A tavasz egyik legpompásabb velejárója az a tömérdek friss virág, amivel ilyenkor megajándékoz bennünket a természet. A tulipánszezonnak éppcsak vége lett, már itt is van az orgona, a bazsarózsa (vagy pünkösdi rózsa, kinek hogy tetszik), és ez háziasszonyok tömegét sarkallja arra, hogy amikor csak lehet, vágott virággal ékesítse az otthonát, ezzel dobva fel a lakás szín- és illatvilágát.
Nics azonban lelombozóbb annál, mint amikor az ember boldogan hazaviszi a piaci nénikétől vásárolt csokrot szombat délelőtt, és másnapra már ernyedten kókadoznak a vázában szegény növények. Annak érdekében, hogy ez ne fordulhasson veletek elő, hoztunk most néhány tippet profi kertészektől, akik most elmondják, hogyan lehet a vágott virágok életét meghosszabbítani.
Bálint gazda a cukor-citrom kombóra esküszik
Elsőként természetesen a balintgazda.hu tanácsait néztük meg a témában. Bálint György, az ország kertészmérnöke az alábbiakat javasolja:
- Ne jéghideg, hanem előzőleg felforralt, langyos vízbe tegyük a virágcsokrot.
- A virágok szárát vágjuk vissza minden nap egy kicsit. Az a jó, ha a vágási felület ferde, így hatékonyabban tudják felvenni a vízben lévő tápanyagokat a növényeink.
- A vízbe tehetünk virágboltban (vagy szupermarketben a csokorral együtt árusított) pici tasakos tápszert. Ennek híján egy kevés cukor és pár csepp citromlé menjen a vízbe, és a virágok meghálálják.
- Tulipán esetén egy kis keményítőt is érdemes a vízhez adni.
- A virágkötő által készített csokroknál arra érdemes figyelni, hogy minden szál a vízbe érjen, de egyik se érje el az edény alját.
Segíthet az ecet is
Az agrároldal tippjei a fantieket annyival egészítik ki, hogy:
- nagyon fontos, a váza mindig legyen tiszta, mielőtt a virágokat beletesszük.
- Szerintük a cukor – fehér ecet kombináció is segíti a virágok élettartamának növelését, ha nincs odahaza citromlé.
- Lényeges, hogy a csokrunkat huzatmentes, és nem közvetlenül napsütötte helyre tegyük, ha azt szeretnénk, hogy sokáig díszítse a lakást.
Az alma a vágott virág ellensége
Ezt már az Út a Kerthez blog kerttervezőitől tudtuk meg. És hogy mi a gond szegény almákkal? Az, hogy olyan gázokat bocsátanak ki melyek elősegítik a virágok hervadását.
- Fontos, hogy a fásszárúak – így a rózsa vagy az orgona – szárának alsó egy centijét érdemes egy kicsit szétroncsolni, így még hatékonyabban tudják felvenni a vizet.
- Cseréljük a vizet mindan nap a csokron.
- És ha sok levél van a virágok szárán, érdemes azok egy részét eltávolítani, mert ha beleérnek a vízbe, gyorsan rothadni kezdenek és ezzel is rontják a csokor tartósságát.