Pszichikailag túlzott (idegi és érzelmi) terhelésnek vagyunk kitéve, ha éjszaka dolgozunk, amit a váltott műszak, másodállás, túlóra, ingázás és egyéb kötelezettségek (házimunka) együttesen okoznak. Ezek krónikus fáradtsághoz, lehangoltsághoz, kialvatlansághoz, az alvás-ébrenlét zavarához vezetnek. A fáradtság csökkenti a teljesítményt, a munkavégzés hatékonyságát, és sajnos növeli a hibázás kockázatát.
Egészségünket is negatívan érinti : A megfelelő mennyiségű és minőségű alvás hiánya hatással van az energia-egyensúlyt szabályozó tényezőkre, az éhségérzetre, étvágyra, és az energiaszükségletre, az anyagcserére. Emellett az alváshiány hátrányosan befolyásolja a glükóztoleranciát, és növelheti a 2-es típusú cukorbetegség kialakulását…
A nehézséget általában a reggeli és az éjszakai műszakok váltakozása jelenti, melyhez sokkal nehezebb alkalmazkodnia az emberi szervezetnek, s nem megy parancsszóra a pihenés.
De vehetünk egy napot, mondjuk egy ápolóét ( mily véletlen, de szerintem bárkivel behelyettesíthető), mennyi a valódi pihenés, ha 12 óra a műszak?
Este 6-tól reggel 6-ig tart, tegyük fel. Van, akinek fél-egy órát kell utaznia oda-vissza ez + 2 óra. Reggel hazaérünk jó eseteben 8-ra, de ha kisgyermek van – hamarabb. Bedobunk egy vödör kávét, mert már érezzük, alig tudjuk nyitva tartani szemünket, végtagjaink nehezen engedelmeskednek. Agyunk tompa, mint egy robot végezzük a reggeli teendőinket. Felkapjuk a gyermeket, elvisszük az iskolába, jó esetben nem hagyjuk otthon az iskolatáskáját, uzsonnáját, tornacuccát, így megússzuk az út közbeni bevásárlással röpke 1 óra alatt… A teljes cikket az Ápolónő blogon találod!