Életmód

Káros vagy hasznos? Vicces tények a testedben élő kis lényekről

Nemcsak a szájüregedben és az ágyadban, de a szemöldöködben is élnek szemmel nem látható apróságok, némelyiküknek sokat köszönhetünk, de nem örülhetünk felhőtlenül minden vendégünknek. Rémisztő vagy vicces tények következnek.

Szájüreg

Az állandó meleg, nedves közeg ideális hely a baktériumok számára – nem csoda, hogy többen élnek egy átlagos szájüregben, mint ahány ember a Földön. Szerencsére a többségük teljesen ártalmatlan, sőt némelyek kifejezetten hasznosak, mert segítenek lebontani az ételt, gyorsítják az emésztést, védik az ínyt és a fogat. Ám vannak rosszak is, például a Streptococcus, amely akkor szaporodik el, ha cukorban, szénhidrátban gazdag élelmiszereket eszünk. A baj nem az, hogy megeszi ezeket az anyagokat (ez még hasznos is lehetne), hanem az, hogy ennek hatására olyan savat választ ki, amely rombolja a fogzománcot, így a fogszuvasodás fő okozója.

Bár a szánkban nagy pusztítást tud végezni egy alapos fertőtlenítő fogmosás és az azt követő szájvizes öblögetés, a fogorvosok mégsem ajánlják, hogy az utóbbit rendszeresen használjuk, mert ha kiirtjuk a szánkban élő vadvilágot, akkor azzal a hasznos baciktól is megszabadulunk, ami hosszú távon több kárt okoz, mint hasznot.

A szemöldöktől a gyomorig: velünk élő paraziták

Ágy

Minden ágyban van olyan vendég, akire nem szeretünk gondolni: a poratka. Nem igazi parazita, mert nem szív vért, nem szúr belénk, nem élősködik rajtunk – csak azt eszi meg, amire már nincs szükségünk: a levedlett bőrünket.

Önmagában ez még nem lenne baj – csak hát ez a pirinyó állat ürít is. Naponta olyan 20 alkalommal, és erre nagyon sok ember allergiás, különösen ha sok van belőlük, mert mondjuk régi a matracunk (abban szeret élni), vagy puha padlószőnyeg van mindenütt. A poratka számára ugyanis nagyjából az egész lakás egy nagy terülj-terülj asztalkám. Mert ahol kárpit van, az neki jó meleg (különösen az ágyunk), és ahol megfordulunk, ott van kaja is.

Persze felvehetjük ellene a harcot – speciális atkamentes matraccal, ágyneművel, gyakori ágyneműcserével, speciális poratkaszívó porszívóval, nagyon sok takarítással, és főleg akkor, ha minden kárpitos holmit száműzünk a lakásból. Segít még az, ha legalább 50 fokon mossuk a ruháinkat, még jobb, ha utána szabadban tudjuk szárítani, mert az atkák a napfényt se bírják. De télen sem kell kétségbeesni, mert a hidegtől is elpusztulnak.

A szemöldöktől a gyomorig: velünk élő paraziták

Szemöldök

Van egy apró, pókokhoz hasonló atka, amely olyan pici, hogy elfér az arcbőr egyetlen pórusában is. Szeret is ott élni, van meleg, és van kaja is, különösen a zsíros bőrt kedveli, ahol bőven van táplálék. Napközben a pórusokban pihen, éjjel kijár szaporodni, és mászkál egyet a szemöldökben és a szempillában. Egyáltalán nem ritkaság, az idősebb emberek közel 90 százalékának szemöldökében megtalálható. Az emberek többségében semmilyen tünetet nem okoz, ám az érzékenyebbeknél rozáceás bőrgyulladás léphet fel. Ebben az esetben babasampon, teafaolaj vagy némi antibiotikus krém segíthet.

A szemöldöktől a gyomorig: velünk élő paraziták

Bélrendszer

Hosszan kanyargó beleinket ha kiterítenénk, körülbelül 300 négyzetméternyi területet tudnánk vele lefedni, ami körülbelül akkora, mint egy teniszpálya. Ennek teljes felszínét baktériumok fedik be, így összességében olyan 2-3 kilónyi baktériumot cipelünk hasunkban. Bár a gondolat bizarr lehet, de valójában az esetek többségében ezek az apró élőlények a hasznunkra vannak. Ők alkotják immunrendszerünk legfőbb védőbástyáját, agresszíven védenek minden támadástól.

Az esetek többségében elmondható, hogy minél több baktérium van a közelünkben, annál nagyobb a fertőzés esélye – ám a belekben éppen ennek az ellenkezője az igaz. Itt minél több és nagyobb élet van, annál nagyobb a védelem. Az itt élő bacik nagy tömege megakadályozza az esetleges behatolók elszaporodását.

A szemöldöktől a gyomorig: velünk élő paraziták

Bőr

Legalább egymillió különböző organizmus él a bőrünkön, pedig nem mondható túlságosan barátságos helynek. Néhol, mint mondjuk, a bokán vagy a könyökön, olyan száraz, mint a sivatag, a hónaljunkban pedig eléggé savas. Úgy tűnik azonban, hogy minden területnek megvan a maga baktériumokból formált rajongótábora – szerencsére.

A bőr ugyanis a legfontosabb védőpáncélunk a külső világ fertőzéseivel szemben, a bőrünkön élő baktériumok többsége pedig segíti a szervezetünket abban, hogy megfelelően megküzdhessen a támadásokkal szemben. Ha erős fertőtlenítőszerekkel kiirtjuk őket, fogékonyabbá válunk a fertőzésekre, és esélyt adunk azoknak, amelyek kárt is okozhatnak, ezért nem érdemes antibakteriális szappant használniuk azoknak, akik amúgy teljesen egészségesek.

Ha kommentelni, beszélgetni, vitatkozni szeretnél, vagy csak megosztanád a véleményedet másokkal, az nlc Facebook-oldalán teheted meg.

Címlap

top