Ezek a kis navigációs eszközök ráadásul nem egyformák, létezik belőlük hiper-multimédiás, képnézegetős, filmlejátszós, zenélős, játékos darab – ennek ellenére sokakban még mindig az a sztereotípia él, hogy ezek az eszközök nem nőknek valók. Mégis, mi lehet az egy ilyen ketyerében (az alapvető hasznosságán kívül), amivel kifejezetten a nőket lehet megfogni?
Teljesen alapvető, hogy a körítés az egyik alapvető elem, amellyel megpróbálják elnyerni a szívünket a gyártók. Bevetnek mindent, ami bevethető: vonzó, színes előlapok, virágminták, selyem- és bőrtokok…
Garmin nüvi 200 pink, Garmin nüvi 1245 és Mio H610 |
A Garmin szintén pár éve egy pink színű navigációval lepte meg a nagyközönséget, de volt már azóta piros modelljük is. Tavaly fehér színnel is megjelentek, sőt, a nüvi 255 White Limited Edition készüléküknek volt egy fekete párja is, amolyan “egyet Anyunak, egyet Apunak” jelleggel.
Belbecs
A külsőt könnyebb a női igényekre szabni, mint a belsőt. Általában igyekeznek megoldani, hogy könnyű legyen a készülékek használata, és például körömmel is lehessen “pöcögtetni” az érintőképernyőt. Az már persze más kérdés, hogy néha a menü elrendezése, logikája nem vág egybe egyesek női logikájával.
Természetesen egy átlag GPS-ben is akadnak olyan dolgok, amik kifejezetten a csajoknak lehetnek érdekesek. Szinte minden PNA-ban illetve, navigációs szoftverben megnézhetjük az utunkba eső fontos helyeket (úgynevezett POI-kat), ebben a listában pedig megtalálhatók például a bevásárlóközpontok, illetve bankautomaták is.
GPS, navigáció, PNA Gyakran nevezik a navigációs eszközöket GPS-nek, bár ez a rövidítés tulajdonképpen a globális helymeghatározó rendszert jelöli – tehát azt a technológiát, amelynek a segítségével az eszköz megállapítja, hol is vagyunk. Ez alapján tudja megmondani és megmutatni a navigációs eszköz, merre is kell mennünk, hogy az előre megadott célunkhoz jussunk. Maga az eszköz általában a PNA (Personal Navigation Assistant, azaz személyi navigációs segéd) névre hallgat. |
Nem kifejezetten ehhez a navigációhoz készült, de ebbe is belekerült, és a nőknek is hasznos lehet a “Segítség” biztonsági csomag. Szükség esetén itt találjuk a vészhívószámok listáját, a “Hol vagyok?” funkció pedig értelemszerűen eltévedés esetén jöhet jól.
Még ha nem is mindig találják el, mire van szükségük a vezető nőknek, az azért mindenképpen pozitívum, hogy próbálkoznak a gyártók. Hatalmas lépés egy ilyen navigáció a kifejezetten nőknek készült, fejjel lefelé is olvasható térképhez képest.
Vajon ennyi kell, hogy “csajos” legyen egy navigációs eszköz? Vagy hiányzik még valami a boldogsához?