A testbeszéd nélkülözhetetlen árnyalatokkal, többlettartalommal egészíti ki szavainkat. Ám a túl sokat használt, ezáltal „elkoptatott” kézjelek az emberek többségét inkább irritálják – legalábbis ez derül ki egy kétezer ember megkérdezésével végzett angol felmérésből. Állítólag az emberek több mint felét zavarja, ha olyan emberrel kell beszélnie, aki túl sokat gesztikulál.
A kommunikációs szakembereknek egyetértenek abban, hogy aki túl sok efféle kézjelet használ, az – akárcsak a közlendője – könnyen érdektelenné, hiteltelenné válik.
Akadt ugyanakkor olyan gesztus is, amit a kutatásban résztvevők kimondottan hasznosnak találtak. Ilyen, amikor a vendég a zsúfolt sörözőben – hogy ne kelljen üvöltenie – képzeletbeli korsót emelget, amikor elkapja a csapos tekintetét, jelezvén: kér egy kriglivel, de ilyen a „fizetnék” jelzés is, amikor a „levegőbe jegyzetelünk”. A kedvelt, hasznos kategóriába tartoznak a közlekedésben bevett kézjelek is, például a felfelé mutatott tenyérrel való intés, amely az elsőbbség megadására utal, de az emberek többsége hasznosnak találja azt is, ha az ajkunkra fektetett mutatóujjunkkal – magyarul: „pszt!” – anélkül kérhetünk csöndet, hogy magunk is megzavarnánk azt.
Noha az emberek pontosan tudták, mi idegesíti őket, arról általában fogalmuk sem volt, hogy ők maguk mennyit alkalmazzák e látványos kommunikációt.
Íme, az irritációs toplista.
10. Szeretlek
Levegőbe rajzolt cuki szívecske: hacsak nem a szerelmünk első hónapjában járunk, kimondottan vérlázító. Minősített esete a felrajzolás után nyíllal kilőtt szív, de méltó társa a tenyérbe lehelt, majd elfújt csók is.
9. Kinyírlak
Kellemetlen, bántó a meglehetősen fenyegető „átvágom a torkodat” jel. Amennyiben nem maffiatagok mutogatják egymásnak, úgy persze nem konkrét gyilkossági fenyegetést, hanem szimpla munkahelyi gáncsoskodást, tönkretételt, kirúgatást jelent. Hát, az sem kellemes.
8. Hívlak
„Hívj!” vagy „hívlak!”. Az egyik leggyakrabban használt kézjel, mégis befért a legidegesítőbb top 10-be. Különösebb indoka senkinek sincs, mi a baj vele, lehet, hogy egyszerűen „elkopott”, és hát a betelefonálós tévés szavazások sem tettek jót neki.
7. Rajtad a szemem
Aki a szemére mutat, azt üzeni: „Figyellek!” De Nirótól vicces volt az Apádra ütök című filmben, de ha a munkahelyen a főnök „küldi” ezt a beosztottnak, avagy egy rossz fej szülő a gyerekének, kétségkívül nyugtalanító. Csoda, hogy csak a hetedik legbosszantóbb gesztus.
6. Időt kérek
Tenyerekből formázott T betű: „időt kérek”. Amikor épp fejmosásban részesítjük beszélgetőpartnerünket, egyáltalán nem kellemes, ha azt üzeni: „le se tojom, amit mondasz, én akarok beszélni”.
5. Neked annyi
Kézből formázott pisztolyból „lövöldözni” ritka ellenszenves jelzés, különösen, hogy jelentése elsősorban: „kicsinállak, elkaplak”. Ezen a listán az ötödik lett.
4. Dumálj csak
A jól ismert „bla-bla-bla”, amikor is a kéz képzeletbeli szájat formálva „tátog”, a negyedik legbosszantóbb egy normális beszélgetés során. Mi részünkről simán elsőnek tennénk…
3. Kit érdekel?
Úgy látszik, a „hallgass már el végre” jelzések viszik a prímet, harmadik például a befogott füllel történő éneklés. Hároméves kor fölött kimondottan ciki.
2. Teccő!
Bal tenyérből formázott körbe dugdosott mutatóujj: no comment. Senkitől nem esik jól, nem csak az útépítő munkásoktól.
1. Idézőjelben mondva
A nagy klasszikus. Alig akad, akinek ne borsózna a háta az ujjakkal levegőbe rajzolt idézőjel láttán. A bántón szájbarágós mozdulat – mely finom szóbeli eszközök híján a mondandó ironikusságát igyekszik fontoskodva hangsúlyozni – minden idők legbosszantóbb kézjele lett.