Önismeret
Mindennek az alapja és kiindulási pontja. Ahhoz, hogy másokkal szorosan együtt tudj működni, stresszes időszakokat átvészelni, tisztában kell lenned saját magaddal. Enélkül azt is nehéz megválaszolni, hogy képes lennél-e a vállalkozásra, a bizonytalanság kezelésére. Ez különösen fontos, hogy ha házastársakként együtt vágtok bele a karrierváltásba, és minden családi bevételt kockára tesztek.
Találd meg az erősségeit
Készülj fel arra, hogy a partnered nem lesz mindenben tökéletes. Ahelyett, hogy a negatívumokra koncentrálnál, és időről-időre ezt dörgölnéd az orra alá, igyekezz megtalálni azt, hogy miben kiemelkedő. Mindenkinek vannak olyan tulajdonságai, képességei, amik az erős oldalát jelentik, és amire fel tudsz nézni. Próbáljátok meg a feladatokat is ezek alapján felosztani.
Fogadd el a másik véleményét
Nem gond, ha különböző háttérrel, tudással vágtok bele, mert egy csapat nem attól lesz sikeres, hogy ugyanolyan gondolkozású emberekből áll, hanem jól kiegészítik egymást. Fogadd el a másikat, ne akard megváltoztatni, és legfőképp ne főnökösködj felette.
Kommunikáció
Legyél türelmes a másikkal szemben, beszéld meg vele az elvárásokat és a célokat – ne feledd, ami számodra egyértelmű, neki nem biztos, hogy az. Ha fizikailag távol vagytok, próbáljatok minél többet személyesen egyeztetni, különösen a nagyobb döntések előtt – ezzel bizalmat tudtok egymás iránt kialakítani. Az sem lehet akadály, ha nincs közös irodátok – a Pagony alapítói például egyikőjük konyhájában beszélték meg a sorsdöntő üzleti kérdéseket.
Konfliktuskezelés
Tartsd tiszteletben a másik érzéseit. Ha konfliktus adódik, e-mailek, chat üzenetek helyett inkább személyesen beszéljétek meg, mert kevésbé ad félreértésre lehetőséget. Törekedj arra, hogy ne maradjanak szőnyeg alá söpört problémák, és a megbeszélések végére senki se álljon fel az asztaltól rossz szájízzel. Ne félj elnézést kérni vagy bevallani, ha valamit úgy gondolsz, elrontottál. Ha úgy látod, hogy megelőzhető lett volna a probléma, akkor se a másikat okold érte, inkább keressétek meg, mit lehet belőle tanulni.
Ne félj visszajelzést adni
Nem csak akkor kell visszajelezni, ha valami hibát észlelünk – ha úgy látod, hogy a társad valami nagyszerűt alkotott, akkor ezt mondd is el neki. Hidd el, szárnyakat ad a további munkájához és erősíti a kettőtök kapcsolatát.
Munkaidőn kívül is együtt
Közös élményeket és egymás jobb megismerését jelentheti, ha a szabadidőben is igyekszel némi időt tölteni a társaddal. A Pagony alapítói például 17 éve együtt mennek nyaralni, közösen járnak színházba, moziba, sőt, már a gyerekeik is egy csapatot alkotnak. Természetesen a munka és magánélet megfelelő elkülönítésére ez esetben is figyelni kell.
Ha megismerkednél interjúalanyainkkal, a velük készült őszinte beszélgetéseket az ujratervezem.hu tudod tovább olvasni.
(Kovács Ambrus / Újraterveztem.hu)