IR-ed, PCOS-es és pajzsmirigyproblémád is van, milyen tüneteid voltak?
Tíz évvel ezelőtt, huszonegy éves koromban elkezdtem erőteljesen hízni annak ellenére, hogy ugyanúgy étkeztem és éltem az életem, mint előtte. Sosem voltam egy nádszálkarcsú alkat, de látványos volt ez az erőteljes hízás, folyamatosan fújódtam, akár egy lufi.
Persze elkezdtek kivizsgálgatni, találtak egy pár cisztát a nőgyógyászaton, de azon kívül, hogy az orvos széttárt kézzel közölte velem, hogy „maga így járt”, nem tudott mást mondani. Huszonegy évesen megélni azt, hogy bármit teszek, nem fog változni, az nem volt a legkellemesebb érzés. Ezután teltek az évek drasztikus diétákkal – volt, hogy lefogytam pár kilót, de mindig visszajött legalább annyi vagy a duplája.
- A pajzsmirigyproblémák tüneteként gyakran jelentkezik fáradtság, súlyproblémák. Mik lehetnek még az erre utaló jelek?
- Dr. Szigeti Sándor: A pajzsmirigyről azt kell tudni, hogy a fehérjeszintézisen, az alapmetabolizmus szabályozásán keresztül szinte minden sejtre hat. Éppen ezért a tünetek is roppant szerteágazók. Külön kell választani az alul- és túlműködést. A legáltalánosabb tünetek, amik a klasszikus pajzsmirigy-alulműködésre jellemzőek, az a fáradtság, álmosság, hajhullás, depresszió, bőrszárazság, testsúlynövekedés, székrekedés: a szervezet lassult működésére utaló jelek. Amikor a pajzsmirigy túlműködéséről beszélünk, ott fogyás, túlpörgött állapot, feszültségérzés, idegesség, hasmenés fordul elő. De ezek sok esetben keveredhetnek is, és nem biztos, hogy mindenkinél jelentkeznek. Nagyon fontos még, hogy nőknél meddőséget, férfiaknál nemi működészavart okozhat ez az állapot. A rendszertelen menstruáció is lehet intő jele a hormonproblémáknak.
Mikor derültek ki a konkrét problémák?
2013-ban meghalt nagymamám, és kijött rajtam a pánikbetegség. Elkerültem egy nagyon jó endokrinológushoz, aki tavaly januárban diagnosztizálta a pajzsmirigy-alulműködést. Gyakorlatilag már a huszonegy éves kori laboromból tisztán látta, hogy mi a probléma, de addig a többi orvos vagy nem vette észre, vagy csak nem tulajdonított akkora jelentőséget neki. Tulajdonképpen kiderült, hogy a hízás, a ciszták, a levertség, de még a pánikbetegség és a szorongás is mind a pajzsmirigyből indult ki. Ha akkor észrevették volna, elkerülhető lett volna.
- Miért lehet az, hogy Anita esetében tíz év kellett a diagnózishoz?
- Dr. Szigeti Sándor: Nehezen megfogható, túl általános tünetek hátterében lehet pajzsmirigyprobléma, de mivel nincsen radikális vagy konkrét tünet, néha nehéz kiszűrni. Sok esetben hiába van ott a laboreredmény, mivel az eltérések sem olyan jelentősek, megint csak nem jut eszébe a háziorvosoknak, nőgyógyászoknak, betegeknek. De egyre inkább előtérben van.
Azt követted, hogy milyen ütemben híztál az évek alatt?
Már általános iskolában elkezdtem, valószínűleg már ekkor volt némi hormonproblémám, ezért nem is nagyon mértem magam. Centikben, ruhaméretekben és fotókon viszont éreztem, hogy egyre csak nagyobb vagyok. A legradikálisabb hízás 2013-ban következett be. Előtte egy évvel sikerült leadnom harminc kilót, de a szorongás és pánikbetegség mellett majdnem a duplája jött vissza. Amikor már a cipőm bekötése is erős lihegést váltott ki belőlem, akkor elhatároztam, hogy változtatni fogok, mert az életem és egészségem a tét. Jött még egy második sokk az egyik barátnőm esküvőjén, ahol egy olyan kép készült rólam, amit meglátva nagyon elkeseredtem. Ez volt az a pillanat, amikor végleg eldöntöttem, hogy itt a vége, változtatni fogok.
