A szemünk az egyik legfontosabb érzékszervünk, gyerekkorban pedig kiemelten lényeges, hogy a lehető legtöbb mindent megtegyük azért, hogy a gyerekünk látása százszázalékos legyen. A szemüveges gyerekek látását otthon is fejlesztheted.
Járjatok rendszeresen látásvizsgálatra!
Az első és legfontosabb, hogy időben fény derüljön arra, ha a gyerekednek szemüvegre van szüksége. A születést követő 10 napon belül vizsgálja meg szemorvos a babádat, hiszen minél előbb kiderül a látásprobléma, annál nagyobb eséllyel korrigálható. Járjatok rendszeresen vizsgálatokra, minden évben minimum egyszer, és figyeld az apró jeleket: ha azt veszed észre, hogy a gyereked nem tud a szemedbe nézni, gyakran ráng a szeme, dörzsöli, vagy nem tud fókuszálni, és hunyorog, vidd el egy szemvizsgálatra.
Válassz jó optikust!
Egy jó optikus nemcsak szakmailag felkészült, hanem ért a gyerekek nyelvén is. De honnan tudod, hogy ki a jó szakember? Akkor dönts egy optikus mellett, ha azt tapasztalod, hogy a gyereked nem fél a látásvizsgálat során, ha neki is el tudja magyarázni, hogy miért jó a szemüveg, és veled is részletesen átbeszéli, mennyire aktív a gyereked, mik a szokásai, azaz alapos és türelmes. Lényeges, hogy amikor veletek beszél, ne érezd, hogy sürgetve vagytok, vagy a konzultáció után kérdésekkel a fejedben távoztok.
Dönts a megfelelő minőségű lencse mellett!
A látásvizsgálat során az optikus megállapítja, hogy hányas dioptriára van szüksége a gyerekednek, és azt is átbeszélheted vele, hogy milyen lencse lenne a legideálisabb a kicsinek. Attól függetlenül, hogy milyen erősségű a lencse, a legjobb, ha az UV-szűrős változat mellett döntesz, hiszen a gyerekek szeme különösen érzékeny és sérülékeny. Sőt, jó, ha tudod, hogy ha vastagnak tartjátok a lencsét, kérhetsz vékonyított szemüveglencsét is.
Előzd meg a tanulási problémákat!
Ha a gyereked még nem visel szemüveget, és nem jártok rendszeres szemvizsgálatra sem, az iskolakezdés előtt mindenképp menjetek el egy optikushoz. Fontos, hogy a gyerekedet semmi ne akadályozza abban, hogy tisztán lássa a táblát, a füzetét, a számítógépet, a könyveket. A látásproblémák okozta koncentrációzavart, valamint fejfájást is megelőzheted a rendszeres szűrésekkel.
Segítsd a személyisége kibontakozását!
A testi épsége és a mentális egészsége miatt is fontos, hogy a gyereked jól lásson. Ha nem biztos a látása, a közlekedés és a játékok, valamint a sport során is könnyebben érheti baleset. Az óvodában, majd az iskolában is gátlásos lehet, vagyis a látásproblémák a személyiségfejlődésére is hatással lehetnek.
Menjetek természetes fényre mindennap!
Tény, hogy a gyerekek már óvodáskorban is sok időt töltenek a számítógépek, tabletek előtt, vagy a mi okostelefonjainkat nyomkodva, ami nem tesz jót a szemüknek. A te felelősséged, hogy naponta legalább 2-3 órát a szabad levegőn töltsön a gyereked, ugyanis a természetes fény jót tesz a látásának.
Fejleszd játékosan a látását!
Rengeteg látást javító, karbantartó gyakorlat létezik a gyerekek számára, amiket akár többen, akár egyedül is játszhatnak. Az egyik ilyen, ha összekeversz 7 megegyező és 3 eltérő színű hurkapálcikát, majd megkéred, hogy azokat, amik eltérő színűek, válogassa ki. De a tárgyak egyszerű megfigyelése is jó szemgyakorlat, és nem utolsósorban remek koncentrációs gyakorlat is: tegyél a gyereked elé egy képet egy rajzfilm figuráról, kérd meg, hogy nézze meg alaposan, majd fordítsd le a fotót, és kérd meg, hogy mondja el a lehető legrészletesebben, amit látott.
Kíváncsi vagy a Te szemed milyen kihívásokkal találkozik nap mint nap? Határozd meg saját vizuális profilodat ezen a linken, és tudd meg, milyen megoldásokkal óvhatod meg leghatékonyabban a látásodat!