Nagyon leegyszerűsítve azt mondhatjuk, hogy bőröd barnaságát a melanin nevű festékanyagnak köszönheted, ami akkor termelődik nagyobb mennyiségben, amikor fokozott napsugárzás éri a bőrt. Ha kevesebbet tartózkodsz napon – ami a nyaralás végeztével elkerülhetetlen –, a melanin termelését is takaréklángra állítja a szervezet, így a bőröd színe óhatatlanul veszíteni kezd a barnaságából. Hogy ki mennyi ideig marad csokibarna, függ a genetikai adottságoktól, a táplálkozástól, a bőrápolási szokásoktól és az életmódtól is, aki igazán szerencsés, annak csak 1 hónap múlva kezd fakulni a bőre, a nagy átlag azonban már 1 hét napmentesség után észreveheti magán a változást. A bőr hidratálása kulcsfontosságú, nemcsak napozás után, hanem már a napfürdőzés előtt is.
1) Bőrbarát ételek
Ahhoz, hogy minél hosszabb ideig megmaradjon a napbarnított bőrszíned, érdemes odafigyelned arra, hogy mi kerül a tányérodra. Az ilyenkor termő zöldségek és gyümölcsök, a tengeri halak és a csonthéjasok tele vannak olyan ásványi anyagokkal, vitaminokkal és zsírsavakkal, amelyek kedvezően hatnak a bőrre. A béta-karotin és a likopin csodás antioxidánsok, hozzájárulhatnak a barnaságod tartósságához. Ezeket leginkább sárgabarackkal, sárgarépával, kaliforniai paprikával, paradicsommal és spenóttal veheted magadhoz. Azt pedig mondanunk sem kell, hogy az elegendő folyadékbevitelre is figyelj oda mindennap!
2) Barnító bőrápolás
A tartós napsugárzás, a sós vagy klóros víz és a légkondicionáló stresszként hat a bőrre, ami tovább csökkentheti a melatonin szintjét. Megfelelő hidratálással kárpótolhatod a bőrödet, és ráveheted arra, hogy hosszabban megőrizze a nyáron szerzett színét. Vannak, akik azt javasolják, hogy akkor is érdemes napozás utáni készítményeket és bőrápoló szérumokat használni, amikor már rég visszatértél a munkába, ezek ugyanis mélyebben hidratálják a bőrödet és sok értékes összetevőt tartalmaznak. A bőrradírral érdemes csínján bánni, ha semmiképp sem szeretnél lemondani róla, mindenképp csak finom szemcséjű radírt válassz, és csak kíméletesen vidd fel a bőrödre!
3) Úszol? Zuhanyozz!
Kevesen tudják, mégis igaz, hogy az uszodák vizében lévő klór fakíthatja a bőrt. Ha rendszeresen úszol, és nem csak a nyaralás alatt csobbantál a medencében, próbálj meg minél hamarabb lezuhanyozni úszás után, hogy leöblíthesd a bőrödre került klórt. Ez utóbbi egyébként azért kerül a vízbe, hogy útját állja a vírusok, a baktériumok és gombák szaporodásának, így egyfelől hasznos, a barnaságnak azonban cseppet sem kedvez.