Amikor az ausztrál Oliver Percovich gördeszkájával megjelent Kabulban, a gyerekek alig bírták visszafogni magukat. Ők is meg akarták tanulni, hogyan működik a deszka, hogyan kell ugratni, száguldani, manőverezni. Akkoriban Kabulban még csak nem is hallottak a gördeszkázás műfajáról. Mindez 2007-ben történt, azóta a férfi létrehozta a Skateistan nevű nonprofit szervezetet, aminek célja, hogy a gyerekeket a sport segítségével motiválja, támogassa, biztassa. A kezdeményezés érdekessége, hogy a kisdiákok mintegy 45 százaléka kislány. A londoni székhelyű fotós, Jessica Fulford-Dobson sorozata róluk készült.
Afganisztánban a kislányok és a nők számára nem engedélyezett a kerékpározás, ruházatuk miatt pedig nem nagyon tudják örömüket lelni más sportokban, de a gördeszka hamar óriás siker lett az országban, ez a nők első számú kedvence.
Gördeszka az álmuk
A szervezet nemcsak a deszkázást oktatja, de a 7–12 éveseknek egy külön programot is indítottak, ami visszavezeti a gyerekeket az iskolapadba, tanítják őket, hogy újra be tudjanak illeszkedni az általános iskolába. A gyerekek elfogadták,
ahhoz, hogy gördeszkázhassanak, előbb tanulniuk kell, utána jöhet csak a móka. Napi egyszer meleg ételt is kapnak.
A képekről nem jön át, de a fotós kamerája előtt olyan gyerekek mutatják meg magukat, akik már megtapasztalták a poklot, minden nap veszély leselkedik rájuk; 2012-ben négy kisdiák halt meg egy öngyilkos merényletben.
Forrás: featureshot
Nézd meg ezt is!