nlc.hu
Életmód
Személyes találkozás egy tantrikus női guruval

Személyes találkozás egy tantrikus női guruval

Változás. Erre volt szükségem, amikor először felültem az Indiába tartó repülőgépre. Aztán az ország legszegényebb vidékén található, szegények tízezreit segítő Satyananda Yoga asrámban tényleg történt valami. Most ennek a tradicionális jógarendszernek az egyik vezetője, aki a kevés hiteles női guruk egyike, Magyarországra érkezik. A Satyananda Yoga Alapítvány által szervezett kétnapos programon Swami Satsangi egy ősi tantrikus szertartás bemutatásával és egy meditációs technika tanításával mutat utat a keresőknek.

Személyes találkozás egy női guruval
Egy kiló rizs, vízhordóedény vastag kötéllel, selyemszári, dóti, meleg kardigán, egy pár cipő és zokni. Hajnal óta nagyjából ez a harmincadik táska, amibe sikerül szigorúan megadott elrendezés alapján belevarázsolni mindazt, amit egy-egy család adományként kap. Lassan reggel nyolc óra lesz, a hajnali csípős pára eltűnőben, melegen kezd sütni nap, a jóga asrám előtti utcán pedig már gyülekeznek a helyiek.

Kezdődik az egyik legszentebb ősi tantrikus szertartás, a női energiákat is megmozgató Sat Chandi Mahajagja harmadik napja. Ma is ezrek jönnek a környező falvakból, hogy átvegyék az önkéntesek által összeállított ajándékcsomagokat és tisztelegjenek a guruk előtt. „Szolgálat, szeretet és adás” – ez volt a mantrája az asrám és az itt gyakorolható jógairányzat alapítójának, Swami Satyanandának.

A helyszín az egyik legszegényebb indiai állam, Jharkhand Rikhia nevű faluja, 24 órányi vonatútra Delhitől. Azt mesélik, húsz évvel ezelőtt itt csak egy pusztaság volt, úthálózat, áram és egészséges ivóvíz nélkül. A gyerekek – ruha híján – meztelenül játszottak a porban. Most már többségük tanul, adományt és más segítséget ugyanis csak az a család kaphat az asrámtól, ahol iskolába járnak a gyerekek. De nem csak ilyen szempontból fordult nagyot a világ Rikhiával…

1970-es évek, egy repülőgép fedélzetén. Fiatal csinos stewardess szolgálja fel a chait, a fűszeres indiai tejes teát az utasoknak, akik között ott ül Swami Satyananda is. A találkozás teljesen megváltoztatja a kisgyermek kora óta jólétben élő, jó iskolákba járó légiutas-kísérő életét. 22 évesen úgy dönt, lemond a világi javakról, mindenét eladja, és beköltözik az asrámba. Innentől kezdve minden percét Swami Satyanandával tölti, beutazza vele a világ szinte minden országát, hogy minél több emberrel megismertessék a Satyananda jóga módszerét, amely egyszerre tradicionális, de mégis megfelelő a modern kor embere számára.

Az egykori stewardess ma Swami Satsangi, egyike a nagyon kevés hiteles női guruknak. Ő a Satyananda jógarendszer egyik vezetője, húsz évvel ezelőtt mestere látomása nyomán ő találta meg Rikhiát, ahová ma már vallástól, kulturális háttértől függetlenül a világ szinte minden országából érkeznek a hívek és keresők. Swami Satsangi hozta létre és működteti azokat a jótékonysági szervezeteket, amelyeken keresztül naponta kétezer gyermek jut meleg ételhez, a környék 160 falujának több mint 30 ezer családja pedig rendszeres szociális és gazdasági segítséghez. A ma 58 éves, de valójában kortalannak tűnő Swami Satsangi megtalálta a maga útját, azt, hogy az ő női energiái hogyan teljesedjenek ki. Árad belőle a nyugalom és a belső harmónia, előadásai során tízezrek találnak rá a fejlődés felé vezető útra. Két éve kapta gurujától azt a feladatot, hogy utazza be a világot, és vigye el tudását minél több ember számára. E misszió keretében érkezik júniusban Magyarországra.

Személyes találkozás egy női guruval

Bizonytalanság, kishitűség, felesleges félelmek… A tűz körül ülve, egy mantrát ismételgetve a tűzbe dobhatjuk azokat a negatív dolgokat, amelyek akadályoznak a fejlődésben, a kiteljesedésben. Ez a havan, a tisztító ősi tantrikus tűzszertartás. Egy ilyen különleges spirituális élményt kínáló rítussal nyitja meg Swami Satsangi hivatalosan is az első magyarországi jóga asrámot, a Magyar Jóga Társulás Oktatási és Kulturális Központot, Szóládon. A második napon pedig egy olyan meditációt tanít, ami segít lecsendesíteni az elmét, felfedezni a bennünk rejlő képességeket, megtalálni a belső harmóniát, és így elindulni egy új irányba, a változás felé. Hiszen a guru szó jelentése nem más, mint a sötétség eloszlatója. Az ősi gyakorlatok pedig olyan szinteken hatnak, ahová az intellektus és más módszerek nem jutnak el.

További információk!

Ha kommentelni, beszélgetni, vitatkozni szeretnél, vagy csak megosztanád a véleményedet másokkal, az nlc Facebook-oldalán teheted meg.

Címlap

top