- Milyen vizsgálatokra és kezelésre lehet számítani, ha valakinél felmerül a gyanú?
- Dr. Szigeti Sándor: Az elő lépés egy szűrővizsgálat, a TSH (thyreoideastimuláló hormon) megnézése. Ez nem a pajzsmirigyhormon, hanem ennek szabályozója, mely az agyalapi mirigyben található, érzékenyebben jelzi a rejtett alulműködést, ezért ezt használjuk szűrővizsgálathoz. Ha már felmerül a gyanú, akkor egy pajzsmirigyultrahang is javasolt, ekkor derülhet ki valamilyen szerkezeti eltérés, például a göbösödés, amelyek között lehetnek rosszindulatúak. Ha kiderül, hogy alulműködése van valakinek, azt pajzsmirigyhormon pótlásával és szelén adásával szoktuk kezelni. Sokszor tévesen felmerül a jód különböző fórumokon mint általánosan javasolt kezelési mód, de a leggyakoribb autoimmun pajzsmrigy-alulműködés esetében inkább kerülni kell, mert rontja az autoimmun-folyamatot (különösen igaz ez túlműködésre). Túlműködés esetén a kezelés ennek az ellenkezője, olyan gyógyszereket adunk, amelyek a pajzsmirigyhormon szintézisét gátolják, de szóba jöhet izotópos kezelés vagy műtét is. A diagnózis után körülbelül két hónappal (már precízen be tudjuk állítani a gyógyszerek szintjét) van az első kontroll. Ha a labor rendben, és nincs panasz, utána elég három-négy havonta megjelenni.
Hogyan álltál neki a váltásnak?
Megpróbáltam én is a 160 grammos napi szénhidrátlimitet követni, de nagyon nehézkes volt a méregetés, egyszerűen nem sikerült. Megismertem egy életmód-tanácsadó lányt, aki sok mindenben segített. Ő tanácsolta, hogy a paleoétrendet próbáljam ki. Persze az ember mindenhol olvassa, hogy a cukor, tejtermékek és a glutén mennyi problémát okoz, de kissé szkeptikusan álltam az elmélethez. Mégis azt gondoltam, egy esélyt adok a dolognak. Leírta nekem, hogy figyelni fogunk az inzulinszintre, meg azt is, hogy pontosan mit kell ennem. Az első 2 nap brutális volt, a gyomromat és az egész szervezetemet nagyon megviselte a váltás. Az első hétvégém úgy nézett ki, hogy édesanyám sütötte a fánkot a konyhában, én pedig a szobában sírtam, hogy miért épp velem történik ez. Mégis sikerült ellenállnom, nem ettem fánkot, mert tudtam, hogy most sorsdöntő a választásom, és az én életem a tét. És kibírtam!
- Magyarországon körülbelül milyen arányokról beszélhetünk? Kiket érinthet a betegség?
- Dr. Szigeti Sándor: Nőknél sokkal gyakoribb ez a betegség, a férfiakhoz viszonyítva körülbelül ötször gyakrabban fordul elő. Magyarországon a leggyakoribb pajzsmirigy betegek az ún. Hashimoto-kórban szenvednek. Ekkor a szervezet saját maga ellen fordulva a pajzsmirigyet kezdi el pusztítani, és mivel X-kromoszómához kötött a szabályozása valamilyen szinten, nők esetében gyakrabban fordul elő. De a pajzsmirigy-göbösödés (szerkezeti eltérés a pajzsmirigyen), ami egy harmadik a pajzsmirigyet érintő probléma, az is jóval gyakoribb a hölgyeknél. Csak becsléseket lehet mondani, de az biztos, hogy folyamatosan nő az érintettek száma. Ez egyrészről a sok káros anyagnak (sugárzás, légszennyezés, E betűs élelmiszerek) köszönhető, mert ezek aktiválhatják az autoimmun folyamatokat. De a növekedésnek ahhoz is köze van, hogy sokkal több esetben jut akár a háziorvosoknak is eszükbe a pajzsmirigybetegség lehetősége. Mindezzel együtt a nők 20-25%-át érintheti valamilyen pajzsmirigyprobléma. Van családi halmozódás, ezért ha valaminek a családjában már előfordult ilyesmi, érdemes bizonyos időközönként egy ellenőrző TSH-szintet nézetni. De gyakorlatilag bárkinél előfordulhat.
