Dr. Denham gerontológus – akit a biológiai szabadgyökök felfefedezésért és káros működésük leírásáért orvosi Nobel-díjra jelölték – fedezte fel 1954-ben, hogy a szabadgyökök öregedés folyamatában is szerepet játszanak.
Érdemes tudni, hogy csaknem minden fizikai és kémiai ártalom, a toxinhatások, az UV- és ionizáló sugárzások, a politraumatizáció, műtétek, a mindenfajta sejtkárosodás, fertőző ágensek, az anyagcsere-betegségek,, sőt, a pszichés stressz is oxidatív szabadgyök képzéséhez vezet.
A mai ember „egészségi állapota” antioxidáns-ellátottsága miatt gyakorlatilag idült betegségnek tekinthető: krónikus, relatív antioxidáns- hiányos a szervezetünk, mely állapot hozzájárulhat az öregedési folyamatok felgyorsulásához és a fent felsorolt betegségek kialakulásához.
Mik az antioxidánsok, miért fontosak számunkra?
Az antioxidánsokat nem egy-egy vegyületként, hanem vegyületek keveréke.
A különböző antioxidánsok kombinációja nagyobb védelmet nyújt, mint az egyes tápanyagok önmagukban.
Mik a flavonoidok?
A flavonoidokat az növények saját védelmükre termelik azokat. Számos kutatás támasztja alá antioxidáns, így egészségvédő és preventív tulajdonságaikat.
Mivel a vitaminok a flavonidokkal együtt végzik az antioxidáns vegyületek regenerálását.
Vitaminfogyasztásnak is csak flavonoid bevitelével együtt van értelme. Táplálékaink közül a legjelentősebb flavonoid források a bogyós gyümölcsök, a citrusfélék, a hagymafélék, a zöldtea és a vörösborok.
A tudatosan megválogatott élelmiszer-nyersanyagok, a tudatos táplálkozás így jelentős szerepet tölthet be a szabadgyökös károsodások kivédésében, illetve a „szabadgyökös betegségek” megelőzésében.
Prof Dr. Figler Mária
Intézetigazgató egyetemi tanár, gasztroenterológus szakorvos