Egy százéves feljegyzés vezette nyomra a Békés megyei kincsvadászokat, akik fémkereső segítségével találták meg az egyedülálló, 644 érméből álló kincset Tótkomlós határában. A régészekkel együttműködő kincskeresők végül 620 friesachi dénárt, II. Géza 22 érméjét, egy III. István-korabeli érmét és egy angol pennyt találtak.
A kincsre egy 1926-os újságcikk vezetett nyomra, amiben arról írnak, hogy két helyi parasztember 1919-ben, szántás közben kincset talált, de azt nem jelentették, így eljárás indult ellenük és az érméket elkobozták. A lefoglalt 235 érme vélhetően a szegedi vagy a Nemzeti Múzeum tulajdonában van. Szerencsére a parasztok csak egy részét találták meg a kincsnek, a többit az orosházi Nagy Gyula Területi Múzeum munkatársai kutatták fel.
A régészek a pénzek jó állapota és jelentős ezüsttartalma alapján valószínűsítik, hogy az érméket hosszabb idő leforgása alatt, s alapvetően ezüst mivoltuk miatt halmozták fel. A kincset az 1240-es években, a tatárjárás idején rejthették el Kopáncs-pusztán.