Hogyan indultak meg a kilók lefelé?
Lefoglaltam magam, és az első hónapban ledobtam 10 kilót. Se cukor, se glutén, se szója, se tejtermék, se kukorica, se krumpli, se hüvelyes. Júliusban kezdtem el, augusztus végére már -20 kilónál jártam, elkezdett nagyon pörögni, sikerélményem folyamatosan volt. Most tartok 31 kilónál, és még majdnem ugyanennyit szeretnék előbb-utóbb leadni. Napi szintű tornázás is van, kardio jellegű edzések és biciklizés az én sportom.
Minden finom falatról le kell mondanod az egészségedért?
Az első három hónapban abszolút lemondtam mindenről, mert azt szerettem volna, hogy elinduljon egyfajta tisztulás is. Három hónap után elkezdtem belecsempészni egy-egy spéci lisztkeveréket, most már bármit tudok helyettesíteni, még fánkot is szoktam sütni. Régebben nagyon kevés húst ettem, erre is vissza kellett szoktatnom magam.
- Általános egészséges életmóddal, diétával kezelhető a betegség?
- Dr. Szigeti Sándor: A leggyakrabban a gluténmentes étkezésre szoktak rákérdezni a betegeim. Jelen pillanatban nincs egyértelmű bizonyíték arra, hogy a gluténmentes étkezés elősegítené a pajzsmirigy normál működését, vagy a glutén váltaná ki. Elméletek vannak rá, de ez nem jelenti azt, hogy gyakorlatban is így van. De ha lesznek későbbiek során ezt igazoló kutatások, ez akár változhat is. Jelenleg csupán a jódszegény diétát szoktuk javasolni autoimmun pajzsmirigybetegségekben. Struma (pajzsmirigy-megnagyobbodás) esetén az ún. keresztes virágúak (káposzta, brokkoli, kel, karfiol, retek) kerülése javasolt.
Mi adja még mindig a nagy motivációt?
Nekem az egészségem volt a fő motivációm. Nagyon sokat jelent már pár kiló is, a nyári melegben korábban szinte mindig fulladtam, annyira melegem volt folyamatosan. Ez is, tehát a hőháztartásom is sokat javult. Bízom benne, hogy megtalálom majd a párom, szeretnék családot, ahhoz pedig elengedhetetlen, hogy a hormonháztartásom rendben legyen. Nem éreztem magam jól a bőrömben, ha pedig én nem szeretem magam, hogyan várhatom el, hogy mások szeressenek.
Mennyiben változtál meg emberileg a fogyás és a betegség miatt?
Nagyon sokat változtam, teljesen leromboltam a betegség alatti énemet. Agykontrollal és önismerettel törekedtem arra, hogy pozitívabb legyek, és kiálljak magamért. A napi edzések és az étkezés ritmust adtak az életemnek. Már a közösségi médiában is van egy felületem, ahol szívesen segítek, motiválok másokat.
- Mi a helyzet a pajzsmiriggyel gyakran társuló IR és PCO, PCOS esetében?
- Dr. Szigeti Sándor: A pajzsmirigybetegségek mellett szintén gyakori IR és PCOS szintén részben a civilizált életmódból adódó betegségek. Pajzsmirigy-alulműködés ezeket az állapotokat ronthatja azáltal, hogy aki sokat hízik, annál az inzulinrezisztencia romolhat vagy akár kialakul. De nem egyik betegség okozza a másikat, csupán a járulékos problémák hatására alakul ki egy másik betegség. De mi sosem csak az eredeti panasz irányába indulunk, hanem átfogóan próbáljuk vizsgálni az embereket, nem csupán az először megemlített tüneteket szeretnénk kezelni.
Elmeséled, mit ettél ma?
A reggelim általában édes szokott lenni. Ma például epres kókuszmuffint sütöttem. Ebédre csirkemellet ettem salátával, vacsorára pedig rántottát fogok. Három étkezéssel teljesen jól elvagyok, hat-hét óra eltelik az étkezések között, jól érzem magam. Ha nagyon éhes vagyok, bár ritkán fordul elő, némi kesudiót vagy libatepertőt eszem két főétkezés között.