Tudod, mennyi baktérium támad a kulacsodból?

Bagaméri Viki | 2019. Szeptember 13.
Oké, hogy legtöbbször csak víz kerül bele, mégsem elég a kulacs tisztán tartásához az, hogy kutyafuttában kiöblíted. Kávé üdítő után pedig kötelező az alapos suvickolás!

De mégis milyen gyakran? És mivel? Fontos kérdések ezek, ha te is azok közé tartozol, akik végre nemet mondanak a hihetetlenül környezetszennyező műanyag flakonokra, és kulacsból oltják szomjukat. Ezekben a legklasszabb az, hogy gond nélkül újrahasználhatók, strapabírók és környezetkímélők – nem véletlenül használnak egyre többen kulacsot. Jó, ha tudod, hogy vízzel kilötykölni édeskevés, még akkor is, ha csak vízzel töltöd meg nap mint nap.

Így tisztítsd a kulacsodat (Fotó: iStock)

Bármilyen rémes belegondolni, a fémből, üvegből és műanyagból készült kulacsokban hemzsegnek a mikroorganizmusok, leginkább azért, mert a nedves környezet számukra maga a Paradicsom – s ha ehhez még sötétség is társul, az aztán felülmúlhatatlan boldogság nekik.

Igaz, hogy szabad szemmel nem láthatók, mégis jobb, ha tudod, hogy az elnagyoltan tisztított kulacsokban algák, gombák, penész, baktériumok és különféle spórák tanyázhatnak, amiket nem a legegészségesebb az innivalóval együtt elfogyasztani.

Ezek a potyautasok igencsak ragaszkodnak a lakosztályukhoz, vagyis azzal, hogy folyó vízzel kiöblíted a kulacsodat újratöltés előtt, sajnos nem adhatod ki az útjukat. Fontos, hogy ha használatban van, akkor napi szinten és gyakran mosd ki a butykosodat – meg a gyerekét is, ha ebben hordja a suliba az innivalót! –, főleg akkor, ha gyümölcslé, tea vagy kávé is kerül bele! Ha ezt félvállról veszed, nagyban elősegíted a baktériumok és egyéb mikroorganizmusok szaporodását, amit egy közelmúltban készült kutatás is megerősített.

A Journal of Excercise Physiology Online oldalán közzétettek szerint véletlenszerűen kiválasztottak 30 sportolót, akik edzés során kulacsból vették magukhoz a folyadékot, és 83 százalékuknál olyan kellemetlen vendégeket találtak a kulacsban, mint a staphylococcus vagy az E. coli baktérium. A nem megfelelő tisztítás önmagában is kedvez a kórokozók szaporodásának, és a helyzetet csak tovább rontja, hogy a kulacsot rendszeresen a szánkhoz érintjük, gyakran piszkos kézzel nyúlunk a tetejéhez, sokszor el is felejtjük lezárni ivás után, amivel tovább növeljük az esélyét annak, hogy újabb szennyeződés kerüljön a flaskába.

Tisztázzuk, hogy tisztítsd!

Exit mobile version