1. Családi veszekedés
Már éppen ráhangolódnánk az Oh Holy Night-ra, amikor azt halljuk a szomszéd szobából, hogy javában megy a vita arról, hogy most a Frigyes bácsi vagy az Arisztid bácsi ment-e el önszántából katonának 60 évvel ezelőtt… és még csak meg sem főtt a hal.
2. Ivási kényszer
A halhoz még nyugodtan ihatunk fehérbort, de igazából a vacsora után kezdődnek a megpróbáltatások. A nagyi csinált tojáslikőrt, muszáj belőle inni, a nagypapa a konyakos üveget lengeti, mondván, hogy ki tudja melyik barátja küldte neki és honnan, de biztos nagyon jó lesz, a tesónk meg közben stikában a konyhába invitál, hogy egy sör mellett megbeszéljük, hogy ki az alkoholista meg ki nem.
3. Ruhapara
Ne legyen kihívó: azért azt mégsem akarnánk, hogy szegény apu egész este a dekoltázsunkat kerülgesse. Viszont legyen elegáns, különben a nagyi szégyenszemre elküld átöltözni, vagy ami még rosszabb, összeül a családi kupaktanács, hogy megvitassák, hogy hogyan segíthetnének ki a szemlátomást szörnyűséges anyagi helyzetünkből.
4. Romhalmaz
Ha családi körben ünneplünk és azon a helyen alszunk, ahol a buli volt, akkor másnap reggel aludjunk nagyon sokáig. Ugyanis délben is még mindenhol csomagolópapír-cafatok fognak lógni és üres poharakkal és félbeharapott kekszekkel lesz kirakva az utunk a célkávéig.
5. Kajakóma
Az egyszerű hétköznapokban az evésnek az a funkciója, hogy elmulassza az éhségérzetet, karácsonykor viszont valószínűleg az, hogy amíg eszünk, addig sem tűnik fel senkinek, hogy voltaképpen nem csinálunk semmit három napig. Ezért kell a nap huszonnégy órájából kb. ötször kettőt az ebédlőasztalnál tölteni.
6. Tojáshéjakon lépkedés
Szinte minden családban vannak elmeháborodottak, vagy mondjuk inkább úgy, hogy problémás esetek. Ők soha nem tudják megítélni, hogy mit lehet mondani nagyobb társaságban és mit nem, tapintatról még hírből sem hallottak, ezért a többiek ötpercenként leizzadnak, hogy valahogy kilavírozzák az illetőt a következő kínos pillanatból.