Sokan vagyunk, akik szeretnénk új útra terelni az életünket, mert nem tudunk kilépni szorult helyzetünkből. Arra viszont nincs lehetőségünk, hogy életmód-tanácsadót fogadjunk. Erre találták ki a self-coachingot: ilyenkor mi magunk töltjük be azt a szerepet, amit máskor egy külső személy. Megkeressük a problémánk okait, kidolgozzuk az akciótervet, és motiváljuk magunkat, hogy mindvégig kitartsunk a célhoz vezető úton. Bár ez első hallásra nem tűnik egyszerűnek, szerencsére rengeteg segítő eszköz közül válogathatunk. Komócsin Laura és Papp Eszter business coachok kidolgoztak egy módszert, amelyet bárki alkalmazhat a szándékai eléréséhez. Ha beválik, akár egy életen át használhatjuk. Laura és Eszter elárult néhány egyszerű trükköt a módszerükből, amelyeket azonnal ki is próbáltam. Íme az eredmény!
Kreatív írás
A self-coaching első lépése a problémák feltárása. Ennek egyik eszköze a kreatív írás. Bújj bele egy barátod, testvéred vagy a szüleid bőrébe, és írj egy levelet az ő nevükben – magadnak. Olyasvalakit válassz, akinek adsz a tanácsaira, és aki jól ismeri a helyzetedet. Képzeld el, ő hogy láthatja a gondodat: mi az, amit erősségednek, és mi az, amit gyengeségednek tart, és szerinte mit kellene másképp csinálnod. Ezután válaszolj a levélre – ezúttal már a saját nevedben. Írd le, mit fogsz tenni a változások érdekében.
TAPASZTALATOK: Az időbeosztási problémáim miatt ragadtam tollat. Az egyik legjobb barátommal sokat beszélgetünk arról, hogyan is tervezhetném meg a napjaimat úgy, hogy mindenre jusson időm. Most az ő nevében írtam magamnak levelet. Közben rádöbbentem, hogy a barátom meglátásai, tanácsai – amelyekre mindig kifogásokat kerestem – valójában nagyon hasznosak. Rengeteg érzelmet is felszabadított bennem a levélírás: erőt adott, hogy átéreztem, a barátom mennyire drukkol nekem a célom elérésében. A válaszlevél arra volt jó, hogy tovább erősítsem magamban az elhatározást. Ha már egyszer leírtam „valakinek”, mi mindenben fogok megváltozni, ahhoz tartanom kell magam. Jóval többet jelentett ez a képzeletbeli levelezés, mint ha csak pontokba szedtem volna, mit és hogyan szeretnék elérni.
Példakép
Kevés olyan dolog van, ami inspirálóbban hat ránk, mint a példaképeink. Gondold végig, eddigi életedben kikre néztél fel: gyerekkori bálványok, szakmai ikonok, ideálok. Mindegyikük neve mellé írd fel azt a tulajdonságot, ami a legvonzóbb benne. Ezután nézz magadba: hol tartasz most hozzájuk képest? Egytől tízig terjedő skálán hányasra osztályoznád magad szorgalomból, kitartásból és egyéb pozitív tulajdonságokból? És hova szeretnél eljutni?
TAPASZTALATOK: Nem kis fejtörést igényelt, hogy összegyűjtsem az eddigi példaképeimet, de megérte. Méghozzá azért, mert a legtöbben már nem részei az életemnek, emiatt nem is motiválnak annyira, mint amikor naponta találkoztam velük. De azáltal, hogy felelevenítettem a hozzájuk kapcsolódó emlékeimet, és tudatosan átgondoltam, miért is néztem fel rájuk, újra erőt merítettem belőlük.
Naplózás
Figyeld meg magad egy egész napon át. Milyen érzések kavarognak benned a problémáddal kapcsolatban? Milyen önkorlátozó hiedelmeid vannak? A nap melyik szakában vagy motiváltabb? Vezess táblázatot a tapasztalataidról. A naplózás segít abban, hogy személyre szabott akciótervet tudj kidolgozni.
TAPASZTALATOK: Azáltal, hogy figyeltem magam és megfogalmaztam az érzéseimet, felismertem, mi áll az időzavarom hátterében. Nem jól gazdálkodom az aktív időszakaimmal. A táblázatból tisztán látszott, mikor kezd el csökkenni a motivációm. Ezért amikor a megoldási tervet dolgoztam ki, pontosan tudtam, mikorra kell beiktatnom szüneteket, hogy ne csússzon ki az idő a kezeim közül. Én még csak egy-két hete vagyok saját magam tanácsadója, de már rájöttem, mi az, amivel akadályozom a szándékaim elérését, mi okozza a problémáimat, és hogyan változtathatnék rajtuk. Ha ezeket a módszereket hosszú távon is alkalmazni fogom, rutinná válnak, és eljutok a célomig.
Cikkünk a Nők Lapja Psziché legfrissebb számában jelent meg.
A tartalomból:
- Dosszié: Vágyaink 50 árnyalata
- Az elhidegülés lépcsőfokai
- Vekerdy Tamás a hiperaktív gyerekekről
- Mikor vagyok jó anya?
- Olvasmányok őszi estékre
- Kire ütött ez a gyerek?
- Mennyit ér egy pofon?
Ha előfizetnél a magazinra, itt megteheted!