Mély lakhatási válság van Magyarországon – derült ki a Habitat for Humanity Magyarország jelentéséből.
2015-ben 840 ezer embernek volt “megfizethetőségi problémája”, 2,5 millióan – közülük 500 ezer gyerek – éltek beázó, nyirkos lakásban, négymillió embert érintett a túlzsúfoltság, háromszázezren pedig olyan leromlott településrészeken laktak, ahol kevés volt a munkalehetőség, az oktatási intézmény, illetve nem volt megfelelő az egyéb szolgáltatásokhoz, például az egészségügyi intézményekhez való hozzáférés. Mintegy harmincezer ember hajléktalanként él.
Kőszeghy Lea, a szervezet szakpolitikai munkatársa problémának nevezte, hogy az országban domináns a magántulajdon, ez ugyanis sokszor megakadályozza a méltányos lakhatáshoz való hozzáférést, mivel az emberek “kötve vannak” a tulajdonukhoz, amelyet nem tudnak saját forrásból felújítani és esetleg hitelt sem kapnak ehhez.
Hangsúlyozta, a méltányos lakhatást a hosszú távú, megfizethető bérlet is biztosíthatja, ehhez azonban például sokkal több bérlakásra lenne szükség. A piaci bérlakásszektorral kapcsolatban emlékeztetett arra, 2015-ben drámai áremelkedés kezdődött, így ez a lakhatási forma drága, valamint bizonytalan is, mivel jogilag nem eléggé szabályozott.