Az American Journal of Obstetrics & Gynecology szaklapban a Ben-Gurion Egyetem kutatói dr. Eliahu Levitas vezetésével több mint 6000 meddőséggel kezelt férfi vizsgálata alapján kimutatták, hogy télen a legnagyobb a spermiumok száma és úszási sebessége, valamint ekkor a legalacsonyabb a rendellenességeik száma. A minőség aztán tavasztól kezdve fokozatosan romlik.
A kutatók szerint ha valóban megfigyelhető ilyen szezonális minta, ennek ismerete rendkívül fontos lehet, különösen ha hosszú ideje sikertelenül próbálkoznak termékenységi kezeléssel a férfi meddősége miatt szenvedő házaspároknál. A fogantatás legesélyesebb idejének ismerete rengeteg frusztrációt és pénzt spórolhat meg a házaspároknak.
Mi az ideális évszak a spermiumok számára? Levitas és munkatársai 6455 ondómintát gyűjtöttek be és elemeztek termékenységi klinikájukon 2006 és 2009 között. 4960 férfiban normális spermiumtermelést, 1495 férfiban viszont rendellenes spermiumképződést, például alacsony spermiumszámot mutattak ki. Számításba véve azt is, hogy a szervezetnek körülbelül 70 napra van szüksége egy ondósejt létrehozásához, a kutatók kimutatták, hogy a normális spermiumtermelésű férfiakban télen a legegészségesebbek a spermiumok. A rendellenes spermiumtermelésű férfiak esetében gyenge irányvonal mutatta azt, hogy a motilitás ősszel valamivel jobb, és a normális alakú spermiumok százalékos aránya tavasszal a legmagasabb.
„Eredményeink szerint a normális ondó jobb teljesítményű télen, az alacsony spermiumszámmal összefüggő meddőség esetében viszont a férfiakat inkább arra kell buzdítani, hogy a tavaszt és az őszt válasszák” – írják a kutatók.
Más szakértők azonban úgy vélik, hogy az orvosok az eredmények hatására nem fogják azt javasolni az alacsony spermiumszámmal rendelkező férfiaknak, hogy várjanak télig vagy tavaszig a gyermeknemzéssel. Továbbra is érdemes próbálkozniuk az évszaktól függetlenül, és bármikor előnyösek lehet számukra a beavatkozások, illetve kezelések.