Következzen számos, a diabétesszel kapcsolatos közkeletű hiedelem, és velük szemben az igazság. Az is kiderül, hogy Neked, mint nőnek, különösen oda kell figyelned magadra!
A cukorról…
Tévhit: mindegy, mennyi cukrot eszem, nem ezért alakul ki cukorbetegség
Az igazság: a 2-es típusú diabétesz kialakulásának esélye csökkenthető az egészséges életmóddal, az optimális testsúly elérésével és a mértékletes szénhidrát-fogyasztással.
Az 1-es típusú diabétesz oka autoimmun folyamat lényege: az inzulint termelő sejtek elpusztulnak, abszolút inzulinhiány alakul ki. Legtöbbször 35 éves kor előtt, akár már gyermekkorban jelentkezik, diétával nem előzhető meg.
2-es típusú, főleg felnőttkorban előforduló diabétesz oka, hogy öröklött hajlam folytán az inzulint érzékelő receptorok érzéketlenek. Ez az inzulinrezisztencia, amely bizonyos körülmények között – mozgásszegény életmód és a szénhidrátokban dús étrend hatására – cukorbetegséggé fejlődik.A metabolikus szindrómás (magas vérnyomásban, hasi elhízásban, csökkent cukortoleranciában, zsíranyagcsere-zavarokban szenvedő betegek) különösen veszélyeztettek.
Ugyancsak az inzulinrezisztenciához köthető a a női meddőség gyakori okának tartott anyagcserezavar, a policisztás ovárium szindróma (PCOS) kialakulása is, mely szintén kockázatot jelent a cukorbetegség szempontjából. A diabétesz kifejlődését fokozott fizikai aktivitással, szénhidrátszegény diétával, teljes életmódváltással itt is el lehet kerülni!
A terhességi cukorbetegségről…
Tévhit: a terhesség alatt ritkán fordul elő „cukorprobléma”
Igazság: a terhességek 3-10%-ánál megfigyelhető kisebb-nagyobb cukoranyagcsere-zavar.
A gesztációs diabétesz összefügg a mozgásszegény életmóddal, az egészségtelen táplálkozással és az elhízással! Jobb félni, mint megijedni: tehát ha terhességet tervezel, már csak ezért is fontos, hogy egészségesen étkezz, rendszeresen mozogj.
A vércukormérésről…
Tévhit: csak az inzulinos betegeknek kell a vércukorszintjüket mérniük
Igazság: a vércukorszint rendszeres ellenőrzése a 2-es típusú diabétesz esetén segít a cukorbetegség szövődményeinek megelőzésében.
Az inzulinra szorulóknak valóban létfontosságú a napi (többszöri) vércukormérés, ám a nem inzulinnal kezelt cukorbetegek számára is nagyon fontos. A gyakori vércukormérés előnye, hogy segít felmérni az anyagcsere egyensúlyát, és így az ennek megfelelően kiválasztott vagy módosított terápia segítségével a szövődmények kockázata csökkenthető.
A Roche innovatív és emberközeli gyógyászati megoldásokkal segíti a cukorbetegek mindennapjait. Ezért fejlesztette ki az Accu-Chek® Active vércukormérő készüléket, amely maradéktalanul kielégíti a korszerű vércukormérőkkel szemben elvárható követelményeket.
Esztétikus forma, gombnyomás nélküli mérés, 5 másodperces mérési idő, 7-14-30 napos átlagszámítás lehetősége, étkezés előtti és utáni vércukorértékek megkülönböztetése, fejlett adatelemzés és lés laboratóriumi pontosság gondoskodik arról, hogy az Accu-Chek® Active a diabéteszesek hasznos társa lehessen a rendszeres vércukormérésekben.
Az Accu-Chek® Active vércukormérő készüléket keresd a gyógyszertárakban, a kockázatokról olvasd el a használati útmutatót, vagy kérdezd meg kezelőorvosodat!
A vércukorméréssel kapcsolatos információkért keresd fel a www.vercukormeres.hu oldalt!
Az Accu-Chek Active és Softclix készülékek gyógyászati segédeszközök.