A férfi és a női agy másként dolgozza fel a színeket is, mint ahogy a legtöbb, külvilágból érkező információt. Ezt a City University New York kutatói immár tudományosan is bebizonyították. A kísérleteik szerint például ha egy narancsszínű tárgyat mutatunk mindkét nemnek, akkor a férfiak azt egy kicsit vörösebbnek látják, ha pedig ugyanarra a pázsitra terítik le a pokrócot, a fű zöldjét a nők harsányabbnak, a férfiak pedig kicsit sárgásabbnak érzékelik. És ez még nem minden…
Citrom, banán, kanári = SÁRGA
Nemcsak egy internetes poén az, hogy míg a pasik csak sárgát látnak, addig a nők banán, citrom, és még további árnyalatokat különböztetnek meg, és ugyanígy sokkal érzékenyebben tesznek különbséget a kék és a zöld különféle tónusai között. Ezek ugyan kicsi különbségek, mégis a nők “éleslátása” egyben azt is jelenti, hogy emiatt alkalmasabbak olyan feladatok ellátására, ahol számít a színek közötti apró eltérés is. Lakberendezésben, divatkérdésekben, dekorációban nem véletlenül jeleskednek inkább a nők, és talán ezért is van, hogy tovább tart nekik a választás két – a férfi szemének teljesen ugyanolyan színű – ruhadarab között.
A gyakorlat tette mesterré a nőket?
A tudósok szerint azonban ez a jelenség nem a férfi és női szem felépítése közötti különbségekkel magyarázható, hanem a két nem agyának jelfeldolgozó módszereinek eltérésében. Valószínűleg evolúciós oka van annak, hogy a nők érzékenyebben tesznek különbséget a férfiak között, hiszen az ősidőkben az ő feladatuk volt a bogyók, termények gyűjtögetése, amiben nagy jelentősége volt a helyes színfelismerésnek: ha ugyanis tévesztettek, akár a csoport halált okozó mérges terméseket is begyűjthettek volna.
A nők érzékszervei egyszerűen jobbak
A biokémia magyarázat szerint azonban a férfi és női agy eltérő tesztoszteronszintjével is magyarázható a különbözőség. De hogy ez okozza-e azt is, hogy a nők alapvetően élesebben hallanak, kifinomultabb az ízlelésük, és érzékenyebb a szaglásuk is, az már vita kérdése. A tény viszont tény marad: általában jobb érzékszervekkel tájékozódnak a nők a világban, mint a férfiak, akik a kutatók vizsgálatai során mindössze egy területen tudták felülmúlni
a nőket: jobb érzékkel különböztették meg az eléjük vetített képeken a részleteket. Ez a mai világban igen hasznos lehet, főleg futballmeccs-közvetítések alkalmával, amikor jól jön, ha nem csak azt látjuk, hogy 22 ember szaladgál a képernyőn, hanem azt is biztosan meg tudjuk mondani, hogy ki kicsoda és melyik csapathoz is tartozik.