Életmód

Így vigyázz az egészségedre a nagy hidegben!

A kihűlés veszélye nemcsak a szabad térben áll fenn, hanem lakásban is.
 Vacogni fogunk a héten – rendkívüli hideg lesz

A hőmérséklet változása, illetve a tartós hideg jelentősen megterheli a szervezetet. A hideg negatív hatásait megelőzheted megfelelő öltözködéssel, meleg ételek és italok fogyasztásával. Ha fázol, vacogsz, fájdalmat vagy zsibbadást érzel – ezek már a kihűlés vagy a fagyás előjelei! Előzd meg a további lehűlést testmozgással, vagy menj belső térbe melegedni.

Hamar lehűl a lábfej!

Öltözz megfelelően: védd magadat a széltől és az átnedvesedéstől. A nedves ruhákat minél előbb váltsd át. Viselj természetes alapanyagú gyapjú vagy pamut alsóruházatot. Különösen figyelj arra, hogy megfelelő cipőt, csizmát viselj, mert a lábfej hamar lehűl, a lábujjak könnyen szenvedhetnek könnyebb-súlyosabb fagyási sérüléseket. Hasonlóan védd a kezedet és a fejedet is. Ne fogjad meg a hideg tárgyakat csupasz kézzel, -10 fok alatt feltétlenül viselj kesztyűt.

Nagy hidegben az idősek lehetőleg ne menjenek a szabadba. Fontos, hogy a megfelelő hőmérsékletet a belső térben, a lakásban is biztosítani kell. A kihűlés veszélye nemcsak a szabad térben áll fenn, hanem lakásban is, ha ott tartósan 15 fok alatti a hőmérséklet – ez főleg az idősek, betegek, mozgásukban korlátozottak esetén jelent kiemelt kockázatot. A lakáson belül is öltözz rétegesen, a lábadat is védd gyapjúzoknival, viselj papucsot. Tegyél szőnyeget a padlóra, a nem tökéletesen záró ajtók, ablakok elé, illetve közé helyezz párnát, szőnyeget.

Mindenképpen használj arckrémet!

-10 fok alatt ne vidd sétálni a gyermeket. Ha muszáj vele a szabadba menni (ügyintézés miatt stb.), akkor rétegesen, alaposan öltöztesd fel, orcáját, orrát kend be zsíros krémmel. Lehetőleg szélvédett babakocsiban utaztasd, és igyekezz minél rövidebb időt kint tölteni vele. Erős szélben, nagy ködben csak akkor indulj útnak kisgyermekkel, ha ez elkerülhetetlen.

Krónikus betegségben szenvedők lehetőleg ne tartózkodjanak hosszú ideig a szabadban extrém hideg időben. A hidegfront érkezésekor a magasvérnyomás-betegségben szenvedők figyeljenek tüneteikre: emelkedhet a vérnyomásuk, aminek jellegzetes tünete a fejfájás, a tarkótáji nyomás. Nagyon fontos, hogy ne feledjék el bevenni gyógyszereiket, panaszaik esetén kérjék orvosuk tanácsát, ha szükséges, konzultáljanak a gyógyszerek adagjának esetleges módosításáról. További, hidegfronttal kapcsolatos tünet a görcskészség fokozódása, ami a szívbetegeknél mellkasi szorító fájdalomként jelentkezhet, illetve előfordulhat úgynevezett vesekő kólika is. Ez utóbbi esetben a rohamszerűen előtörő heves fájdalomérzés az ágyéki területen jelentkezik, és rendszerint az alhasba, a nemi szervekbe, a combba sugárzik. Láz nélküli hidegrázás, gyakori fájdalmas vizelési inger, szapora érverés kíséri. Ezeket a tüneteket komolyan kell venni, feltétlenül orvoshoz kell fordulni jelentkezésükkor.

A légúti fertőzések száma is megszaporodik ilyenkor. Védekezz – aki náthás, köhög, lehetőleg kerülje a zsúfolt közösségi tereket, használjon zsebkendőt, ha köhög, tüsszent. Fogyassz több meleg folyadékot, teát, C-vitamin-tartalmú gyümölcsöket, zöldségeket (alma, citrusfélék, káposzta, stb).

Hidegben is igyál sokat!

Ha a hidegben kültérben sportolsz vagy dolgozol, akkor is fontos legalább napi 2 liter vagy több folyadék fogyasztása. Ugyanakkor a tömény alkoholos italok fogyasztása nem ajánlott, mert azok növelik a végtagok hőleadását, ezzel pedig elősegítik a kihűlést!

Ha autóval utazol, vigyél magaddal meleg takarót, termoszban meleg folyadékot. Vigyázz, a hidegfront fokozza az agresszivitást, legyünk tehát egymással türelmesek, elnézőek, ezzel csökkenthetjük a balesetek kockázatát.

Enyhe hideg esetén is lehetnek végtagjaink hidegek. Ha már vacogunk, a testünk hőmérséklete jelenősen csökkent. Ha fájnak a végtagjaink, és lassul a mozgásunk, romlik a figyelmünk, ez már a súlyos kihűlés előjele, mozgással vagy melegedő hely felkeresésével kell megelőzni a további kihűlést. Ha zsibbadást érzünk a kéz- és lábujjakban, az azt jelenti, hogy egy esetleges fagyási sérülés kockázata már fokozott. A sápadt arc és a halvány bőr szintén  a hideg hatásának jelei. Ilyenkor haladéktalanul kezdd el melegíteni az adott testrészt (például: dörzsöléssel). Ha a hidegben szívritmuszavart, mellkasi fájdalmat, légszomjat érzel, hívj orvosi segítséget. Ilyenkor nem szabad folytatni a fizikai aktivitást, mert az súlyosbíthatja az állapotot.

Forrás: ÁNTSZ

Ha kommentelni, beszélgetni, vitatkozni szeretnél, vagy csak megosztanád a véleményedet másokkal, az nlc Facebook-oldalán teheted meg.

Címlap

top