A Stanford Egyetem orvosi karának tudósai több mint 72 000 felnőtt beteg fájdalmát értékelték ki, melyeket később betegségek és nemek alapján kategorizáltak. Atul Butte professzor, a Journal of Pain című online lapban megjelent tanulmány egyik szerzője megjegyezte, hogy az orvosi irodalomban számtalan nyoma van annak, hogy egyik-másik betegség során a nők jóval erősebb fájdalmat élnek át, ám a szakemberek – a korábbi vizsgálatokkal ellentétben – most elsősorban a fájdalom intenzitására fókuszáltak, nem pedig az egyes betegségekhez kapcsolódó fájdalmakra.
Butte csapata csak felnőtt betegek adatait vette górcső alá, és a fájdalom erősségének nemek közötti eltérésére koncentrált. A vizsgálatok végeztével nagyjából 250 különböző betegséget gyűjtöttek össze, melyek 160 000-nél is több, különféle fájdalmat okoztak. Hogy a fájdalomcsillapítók által okozott enyhülések ne zavarjanak be a vizsgálati eredményekbe, a szakemberek mindig csupán az első alkalommal fellépő fájdalmat vették figyelembe.
Az eredmények megerősítették azokat a korábbi kórházi jelentéseket, miszerint a reumatikus fájdalmakkal járó fibromialgia vagy a migrén esetében jóval nagyobb fájdalmat éreztek a női betegek, emellett azonban olyan egyéb betegségek esetében is kimutatták a nemek közti különbségeket, amelyekre korábban még nem volt példa, például az akut orrmelléküreg-gyulladás vagy a nyakfájás.
A szakemberek megjegyezték, hogy a vizsgálat eredményeit fenntartásokkal kell fogadni, hiszen akad néhány tényező, amely befolyásolhatja a fájdalom megítélését. Az egyik ilyen, hogy vajon tényleg nagyobb fájdalmat éreznek a nők, vagy csak ők azok, akik könnyebben felvállalják, hogy fájdalmaik vannak.