“Az internet olyan, mint az MTV. Egy időben menő volt, de aztán egyszercsak idejétmúlttá vált. A számítógépek és a digitális kütyük egyébként is rosszak. Csak teletömik az emberek fejét egyesekkel és nullákkal, ami nem jó.”
Persze ez nem azt jelenti, hogy nem keres más alternatív terjesztési módokat. Úgy látszik, ő a nyomtatott sajtóban látja a fantáziát . (Lehet, hogy senki nem szólt neki, hogy ez a piac folyamatosan zsugorodik az utóbbi években?) Angliában ugyanis a Mirror újság most vasárnapi számához ajándékba adják Prince legújabb, 20TEN című albumát.
Természetesen nem minden zenész vélekedik Prince-hez hasonlóan. Sőt! A Nine Inch Nails nagy meglepetést okozott 2008-ban azzal, hogy ingyen letölthetővé tette, és torrent letöltőoldalakon is terjesztette a Ghosts albumot. Még nagyobb meglepetést okozott az, hogy mégis nagyot is kaszáltak vele: az Amazon 2008-as eladási listájának az első helyén végzett Ghosts I-IV. A rajongók ugyanis nem csupán ingyen töltögették a zenét, hajladóak voltak a fizetős kiadásokért, például a pénzért letölthető online verzióért, CD-ért, bakelitért, DVD-ért vagy Blu-Ray lemezért is pénzt kiadni. Természetesen már a következő albumukat, a The Slip-et is hasonlóan terjesztik. Aki meglátogatja a hivatalos oldalukat, annak egyből felajánlják, hogy ingyen letölthesse, csupán az e-mail címünket kell megadni.
Nine Inch Nails |
Wendigo zenekar Forrás: wendigo.hu |
A zenekar frontembere, Bátky ‘BZ’ Zoltán ellentmondásos helyzetként értékeli a zeneipar változását: “Alapesetben annak örültünk volna, ha nincs szükség efféle internetes promócióra, és hagyományos formában adhatjuk ki a lemezt. Azonban a technológiai fejlődésnek nem igazán lehet gátat szabni, olyan ez, mintha száz éve betiltják az autókat, mert éhen halnak a lótenyésztők. Sajnos be kellett látni, hogy az internet általánossá válása, és persze az egyre laposabb pénztárcák korában teljesen egyértelmű, hogy bármilyen megjelenő zenei produktum perceken belül az interneten landol. Így megfordítottuk a folyamatot, és mi magunk tettük ingyenesen letölthetővé az új lemezt, amely nem várt sikert hozott: Az első három hónap alatt csaknem harmincötezer letöltést regisztráltunk – ha ennyi hagyományos CD formátumban fogy, már a hetedik aranylemezt szögelnénk a falra.”
Arra a kérdésre, hogy megéri-e az ingyenes, internetes terjesztés, a zenész válasza nem volt túl bizakodó: “Sajnos ami szabadon megszerezhető technikailag, azt meg is szerzik, ez nem kérdés. Az viszont már probléma, hogy a letöltögetők így gyakorlatilag semmibe veszik azokat a fizikailag is megfogható, és indirekt pénzösszegeket, amiket a zenészek, zenekarok a fennmaradásukra, a lemezek elkészítésére, a hangszerek beszerzésére és karbantartására költenek. Épp ezért hosszabb távon talán egy adakozással, “becsületkasszával” megerősített, ám alapesetben ingyenes letöltősdi lehet a megoldás. Ezek mellett pedig remélem, az emberek nem felejtenek el koncertre járni, ugyanis az élő zene sokszor még mindig varázslatosabb, mint egy végletekig polírozott hangfelvétel. Ráadásul eddig a koncertek promotálták a CD-ket, most úgy tűnik, ez a folyamat is a visszájára fordult.”