A pénzzel való helyes bánásmód alapjai is gyerekkorban alakulnak ki, ezért a szülőknek rendkívül komoly felelőssége van abban, hogy a gyerekük felnőttként milyen viszont ápol majd a pénzzel. A legjobb befektetés, amit a gyerekedért tehetsz az, ha időt és figyelmet fordítasz erre a kérdésre, és már kiskorától kezdve tanítgasd őt a pénzügyekre.
1. Ismerkedés a pénzzel
A gyerekeknek először is meg kell ismerkedniük a pénzzel a maga fizikai valójában. Ne zárd el előlük és ne tedd tabuvá ezt a kérdést, hanem hagyd, hogy már kicsi korában játszhassanak az érmékkel és bankjegyekkel. Ha folyton elzárod és dugdosod előle a pénzt, vagy a kezére csapsz, amikor kíváncsiságból utána nyúl, akkor a gyerekben kialakul egy ösztönös, negatív reflex vele kapcsolatban, és a pénzt valami rossz, számára tiltott dolognak fogja tartani. Ez a beidegződés felnőtt korában is meghatározza a pénzzel való kapcsolatát, amit majd az állandó stressz és a félelem jellemez – ez pedig egyáltalán nem segíti, hogy pénzügyileg sikeres és magabiztos emberré váljon, hiszen a pénzügyekhez önbizalom és kreativitás is kell a józanész mellett. Tedd ehelyett a pénzzel való kapcsolatát könnyeddé és felszabadulttá, ehhez pedig a legjobb módszer a játék. Pici gyerekként önállóan is elbíbelődhet az érmékkel – vegyél neki ehhez a játékhoz például egy klasszikus malacperselyt –, nagyobb gyerekké nőve pedig heveredjetek el a szoba közepén, és a szőnyegen játszatok éjszakába nyúló “Gazdálkodj okosan!” vagy Monopoli csatákat. Többet tanul majd ezekből, mint bármilyen atyai vagy anyai szentbeszédből…
2. Mutass követhető, jó példát
Ha már a játék során kapcsolatba került a pénzzel a gyereked és megismerkedett néhány tulajdonságával, akkor mutasd meg neki, hogy a gyakorlatban mihez kell vele kezdeni. Először persze csak alap dolgokról van szó: mutasd meg, hogy a készpénzt tárcában tartod, a bankókat szépen “megfejelve” rendezed egymás mellé, és nem gyűröd össze őket. Azután mutasd meg, hogy mi mindent csinál még az ember a pénzzel: vidd el bevásárolni, és engedd, hogy ő nyújtsa át a pénztárosnak a pénzt, menjetek el a postára, hogy együtt fizessétek be a villanyszámlát, vegyetek ki együtt az automatából pénzt, és vidd magaddal el a banka is, amikor ott kell ügyeket intézned. Amikor a havi elszámolást végzed otthon, engedd, hogy melléd üljön, te pedig mondd el, hogy miféle dolgokra költötteket és honnan szereztetek pénzt abban a hónapban. Mesélj arról, hogy te hogyan szoktad beosztani a pénzed: egy részét a fizetésednek azonnal félreteszed a kötelező, előre jól látható kiadásokra (számlákra, élelmiszerre, tankolásra, a gyerekeid zsebpénzére stb.), egy másik részét félreteszed vésztartaléknak, a harmadik részét elteszed megtakarításnak és befektetésnek (például nyugdíj előtakarékosságba, életbiztosításba, lakáskasszába, babakötvénybe) a maradék pedig az, ami szabadon elkölthető. Beszélgess vele arról, hogy éppen mit csinálsz, mi történik veletek és a pénzzel, magyarul tanítasd az életre a gyereked, így amikor saját zsebpénze lesz, sokkal könnyebben birkózik majd meg a vele kapcsolatos kihívásokkal.
3. Adj neki lehetőséget a gyakorlatra zsebpénzzel
A zsebpénz kérdése a legtöbb családban neuralgikus pont, de ez éppen azért van, mert az előző két lépés kimarad a gyerek életéből. Azt a gyereket, akit a szülei játékkal és példamutatással bevezettek már a pénz rejtelmeibe nem kell a félteni attól, hogy elszórja a zsebpénzét és rosszul bánik vele, hiszen ebben is azokat a mintákat követi majd, amiket a szüleitől látott és megtanult. Az ilyen gyerek számára nem lesz idegen például az az ötlet, hogy közösen nyissatok neki egy bankszámlát, amin a félretehet a zsebpénzéből és gyűjthet a későbbi, nagyobb terveihez, és az sem lesz szokatlan érzés, hogy a pénzét be kell osztania, ha azt akarja hogy hó végéig kitartson. Fontos, hogy következetes legyél, amikor a zsebpénzről van szó, és ha idő előtt elfogy, ne pótold ki – hiszen felnőttként sem kap majd ajándékba pénzt senkitől, ha hó vége előtt kiköltekezik. Ezen kívül a zsebpénzt ne használd se büntetésre, se jutalmazásra, mert ezzel azt az érzést alakítod ki a gyerekedben, hogy a pénz minden dolog értékmérője, és az emberséget vagy éppen a rossz viselkedést pénzzel meg lehet váltani. Legyél tárgyilagos, pontos és józan pénzkérdésekben, és akkor a gyereked is megtanulja azt a szabályt, hogy a pénzt fontos dolog ugyan, de csak egy a sok-sok eszköz és lehetőség között, amikkel élve kiegyensúlyozott és boldog lehet.
Olvasson még idősekről és nyugdíj témában az NLC-n
- 24 ezer forinttal nőnek a nyugdíjak 2016-ban
- Nem sok jót remélhetünk majd nyugdíjasként
- Mennyi lesz a nyugdíjam? – így kell kiszámolni