Bár nem volt kifejezetten nehéz a 2018-as középszintű matekérettségi, mégis lesznek olyanok, akik szóbelizni kényszerülnek majd matematikából. Az Eduline arra volt kíváncsi, milyen is lesz az idei matek szóbeli. Az Oktatási Hivatal tájékoztatásából kiderül, hogy a középszintű szóbeli vizsga tételsorának összeállításáról a vizsgabizottságot működtető intézmény gondoskodik, amennyiben a vizsgázó csoportban van szóbeli vizsgázó.
A matek szóbelire kétszer annyi vizsgatételt kell készíteni, mint ahányan vizsgáznak majd, viszont a tételek száma nem lehet 10-nél kevesebb vagy 20-nál több. A szóbeli vizsgára kötelezettek a vizsgán akár többféle függvénytáblát is használhatnak, akárcsak számológépet, körzőt, vonalzót és szögmérőt is.
Az összeállított tételeknek három egyszerű, definícióról, tételről vagy ezek alkalmazásáról szóló kérdést kell tartalmazniuk, illetve három feladatot.
A diákok válaszait az alábbiak szerint kell értékelni a matematika szóbeli vizsgán:
- Az elméleti kérdések összesen: 15 pont
- A három feladat összesen: 30 pont
- Önálló teljesítményre való képesség, a feladatok logikus előadása, illetve a matematikai kommunikációs képesség: 5 pont
„Azt, hogy a harmadik szempont szerinti 5 pontból mennyit kap a vizsgázó, annak a mérlegelésével kell eldönteni, hogy a vizsgázó milyen mértékben tudott önállóan megbirkózni a kérdésekkel, illetve a feladatokkal; ha segítő kérdésekre volt szüksége, azokat megértette-e és a feleletében fel tudta-e használni. A szóbeli vizsgát is tett vizsgázó végső értékelése az írásbeli és a szóbeli vizsga együttes pontszáma alapján történik” – közölte a hivatal.