5 hiba, amit a kezdők elkövetnek edzéskor

nlc | 2016. December 30.
Nálad is szerepel az újévi nagy fogadalmak listájában a testedzés? Ha elhatároztad magad, hogy januártól rendszeresen lejársz a konditerembe, akkor fogadd meg ezeket a tanácsokat, és hatékonyabban formálhatod a tested!

A legtöbb kezdő nagy lelkesedéssel vág bele a különféle edzésekbe, de hamar le is lohad a lelkesedése, mert nem éri el a kívánt hatást. Ha az alábbi hibákat elkerülöd, akkor jó eséllyel sikeres lehetsz a konditeremben, és pár hét múlva már látható eredménye lesz az erőfeszítéseidnek.

 

1. Nincs pontos edzésterved

Egy részletes és hosszú távú edzésterv több okból is nélkülözhetetlen: egyrészt óvja a szervezeted épségét, másrészt segít továbblendülni a holtpontokon, és mozgásban tart akkor is, amikor egyetlen porcikád sem kívánja a megerőltető edzőtermi munkát. Te is el fogsz jutni oda – főleg az elején –, amikor szívesen feladnád, hiszen sem a tested, sem a pszichéd nem lelkesedik majd azért, hogy a megszokott kényelméből kimozdítottad. Sokkal könnyebben adnak ilyenkor maguknak nagyvonalú felmentést az edzés alól azok, akik nem látják világosan a céljaikhoz vezető lépéseket, és nincs a kezükben egy napra, órára, sőt akár percre lebontott edzésterv, amit követhetnek. Az edzésterv tehát egyfajta lelki támasz is, de emellett arra is szolgál, hogy ne tegyél kárt magadban – persze csak akkor, ha ezt a tervet egy olyan profi állította össze, aki szánt rá időt, hogy felmérje a képességeid és az egészségi állapotod. Nagyon fontos, hogy ne saját kútfőből, hanem hozzáértő szakember tanácsai alapján készüljön ez a terv, különben könnyen előfordulhat, hogy túlerőlteted magad, kimerült leszel, vagy esetleg sérüléseket gyűjtesz be – vagyis pont az ellenkezője történik meg veled annak, mint amit az edzésektől reméltél.

2. Bemelegítés nélkül vágsz bele a gyakorlatokba

A bemelegítés fontos és kihagyhatatlan része az edzésnek: ez hangolja rá az izmaid, szíved, tüdőd és más belső szerveid valamint az ízületeid a terhelésre. A tested és az elméd a bemelegítéssel vezeted át fokozatosan és kíméletesen a nyugalmi állapotból a nehezebb fizikai munkára, és ennek során nyerik el azt a rugalmasságot az izmaid és ízületeid, ami nélkül könnyen meghúzódhatnak. Ezzel a legtöbben tisztában is vannak, de azzal már nem, hogy egy rendes bemelegítéshez nem elég, ha kétszer-háromszor meglendíted a lábad előre és hátra, a karjaiddal pedig körzöl néhányat. Egy hatékony bemelegítés legalább 10, de inkább 15 percig tart, és a tested minden részét szisztematikusan átmozgatja nyaktól lefelé haladva a lábakig. Minél speciálisabb edzést végzel – például csak a vádlid erősíted – annál több időt szánj annak a testrésznek a laza, könnyed átmozgatására és felkészítésére a gyakorlatok megkezdése előtt.

3. Csevegsz gyúrás helyett

A konditerembe ne a társasági élet miatt járj, hanem azért, hogy elérd a célod: például fogyj, erősödj vagy növeld az állóképességed. A gyakorlatok közben sokan hajlamosak arra, hogy a barátaikkal és edzőtársakkal cseverésszenek, ez azonban egyrészt elveszi az időt a hasznos munkától, másrészt kizökkent a koncentrációból. Ha túl sokat beszélgetsz gyúrás helyett, akkor nem fogsz fejlődni, és azt veszed majd észre, hogy bár sok időt szánsz edzésekre, mégsem jutsz egyről a kettőre – ez pedig nem tesz túl jót a motivációnak. A konditeremben kapcsold ki a telefonod és a szociális igényeidet – helyette koncentrálj kizárólag magadra, a barátokkal és a legújabb pletykákkal pedig utána, egy kávézó teraszán foglalkozz!

 

4. Evéssel jutalmazod magad edzés után

Egy intenzív edzés során sok kalóriát égethetsz el, és jogos, ha utána farkaséhes leszel. Nagy a csábítás ilyenkor arra, hogy jól teletömd magad, ráadásul a lelkiismeret is könnyen megnyugtatható azzal, hogy már úgyis ledolgoztad előre ezt a kis nasit. Így azonban nem fogysz majd semmit, viszont elpazarolod az időd és pénzed.

5. Túl magasra teszed mércét

Ha irreális álmokkal vágsz neki az edzésnek, akkor garantált a csalódás, és ezzel együtt az is, hogy félbehagyod a nagy lelkesedéssel elkezdett egészségprogramod. Főleg az elején fontos ezért, hogy elérhető, rövid távú céljaid is legyenek, amiket teljesítve napról napra sikerélményhez jutsz. Ez lendít majd tovább és ez ad önbizalmat ahhoz, hogy merészebb célokat is kitűzz, és végül elérd azt, amiért belevágtál az edzésekbe.

Ne erőltesd túl magad rögtön az elején, és ne akarj két nap alatt tökéletes alakúvá válni, ehelyett inkább tűzz ki csak annyit célként, hogy rendszeresen lejársz az konditerembe és jól érzed magad. Ez után már fokozatosan jöhetnek a komolyabb terhelések: így építkezve lépésről-lépésre kerülsz közelebb a céljaidhoz.

 

Még több fitness az NLCafé-n

Exit mobile version