A létfontosságú omega-3: ezért ne hagyd ki az étrendedből!

nlc | 2016. Május 03.
Az omega-3 napjaink nagy slágere, és úgy néz ki, hogy ez nem csak egy múló egészségdivat lesz. Ezt a zsírsavat az elmúlt időszakban rengeteg vizsgálatnak és kutatásnak vetették alá, és sorra derültek ki áldásos hatásai többek között a szívre és keringési rendszerre, a látásra és az agy működésére. Az omega-zsírsavakról a tudomány mára vitathatatlanul bebizonyította, hogy valóban nélkülözhetetlenek a szervezet megfelelő működéséhez, azonban nem mindegy, mennyit veszünk magunkhoz belőlük.

 

Erősebb fogíny, gyorsabban gyógyuló gyulladásos betegségek, egészségesebb szív, jobban működő érrendszer és agy – ez csak néhány azok közül, amire jótékonyan hat az omega-zsírsavak jelenléte a szervezetben. Ezek az anyagok kulcsszerepet játszanak a sejtműködésben és a különféle élettani folyamatokban, ám bármennyire is fontosak, a szervezetünk nem képes kellő mennyiségben előállítani őket, ezért megfelelő táplálkozással kell bevitelüket biztosítani.

Többféle omega-zsírsavra van szükségünk

A hivatalos megnevezés szerint n-3 zsírsavakként emlegetett omega-3 telítetlen zsírsavak közé tartoznak a többszörösen telítetlen alfa-linolénsav (ALA), az eikozapentaénsav (EPA) és az dokozahexaénsav (DHA). Ezek előállítására a szervezet önmagában nem képes, de ha kívülről hozzájut alfa-linolénsavhoz, abból már szintetizálni tudja az EPA-t és a DHA-t. Ugyanakkor ez nem azt jelenti, hogy elegendő olyan tápanyagokat bevinni a szervezetbe, amelyek ALA zsírsavat tartalmaznak, hanem szükség van azokra a forrásokra is, amelyek a másik két fontos zsírsavban gazdagok, mert ezek csak lassan és kis mennyiségben alakulnak át az ALA zsírsavból. A lenmagolajból például – amely egymaga hatszor annyi omega-3-zsírsavat tartalmaz, mint a legtöbb halolaj – a szervezet 5-10, illetve 2–5%-os hatékonysággal alakít át EPA-t, illetve DHA-t.
Az omega-zsírsavak közül azonban nem csupán a 3-as típusúra, hanem a 6-osra is nagy szüksége van a szervezetnek, de nem mindegy, milyen arányban jutunk hozzá ezekhez. Ideális esetben 1:3 az egészséges arány, ami azt jelenti, hogy omega-3-zsírsavak napi ajánlott mennyisége legfeljebb 1-2 g, az omega-6-zsírsavak napi adagját pedig 3 g alatt érdemes tartani, ugyanis ez utóbbi túlzott fogyasztása gyulladásos betegségek kialakulására és érelmeszesedésre hajlamosít.

Étrendtippek helyes omega-zsírsav-fogyasztáshoz

A fenti számok persze nem sokat mondanak, hiszen ki méregetné patikamérlegen az aznapi ebéd omega-zsírsav-tartalmát? Annak érdekében, hogy az ételeink megfelelő mennyiségben és arányban tartalmazzák az omega-3- és omega-6-zsírsavakat, ezeket a főzési és étkezési tanácsokat érdemes megfogadni:

Még több omega-3 az NLCafén: 

Exit mobile version