A washingtoni székhelyű Pew Research Center öt kontinensre részlegesen kiterjedő felmérése szerint a jelenlegi helyzetről a legjobb véleménnyel Vietnam van, az itteni válaszadók 88 százaléka gondolja úgy, hogy ma jobb az élet, mint fél évszázaddal ezelőtt. Ez persze, nem annyira meglepő, hiszen akkoriban zajlott a vietnámi háború. Tanulságos, hogy Vietnám után a második és a harmadik helyen is olyan országok állnak, amelyek fejlődése az utóbbi évtizedekben gyorsult fel látványosan: Indiában az emberek 69 százaléka, Dél-Koreában pedig a 68 százaléka látja jobbnak az életet most, mint régen.
Többek között Németország, Törökország, Lengyelország, Spanyolország és Izrael állampolgárai is inkább elégedettek a jelennel, mint elégedetlenek, ugyanakkor sok olyan európai ország van, ahol a válaszadók többsége szerint jobb volt az élet 50 évvel ezelőtt. Magyarországon például a válaszadók többsége így gondolkodik – ha csak egy hajszálnyi különbséggel is: 39 százalékuk szerint a 60-as évek vége jobb időszak volt, míg csak 32 százalékuk tartja jobbnak a jelent.
A legelkeseredettebben a jelent a hatalmas gazdasági válsággal küzdő Venezuela látja (itt mindössze a válaszadók 10 százaléka érzi úgy, hogy elégedettebb a jelennel). A szintén gazdasági gondokkal küzdő Görögországban is többen látják borúsan a jelent, mint a fél évszázaddal ezelőtti múltat, de a franciák és az olaszok is inkább pesszimisták a mosttal kapcsolatban.
Címlap: MTVA/Bizományosi: Faludi Imre