Az evolúció vitatható, ellentmondásos, a diákok számára túlságosan bonyolult – ezzel indokolta a török oktatási bizottság elnöke, hogy Törökországban kikerül a tananyagból az evolúció oktatása. A döntés várhatóan nagy felháborodáshoz vezet az ország világi ellenzéki köreiben – írta pénteken a The Guardian.
Az evolúcióról szóló fejezet kikerül a kilencedikes biológiakönyvekből, és csak az egyetemeken foglalkoznak majd vele. Egy másik változás is érinti a tantervet: csökkenthetik az időt, amelyet a diákok a szekularizáció, azaz az egyház és az állam szétválasztásának tanulmányozására fordíthatnak.
Bírálatok szerint a török kormány egyre inkább megfosztja a közéletet világi hagyományaitól, amelyeket a modern Törökország alapítója, Mustafa Kemal Atatürk fektetett le. A szekuláris ellenzék régóta hangoztatja, hogy Recep Tayyip Erdogan elnök rendszere burkoltan iszlamista program megvalósításán dolgozik, ami ellentétes a köztársaság alapítóelveivel.
Az oktatás kritikus lehet a jövő generációinak formálása szempontjából, tette hozzá a The Guardian, megjegyezve, hogy helyi szinten már voltak kisebb szülői tüntetések amiatt, ahogyan a vallást oktatják.
A Közel-Keleten nincs nagy elfogadottsága az evolúció tanának a fősodor egyházi köreiben, szerintük ugyanis ellentmond a teremtés tanának. Ennek ellenére a darwini tanokat érintőlegesen sok középiskolában tanítják.