Ennek biztosításában kiemelkedő szerepe van a könnynek, melynek számos funkciója ismeretes. A könny a szemfelszín nedvesítése mellett a benne oldott alkotórészekkel táplálja és oxigénnel is ellátja a szaruhártyánkat, a felszíni egyenetlenségeket korrigálva biztosítja az éles látást, valamint a szembe került káros anyagok kimosásával védi is azt. A könny a pislogással terül el a szemfelszínen, majd a párolgás miatt fokozatosan elvékonyodik. Egészséges szemeken a következő pislogás megújítja a könnyfilmet, mielőtt az felszakadozna.
Amennyiben a szem nedvesen tartása nem megfelelő, akkor szemszárazság alakul ki, amire jellemző a szúró, égő, “homokszem”-érzés a szemben, a szemvörösség és a homályos látás. Érdekes módon a fokozott könnyezés is utalhat szemszárazságra, mivel a száraz szem reflexesen fokozza a sajnos nem megfelelő minőségű, nem megfelelően nedvesítő könny termelődését.
Tesztelje, hogy szemszárazságban szenved-e!
Mi okozhat szemszárazságot?
A kiváltó okok többfélék lehetnek. A szemszárazságot leggyakrabban környezeti hatások váltják ki, mint a száraz, alacsony páratartalmú levegő vagy a légkondicionálás, amik fokozzák a könnypárolgást. A panaszokat a por, füst vagy a légszennyezés tovább súlyosbíthatják. De a rendszeres számítógép használat is okozhatja a panaszokat, mert olvasáskor, erősen koncentrálva a normál percenkénti 24 alkalom helyett csak ritkábban, alig 7-10-szer pislogunk. Emellett szemszárazságot okozhat kontaktlencse viselése, a hormonális változások (menopauza), egyes gyógyszerek vagy autoimmun betegségek.
Hogyan előzhető meg a szemszárazság?
- Megerőltető nézést kívánó tevékenységek esetén (számítógép használata, olvasás, vezetés) próbáljunk gyakrabban pislogni, vagy tartsunk alkalmanként szünetet. Tartsuk csukva a szemeinket néhány másodpercig, majd kicsit tornáztassuk meg őket. Az is elég lehet, ha csak felállunk a gép elől és elnézünk néhányszor jó messzire. Vezetés közben is álljunk meg, és amíg kicsit lazítunk, a szemünket is pihentessük meg, vagy egy kicsit masszírozzuk át a szemöldök környéki területet.
- Kerüljük a huzatos, füstös, szennyezett levegőjű helyeket.
- Ne irányítsuk az arcunk felé a ventilátort vagy a klímaberendezést. Szeles napokon viseljünk napszemüveget.
- Főleg télen a fűtés miatt, de egyébként is a száraz helyiségekben használjunk párásítót.
A szemszárazság kezelése
A szemszárazság kezelésének célja az elvékonyodott, instabil vagy hiányzó könnyfilm helyreállítása és megfelelő ideig való fenntartása. Ez leginkább műkönny rendszeres alkalmazásával lehetséges. Fontos tudni, hogy a szemvörösség kezelésére szolgáló szemcseppek nem hatásosak a szemszárazság kezelésére, sőt tovább ronthatják a szemek állapotát.
Miért az Ocutears® műkönnyet válasszuk?
Az Ocutears® szemcsepp csak természetes összetevőket tartalmaz. Fő hatóanyaga a szemben természetesen is megtalálható ultranagy molekulasúlyú hialuronsav amely hatékonyabban nedvesíti a szemet, emellett elősegíti a károsodott szemfelszín természetes regenerációját is.
Mivel az Ocutears® tulajdonságai nagymértékben hasonlítanak a természetes könnyhöz, ezért hosszan tartó a hatása, és nem okoz homályos látást. Emellett kontaktlencsére is rácseppenthető.
Az Ocutears® nagy előnye, hogy nincs benne tartósítószer. Ez azért lényeges, mert a tartósítószerek hosszú távon károsíthatják a szemfelszínt, illetve a könnyfilm lipidrétegét károsítva fokozhatják a könnyfilm elpárolgását. Az Ocutears® speciális palackját olyan egyedi záró mechanizmussal látták el, amely megakadályozza a tartalom befertőződését, így nem igényel tartósítószert. Használata nagyon egyszerű, annyiban különbözik más szemcseppek használatától, hogy cseppentéskor egy picit erősebben és hosszabban kell nyomni a palack középső részét, fokozatosan növelve a nyomást.
Mivel az Ocutears® a felbontást követően 6 hónapig eltartható, ezért azoknak is kifizetődő a használata, akiknek csak alkalmanként van szüksége műkönny alkalmazására.