nlc.hu
Életmód
Ennyivel rövidíti meg a várható élettartamot az elhízás

Ennyivel rövidíti meg a várható élettartamot az elhízás

Az OECD-tagországokban az emberek több mint fele túlsúlyos, csaknem minden negyedik ember kórosan elhízott.

A fejlett országokban a következő 30 évben 92 millió ember fog meghalni idő előtt kóros elhízásra visszavezethető betegségekben, mert az elhízás 3 évvel rövidíti meg a várható élettartamot – állapította meg az iparosodott országokat tömörítő szervezet, az OECD csütörtökön közzétett jelentése, amely a kövérségnek a gazdaságra gyakorolt hatását vizsgálta összesen 52 országban.

A Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet 36 tagországa közül 34-ben az emberek több mint fele túlsúlyos, csaknem minden negyedik ember kórosan elhízott. Az OECD-országokban 2010 és 2016 között 21 százalékról 24 százalékra emelkedett a kórosan elhízott felnőttek aránya, ami plusz 50 millió embert jelent.

A kórosan elhízott embereknek rövidebb a várható élettartamuk, és nagyobb náluk a kockázat olyan krónikus betegségekre, mint a diabétesz.

A legrosszabb a helyzet Mexikóban, ahol 4,2 évvel lehet kevesebb a várható élettartam a lehetségesnél, és 3,9 évvel lehet rövidebb az élettartam Oroszországban és Lengyelországban is.

A kóros kövérség fordítottan, de egyenesen arányos a jövedelmi helyzettel: az Európai Unió 28 tagországában a legalacsonyabb jövedelmű rétegben a nők 90, a férfiak pedig 50 százalékkal nagyobb valószínűséggel válnak túlsúlyossá, mint a legmagasabb jövedelmű társadalmi rétegben.

  • Azok, akik legalább egy, a túlsúllyal összefüggésbe hozható krónikus betegségben szenvednek, 8 százalékkal kisebb eséllyel találnak állást.
  • Akik már állásban vannak, 3,4 százalékkal nagyobb valószínűséggel hiányoznak többet a munkahelyükről, mint az átlag.

A túlsúly és a kövérség kihat a nemzetgazdasági teljesítményre is, az OECD előrejelzése szerint Mexikóban 5,3, az Egyesült Államokban 4,4, Lengyelországban 4,3, Németországban 3, Olaszországban 2,8, Franciaországban pedig 2,7 százalékkal lehet kevesebb a hazai össztermék 2020 és 2050 között a lehetségeshez képest.

Az OECD-országokban már most az egészségügyi kiadások 8,4 százalékát fordítják az elhízással összefüggő betegségek kezelésére, az Egyesült Államokban 14, Németországban 11, Franciaországban öt százalékot.

A párizsi székhelyű nemzetközi szervezet szerint az elhízás megelőzése költséges, de kifizetődő: számításai szerint minden dollár befektetése a megelőzésbe akár hatszorosan is megtérülhet.

(MTI)

Ha kommentelni, beszélgetni, vitatkozni szeretnél, vagy csak megosztanád a véleményedet másokkal, az nlc Facebook-oldalán teheted meg.

Címlap

top