához több tényező együttes hatása szükséges. Vagyis, függ a vírus típusától és bizonyos hajlamosító tényezőktől – nyugtat meg mindenkit az orvos, majd leszögezi, a HPV-fertőzések döntő többsége magától meggyógyul, és a sejtelváltozások egy része is visszafejlődik. Rosszindulatú daganat akkor alakulhat ki, ha a vírus nem tűnik el a méhnyak hámjából éveken át. Mai tudásunk szerint a vírus nemi úton terjed, és a női népesség nagy része átesik a fertőzésen. A HPV-vel fertőzött nők aránya Magyarországon huszonöt százalékra tehető, és ezen belül magas fiatalok száma.
– A HPV jelenléte kimutatható, típusa meghatározható, ami a gondozás szempontjából hasznos. Fontos tudni, hogy az átvészelt fertőzés nem véd meg a következő fertőzéstől, és nincs gyógyszer, amelyik a vírust elpusztítja. Tehát a megelőzés a megoldás, például, fel kell hívni a kamaszok figyelmét arra, hogy a HPV-fertőzés kockázatát a korán kezdett szexuális élet, a gyakori partnercsere növeli – figyelmeztet Kanizsai doktornő.
Tégy egészségedért, és vegyél részt a speciálisan nőknek összeállított szűrővizsgálatunkon! Részletek itt!
Tudtad?
* A méhnyakrák sokáig tünetmentes. * Az óvszer sem tökéletes védekezés a HPV-fertőzéssel szemben. * Viszonylag rövid ideje, de létezik védőoltás, amely a HPV-fertőzések kialakulásának jelentős részét megelőzheti. Fordulj orvoshoz… – ha szokatlan hüvelyi váladékozást – sárgás-barnás, esetleg véres – észlelsz! – ha menstruációtól függetlenül jelentkező, kisebb vagy nagyobb mennyiségű vérzésed van! – ha nemi élet közben vagy után vérzel – ezt kontaktvérzésnek nevezik! – ha bizonytalan alhasi fájdalmaid vannak! Okok és hajlamosító tényezők * HPV-fertőzések * A méhnyak sérülései, gyakori nemi szervi gyulladás * Nem megfelelő tisztálkodás a nemi érintkezés során * A nemi partnerek gyakori váltogatása * Az immunrendszer csökkent működése * Dohányzás |
Tégy egészségedért, és vegyél részt a speciálisan nőknek összeállított szűrővizsgálatunkon! Részletek itt!